החברה המרכזית למשקאות בדרך לעסקת ענק של מיליארד שקל

קבוצת משקיעים, בראשות החברה המרכזית למשקאות, הגישה הצעת רכש לרכישת חברת קלובר הציבורית מדרום אפריקה, לפי שווי של כ-350 מיליון דולר ■ קלובר עוסקת בחלב, מיצים ומים מינרליים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיץ תפוזים
החברה למשקאות בדרך לעסקת ענקצילום: Bloomberg

החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שבשליטת דודי ורטהיים, ממשיכה להרחיב את פעילותה מחוץ לישראל – והפעם לאפריקה. קבוצת משקיעים, בראשות החברה המרכזית, הגישה הצעת רכש לרכישת חברת קלובר (Clover) הציבורית, מדרום אפריקה, לפי שווי של כ-350 מיליון דולר (4.8 מיליארד רנד).

קלובר עוסקת בתחום החלב, המיצים והמים המינרלים. החברה מעסיקה כ-8,000 עובדים, ובבעלותה כ-13 מפעלים ברחבי דרום אפריקה. חלקה של קוקה קולה ישראל בעסקה מסתכם בכ-60%, כלומר היא תשקיע כ-210 מיליון דולר, שימומנו ממקורותיה העצמאיים.

לצד החברה המרכזית, קבוצת המשקיעים כוללת 4 שותפים, בהם קרנות השקעה דרום אפריקאיות וקרן השקעות מאנגליה, שיחזיקו בכ-33% מהחברה; וכן מנהלי קלובר הנוכחיים, שיחזיקו בכ-7% מהחברה, ככל שהצעת הרכש תתקבל. אחת מהקרנות בעסקה היא ברימסטון השקעות, בהתאם לדיווח ב"בלומברג".

הצעת הרכש פורסמה בפרמיה של 25% על המחיר שבו נסחרה קלובר ערב העסקה. ככל שהציבור ייענה להצעת הרכש, קלובר תימחק מהמסחר ותיהפך לחברה פרטית. מניית קלובר - שזינקה ב-12 החודשים האחרונים בכ-67%, עולה ב-16.7% במסחר ביוהנסבורג, לשווי חברה של 3.8 מיליארד רנד.

מי שמוביל את העסקה בדרום אפריקה הוא מנכ"ל פעילות חו"ל של החברה המרכזית, ארן אלסנר. "אנו משקיעים בחברה המנוהלת היטב, בראייה ארוכת טווח. העסקה משקפת את הביטחון שלנו בכלכלת דרום אפריקה", צוטט ארן ב"בלומברג". "שילוב היכולות של קלובר עם המומחיות הגלובלית של החברה המרכזית מספק הזדמנויות אמתית לגידול בפעילות החלב והמשקאות במדינות אפריקה שמדרום לסהרה".

מתרחבת בחו"ל – במקום בישראל

החברה המרכזית, המוכרת בשם קוקה קולה ישראל, היא הזכיינית הבלעדית של קוקה-קולה העולמית בישראל. תחת הזיכיון היא מייצרת את המשקאות קוקה-קולה, ספרייט, פאנטה, קינלי סודה, קוקה-קולה דיאט, קוקה-קולה זירו ו-FUZE tea. בנוסף, החברה המרכזית משווקת את הבירות טובורג וקרלסברג, ומחזיקה במספר חברות מזון ומשקאות, בהן נביעות, מחלבות טרה, יקב תבור, מחלבות גלעד ומשק צוריאל.

החברה המרכזית הוקמה ב-1968 והיא מעסיקה כ-4,700 עובדים. החברה מחזיקה גם בערוץ קשת 12. בסוף 2018 פרש מנכ"ל ונשיא החברה רוני קוברובסקי, ובמקומו מונה יורם שגיא. יו"ר החברה הוא דודי ורטהיים. במקביל לישראל, החברה פועלת במספר מדינות בחו"ל, בהן טורקיה ואוז'בקסיטאן. ב-2008 רכשה 95% מקרלסברג טורקיה, ובנוסף את 20% הנותרים של קרלסברג ישראל.

קוקה קולה ישראל נחשבה גורם דומיננטי בשוק המזון והמשקאות בישראל – ולכן היא פועלת להרחבת פעילותה בחו"ל. ב-2017 הודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין , כי היא שוקלת לקבוע שהחברה ניצלה לרעה את מעמדה כבעלת מונופול בשוק משקאות הקולה. בנוסף הודיעה הממונה, כי מצאה שהחברה המרכזית הפרה לכאורה הוראות שניתנו לה כבעלת מונופולין, תנאים למיזוג שהוטלו עליה במסגרת מיזוג החברה המרכזית ונביעות והוראות של צו מוסכם שנחתם עימה. בגין כל אלה הטילה הממונה על החברה קנס של כ-62 מיליון שקל, בכפוף לשימוע.

בפברואר 2014 פתחה הרשות בחקירה נגד החברה המרכזית. חקירת הרשות התמקדה בנקודות מכירה קמעוניות השייכות ל"שוק הקר", בין היתר מזנונים ומסעדות מזון מהיר המוכרים משקאות קלים מקוררים לצריכה מיידית. חקירת הרשות העלתה, בין השאר, חשש על פיו לכאורה ניצלה החברה המרכזית את כוחה המונופוליסטי ועשתה שימוש בכוח השוק שלה, בעיקר במותג קוקה קולה. קוקה קולה עירערה על הממצאים, והנושא נמצא עדיין בהליך שימוע ברשות ההגבלים.

קבוצת ורטהיים – ירושה של 10 מיליארד שקל

ורטהיים היא מהקבוצות העסקיות הגדולות בישראל. בעבר נשלטה הקבוצה על ידי מוזי ורטהיים, שנפטר ב-2016. כדי למנוע סכסוכי ירושה, העביר ורטהיים את נכסיו לשני ילדיו, דודי ודרורית, בעודו בחיים, ארבע שנים לפני מותו, לפי חלוקה לא שווה: כשני-שלישים משווי הנכסים לבן, שהיה ממשיך דרכו, וכשליש משווי הנכסים לבת. שווי נכסי המשפחה הוערך ב-10-8 מיליארד שקל.

החלוקה הלא-שוויונית לא הביאה למלחמת ירושה גלויה כפי שהיה במשפחת עופר. בתחילת 2018 דודי רכש את חלקה של דרורית בוורטהיים אחזקות (31%), אשר מחזיקה בין השאר בחברת הנדל"ן אלוני חץ, בתמורה מוערכת של מאות מיליוני שקלים. מאז 2012  דודי הינו בעל השליטה ויו"ר החברה המרכזית אשר בין היתר שולטת בזכיינית קשת 12,  שם משמשת דרורית כיו"רית.

השניים מחזיקים במשותף בחלק מגרעין השליטה במזרחי טפחות, בהתאם לחלוקה שקבע האב. משפחת ורטהיים עדיין נדרשת ליישם הפרדה בין נכסיה הפיננסיים (הבנק) לריאליים (אלוני חץ), כחלק מיישום "חוק הריכוזיות". מאחר שהחברה המרכזית למשקאות אינה מוגדרת כנכס ריאלי משמעותי, משפחת ורטהיים לא תידרש לוותר על השליטה בחברה.

מהחברה המרכזית נמסר בתגובה: "קבוצת החברה המרכזית מאמינה, כי קיימת סינרגיה בין הפעילות של קבוצת החברה המרכזית לבין הפעילות של החברה בדרום אפריקה. ישנה תרומה הדדית של ידע וניסיון בין קבוצת החברה המרכזית לבין החברות בחו"ל, המנותבת לטובת חדשנות ופיתוח עסקי, תוך הענקת ערך מוסף לצרכנים שתמיד נמצאים לנגד עינינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker