הדילמה של בעלי החוב בדלק נדל"ן: לספוג תספורת או לצפות שמניית דלק תעלה

יצחק תשובה, שבמסגרת הסדר החוב הקודם של דלק נדל"ן שילם מכיסו 880 מיליון שקל, מנסה לנצל את מחירה הנמוך של מניית קבוצת דלק

שלי אפלברג
שלי אפלברג
יצחק תשובה
יצחק תשובה. מתוך כ-5 מיליארד שקל שהקבוצה חילקה לבעלי המניות בעשור האחרון - כ-60% הגיעו לכיסוצילום: דודו בכר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

יצחק תשובה מציע תספורת נוספת למחזיקי איגרות החוב של דלק נדל"ן. יותר משש שנים עברו מאז אושר בספטמבר 2012 הסדר דלק נדל"ן בבית המשפט, שהעניק תספורת של כ-60% למחזיקי איגרות החוב שהלוו לחברה ציבורית בבעלות יצחק תשובה 2.15 מיליארד שקל. דלק נדל"ן לא הצליחה להחזיר את הסכום. 

כעת מנסה תשובה, שבמסגרת ההסדר שילם מכיסו סכום עצום של 880 מיליון שקל בשביל לקבל פטור מתביעות, לנצל את מחירה הנמוך של מניית קבוצת דלק ומציע למשקיעים כי יסכימו לקבל 36 אגורות על כל שקל ו-13 אגורות שחייבת להם אפריל נדל"ן (החברה שייסד תשובה לצורך ההסדר).

חוב בסכום כולל של 91 מיליון שקל שייכנס לתוקפו אם המחיר המתואם של מניית דלק, הכולל חלוקת דיווידנדים החל ממועד הנפקת הסדרה, יעמוד על 1,200 שקל ומעלה במשך אחד מארבעת הרבעונים הקלנדריים של 2020. כיום, לפי הצעת הרכש, המחיר המתואם של מניית דלק הוא 916.3 שקל, מחיר הגבוה ב-43% ממחיר הנעילה של המניה יום לפני פרסום ההצעה, 642.8 שקלים, וגבוה ב-46.8% מהשער הממוצע של מניית דלק ברבעון הרביעי של 2018.

קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

כעת על המשקיעים להחליט אם יש סיכוי כי המחיר המתואם של מניית דלק יכול לעלות ב-31% - תנאי לכך שהם יהיו זכאים לקבל שקל אחד, או שעדיף להם להסתפק כעת ב-36  שקלים שכן הם מאמינים כי אין סיכוי שמחיר המניה יעלה.

אין זה החוב היחידי שתשובה מנסה למחוק בשביל להותיר מאחוריו את פרשת דלק נדל"ן שקרסה. במסגרת ההסדר, במקום שלוש הסדרות של דלק נדל"ן שהחזיקו בחוב של 2.15 מיליארד שקל, הנפיקה החברה הפרטית אפריל נדל"ן שתי סדרות - האחת בשווי של 657 מיליון שקל והשנייה בשווי 91 מיליון שקל.

סדרה 1 נרשמה למסחר בבורסה במאי 2014 וכעת תשובה דורש לבצע פדיון מוקדם לסדרה שהחוב שנותר בה הוא 93.85 מיליון שקלים. השטר של האיגרת מאפשר לתשובה לבצע פדיון מוקדם ללא קנס כך שבפועל עבור כל שקל יקבלו המחזיקים כעת 1.0348 שקל, ותשובה צפוי להוציא מכיסו 95 מיליון שקל. לסדרה זו משועבדות 145 אלף מניות של קבוצת דלק – שעבוד שיוסר לאחר הפדיון ואמור לעבור להבטחת פירעון של סדרה 2. סדרה זו היתה מעין אופציה לכך כי מחזיקי אגרות החוב יוכלו ליהנות מהשבחה של קבוצת דלק, ששולטת בשני מאגרי הגז הגדולים במדינת ישראל, לוויתן ותמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ