בלוף ההלוואות הגדול: הלוואות מהירות לא מכסות את המינוס

הבנקים אינם הכתובת להתייעצות לפני קבלת החלטות כלכליות - הם עסק שמטרתו למכור בלבד, ושלעובדיו מוצבים יעדי מכירות

רימון חייט
רימון חייט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הצעה להלוואה מהירה
הצעה להלוואה מהירהצילום: מתוך ערוץ היוטיוב

בפינות הרחובות ומבעד למסכים אנו רואים בימים אלה קמפיינים מלאי קריאייטיב ופרזנטורים — המשכנעים אותנו לקחת הלוואה מהבנקים או מגופי מימון חיצוניים, כמו חברות כרטיסי האשראי. הם מציעים הלוואה לכל צורך, בסכומים מפתים ובפריסת תשלומים נוחה. יתרה מכך, מבטיחים לנו שההלוואות ייכנסו לחשבון הבנק באופן מיידי, או עד 48 שעות, בלי טפסים וללא ערבים, באופן מקוון או טלפוני. זה כל כך קל, שזה חייב להיות חשוד.

באחרונה חייב בנק ישראל את הבנקים להוסיף לפרסומות את המשפט "אי־עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל". זאת, כדי לשקף ללווים הפוטנציאליים את הסכנות הטמונות בלקיחת הלוואה. כך, אפשר למצוא משפט זה באותיות הקטנות בפרסומות ובמודעות, ולשמוע אותו נאמר בזריזות בסיום הפרסומות ברדיו.

באחרונה פירסם הפיקוח על הבנקים ממצאים מדאיגים מדו"חות הביקורת שערך בבנקים השונים. אלו הצביעו על מקרים רבים שבהם הבנקים שיכנעו לקוחות לקחת הלוואה, אף שהם כלל לא הביעו התעניינות בכך. זאת, בנוסף למקרים שבהם הבנקאים הפעילו לחץ על הלקוחות למהר לקחת הלוואה, תוך העלמת מידע חשוב ובסיסי כמו שיעור הריבית.

הממצאים מחזקים את הטענה כי הבנקים הם עסק שמטרתו למכור בלבד. זה לא צריך להפתיע אף אחד. כאשר מסתכלים על מודעות הדרושים לבנקים ולתפקידי מנהלי סניפים, רואים כי הדרישה המרכזית היא "יכולת מכירה". השכלה כלכלית למשל אינה דרישת סף בשום אופן.

הקלות, המהירות והנוחות, שבהן לקוח יכול ליטול על עצמו התחייבות כלפי הבנק יכולות להיות הרסניות; לא רק עבורו, אלא גם לכלכלה הישראלית. השלכות אלו, עלולות להביא את האזרח שנאבק לגמור את החודש, מדי חודש, לחדלות פירעון. עבורו, כניסה קלה ומיידית של כסף נזיל לחשבון הבנק באמצעות הלוואה היא כלי הישרדותי. עניין זה יוצר סיטואציות אבסורדיות, שבהן לקוחות מחזיקים בנוסף למשכנתא ארבע הלוואות נוספות ומינוס — וקוברים את עצמם תחת החזרי חובות.

יש לומר בצורה ברורה: הלוואה לכיסוי המינוס בבנק, כפי שמנסים למכור לנו השכם והערב, לא תכסה את המינוס, אלא תעמיק אותו אם לא תבוצע כחלק מתוכנית הבראה כוללת. המינוס נוצר מכיוון שההוצאות היו גדולות מההכנסות, והלוואה רק תגדיל את ההוצאות.

כל אלו מוכיחים כי למרות קמפיינים יקרים ומושקעים, הבנקים אינם הכתובת להתייעצות לפני קבלת החלטות כלכליות. הבנק הוא עסק שמטרתו למכור בלבד, ולעובדיו מוצבים יעדי מכירות. אל תתפתו להאמין לפרסומות המספרות כי הבנק דואג לכם או מלווה אתכם, המטרה היא רק להעניק לכם תחושה שכדאי לכם לבצע רכישות מופרכות. לצערנו, הרבה אנשים — בין אם הם עם הגב לקיר ובין אם הפרסומות הצליחו לפתות אותם — מתרסקים כלכלית, אך ורק כי שמו את מבטחם ואמונם בבנקים.

הכותב הוא יועץ משכנתא רשום וחבר בהנהלת התאחדות יועצי המשכנתאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker