שלי אפלברג
שלי אפלברג

דיון סוער על הסדר החוב באפריקה ישראל, הבוקר (ד'). מוטי בן משה הגיע לבית המשפט המחוזי במסגרת המאבק עם מחזיקי איגרות החוב של אפריקה על 90 מיליון שקל, שהפקיד כדמי רצינות בנאמנות עבור ההסדר של החברה, וכעת הוא מבקש אותם בחזרה. כ-30 עורכי דין מילאו את האולם, כמייצגים את כלל הצדדים המעורבים בפרשה - החברה, הנושים, המומחה ועוד. במהלך הדיון החליט השופט איתן אורנשטיין החליט לשלוח את הצדדים לגישור אצל עו"ד צורי לביא.

אורנשטיין פתח את הדיון בשאלה פשוטה: "איך יכול להיות שהסדר כל כך גדול נפל על עניין כל כך פעוט? יש לי כאן ארגזים שאני לא יכול להרים (כוונתו לשלל ההתכתבויות שהגיעו בחודשים האחרונים לבית המשפט לאחר נפילת ההסדר). ניסתם לחשוב על עוד ניסיון גישור? עברנו משוכה. דם רב עלה לנו לסגור את הסדר הנושים. היתה מחלוקת של 100 מיליון שקל עם רשות המסים. הגעתם להבנות, יצאתם לדרך לממש את ההסדר, ופתאום אני מבין שכל המחלוקת היתה בהשגת שלושה אישורים של רגולטורים בשלוש מדינות באירופה? שלאקסטרה (חברה פרטית של בן משה) בכלל אין פעילות בהן? ועל זה ההסדר קרס?"

אורנשטיין המשיך ונזף בנוכחים: "אם הייתי יודע שיש מחלוקת על העניין, הייתי קורא לכם מהיום להיום. זה הסדר שעלה עשרות מיליונים. לקחו בו חלק מומחים, יועצים, עורכי דין ועוד. אני רואה את ההתכתבויות הבעייתיות, ואתם לא מתייעצים איתי. מה זה צריך להיות? מדובר בהסדר על מיליארדי שקלים. מתעוררת בעיה? תבואו לפה. אם זה לא הוויכוח, אז על מה כן?

אורנשטיין המשיך ואמר: "לא נולדתי אתמול. אם הסיבות אחרות, צריך לדעת איך להתמודד איתן. אבל אי אפשר להגיד שבגלל שלושה אישורים לא ניתן להגיע להסדר. לא הייתי נותן לו לקרוס בגלל זה. לכן אני חוזר על השאלה - האם יש אפשרות לחזור להסדר? האם יש אופציה לתת לבן משה חודשיים נוספים על מנת שישיג את האישורים?

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: תומר אפלבאום

עו"ד אופיר נאור, המייצג את מחזיקי איגרות החוב, אמר: "זאת לא הסיבה האמיתית. הבנו כי אין לו יכולת לממן את העסקה".

עו"ד רענן קליר, המייצג את מוטי בן משה, טען: "אף אחד לא יכול לעשות הסדר עם מישהו שמייחל למפלתו".

על כך השיב לו אורנשטיין: "מה שאתה אומר לי עכשיו - מאוד בעייתי".

בן משה דיבר גם הוא: "כבודו צודק. הנושא מעולם לא היה אישורים או השגתם. מעולם לא טענו את זה. אבל התשובה לשאלה שלך לא פשוטה. האם אני רוצה לעשות את העסקה? התשובה החד משמעית היא כן. לא השקעתי בה מיליוני שקלים כדי לא לעשות אותה. אבל צריך לציין דבר מאוד משמעותי. ב-6 בדצמבר הגיעו אלי הגברת עופר ונציגים אחרים למשרד. לאחר אותה פגישה החל מסע שיסוי והשחרה. מוציאים אותי כשקרן ורמאי. בא כוחי מקבל למשרדו איומים משוק ההון.

"ב-18 לחודש, חברה בקבוצה אפריקה נכסים נמצאת בהליך גיוס כספים. אני מקבל עדכון שהשוק סגור, ושאם אני לא מסכים לתנאים של הנושים, אין מה לדבר ולא אוכל לגייס כסף. הפנו אותי לדבר עם חתמים. אומרים לי: 'אנחנו מתביישים להגיד לך את האיומים שאנחנו מקבלים. אתה מוצג כרמאי ושקרן'. 

"חסמו את אפריקה שהיא עדיין לא שלי, ודרשו ממני לענות למסע סחיטה. את הנזק שנגרם לי כאן אי אפשר להסביר, אבל הוא עולה הרבה מאוד כסף. העסקה התייקרה. אני ואנשיי פעלנו בתום לב כדי להביא את העסקה לקו הסיום. אי אפשר לשבור את הכלים ולהגיד בואו נמשיך. צריך לתקן את הדברים. העסקה תעלה לי הרבה מאוד כסף.

"כמה"?, שאל אורנשטיין. 

בן משה: "יעלה לי עוד 150-100 מיליון שקל ואף יותר. לקחנו בחשבון מיחזור של החוב עוד שנתיים. אם אני מוצג כרמאי ושקרן היכולות שלי לעבוד בשוק ההון הם קשות. צריך לנקות". 

השופט אורנשטיין: "אני מצפה מאדוני שיתן לי תשובה ישירה. אני שומע אותך והצד השני, בלי שאני שומע זאת, חולק על כל מה שאתה אומר. אם אתה אומר לי שאין היתכנות לעסקה אני לא נכנס לטענה הזאת. אבל אם אתה אומר לי שיש היתכנות אבל זה עולה עוד - את זה אפשר לברר אחר כך. הספינה כבר שטה, אני לא רוצה שהיא תהפוך לטיטאניק. אתה המבוגר האחראי. תגיד לי ישר בפרצוף מה התשובה". 

בן משה: "התשובה לא פשוטה. יש היתכנות לעסקה".

השופט: "אבל לא בתמורה הזאת"?

בן משה: "זה לא עניין התמורה. עסקה עושים עם פרטנר".

השופט: "אבל אם הם לא פרטנר - הולכים הביתה"?

בן משה: "תרשה לי לחלוק עליך. אפשר לגייס את הכסף. השאלה עם מי עושים את זה ובאיזה תנאים. אם אני מוצג איך שאני מוצג...".

השופט: "הם יתנצלו וכל אחד יחזור בו מההשמצות".

בן משה: "אפשר למצוא לכך פתרון. אנחנו פתוחים לשתף פעולה".

השופט: "לא חשפתם הכל. הותרתם דברים חסויים. יש כאן על המאזניים 90 מיליון שקל".

אופיר נאור: "זה יכול להיות גם 300 מיליון שקל".

השופט: "אני מציע לחזור להסדר המקורי עם התאמות מסוימות".

בן משה: "לא באתי להילחם. אני מעוניין בעסקה. לא גררתי רגלים. עשיתי הכל כדי להוציא את ההסדר לפועל".

השופט: "אני מציע לכם לשבת עם מבוגר אחראי, משפטן. קחו 10 ימים לראות אם יש היתכנות. אם לא - נחזור לכאן. ועוד לא התחלתי להגיד לכם - החילוט של הפיקדון כרוך בשאלות נכבדות, ולכל אחד מכם קשיים לא פשוטים. אני לא רוצה לחפש את האשמים. החקירות יהיו מאוד לא נעימות. יהיו עדים שאם אתם לא תזמנו אותם אני אזמן אותם. מעמד הנאמנים, הוויכוח על הרבה מאוד כסף, 90 מיליון שקל, והזיקה של דור אלון. יש כשלים לא פשוטים והשאלה של הנכסים. הפיקדון נועד להבטיח את התחייבותה של אקסטרה כדי שההסדר ייכנס לתוקף. אבל ההסדר לא בתוקף.

"אני מציע שניקח פסק זמן של 14 ימים ותגייסו עו"ד נוסף, משפטן שיוכל למצוא פתרון. לי כשופט אסור להציע לכם פתרונות בשביל להרגיע הכל. יכול להיות שבתוך שבועיים נבדוק ונדע שאין יכולת. וזה לא מעשי. ועד אז - מה קורה בחברה הזאת? זו חברה חדלת פירעון. מטריד אותי מאוד מה קורה בה. אני לא יודע מי הדירקטוריון והמנכ"ל. נכון שזו לא בקשת פירוק. אני צריך לדעת מה קורה עם החברה . ממי המנכל מקבל הוראות, מה ההחלטות שמקבלים. 

עו"ד נאור: "אנחנו ערים לשאלות הללו, כשהבנו שהמציע לא יכול לקבל את הכסף. אנחנו לא רואים לנכון למנות מפרק לחברה, כי זאת חברת אחזקות".

השופט: "זאת חברה פושטת רגל. החברה היא של הלקוחות שלכם, הציבור. יש אחריות כי אם קורה משהו בחברה למעלה זאת בעיה שלכם. אני לא מסכים. זה לא עסק של אבא שלכם. מחר יבואו אליכם בטענות. זו לא חנות מכולת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker