מני ויצמן ומלונות בראון מציעים לרכוש את ישראייר תמורת 70 מיליון דולר

רשת מלונות בראון, שמתמודדת על רכישת ישראייר עם חברת אלקו וקרן קדמה, מציעה עסקה ממונפת שתכלול קבלת הלוואת מוכר של 20 מיליון דולר מאי.די.בי פיתוח וגיוס חוב על ידי ישראייר לצורך רכישת מלונות ביוון . טייסי ישראייר עשויים לקבל 5% ממניות החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד
יורם גביזון

רשת מלונות בראון, שבבעלותם של ליאון אביגד, ניתן פרי וניר ויצמן, הגישה לחברת אי.די.בי הצעה לרכישת ישראייר תמורת 70 מיליון דולר. הצעה זו גבוהה לכאורה מהצעתם של קרן קדמה וחברת אלקו, שנקבו בהצעות של 65-60 מיליון דולר. ואולם, היא מבוססת על מרכיבים שעשויים לדחות את ביצועה ולהפוך אותה לבעייתית ליישום.

איש הנדל"ן מני ויצמן - אביו של ניר ויצמן שעומד מאחורי מלונות בראון - מציע לאדוארדו אלשטיין, בעליה של איי.די.בי פיתוח, לרכוש את ישראייר באמצעות הלוואת מוכר של 20 מיליון דולר שיקבל מאיי.די.בי פיתוח ו-50 מיליון דולר במזומן שתגייס מלונות בראון בהנפקת איגרות חוב שמתוכננת למאי 2019. כחלק ממבנה העסקה צפויה ישראייר, שתהפוך לחברה בת בבעלותה המלאה של מלונות בראון, ללוות 35 מיליון דולר כדי לממן רכישת מלונות ביוון, שהיה ייעודה המקורי של הנפקת איגרות החוב המתוכננת של מלונות בראון, שמנהלת שישה מלונות בוטיק בתל אביב ומקימה שמונה נוספים. נראה שהרחבת פעילותה של ישראיייר לתחום הנדל"ן המלונאי נועדה מבחינתו של ווייצמן להשתמש בהפסד לצורכי מס בסכום של 800 מיליון שקל שצברה ישראייר.

הרחבת פעילותה של ישראייר לתחום הנדל"ן ביוזמת ויצמן ומלונות בראון עשויה לעורר התנגדות בקרב ועד טייסי החברה בראשות קובי ברוט והנהלת ישראייר בראשות אורי סירקיס.  טייסי ישראייר דורשים מכל רוכש פוטנציאלי כולל מני וייצמן לכבד את התכנית העסקית של ישראייר שכוללת רכישה של 6 מטוסי איירבוס A220 חדשים, ולא לפגוע בהסכם השכר שנחתם עם טייסי החברה לפני שנה וחצי. כחלק מתנאי העסקה דורשים טייסי ישראייר לקבל  מאיי.די.בי 5% מתמורת העסקה, וכתנאי להארכת הסכם העבודה שנחתם אתם , והסכמה על התנאים שידרשו בעת מכירה חוזרת של הבעלות בחברה דורשים טייסי החברה 5% מתמורת העסקה במזומן או במניות כפי שהציעו רוכשים אחרים כדי לייצר זהות אינטרסים בין הרוכש לבין טייסי החברה.

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיסצילום: תומר אפלבאום

מכשול אחר להשלמת העסקה הוא דרישת ועד טייסי החברה לקבל 10% ממניותיה של ישראייר כחלק ממכירת הבעלות בה על ידי אי.די.בי. ישראייר הועמדה למכירה על ידי אי.די.בי פיתוח ברבעון הרביעי של 2018. אי.די.בי פיתוח שכרה את שירותי חברת אפסילון וחברת גיזה לצורך המכירה בתמורה ל-3% מתמורת העסקה. איי.די.בי העריכה  בתחזית תזרים המזומנים שפרסמה, כחלק מהדוחות הכספיים לרבעון השלישי של 2018 , שמכירת ישראייר תניב הכנסות בסך 225 מיליון שקל.

כחלק מהאצת הדיונים על מכירת ישראייר, אלשטיין צפוי לסגור את נושא מענק המכירה להנהלת החברה, והרוכשים הפוטנציאליים ידונו בתנאים להארכת חוזה ההעסקה של הנהלת ישראייר בשלוש שנים נוספות ובאפשרות של הצטרפות הנהלת החברה להשקעה ברכישתה.

על פי הערכות, סירקיס, מנכ"ל ישראייר, דורש לקבל מענק של 4-3 מיליון שקל על העלייה בשווי ישראייר שאפשרה את מכירתה. ישראייר היתה אחת מנקודות התורפה של אי.די.בי כשנשלטה בידי נוחי דנקנר. בעל השליטה העביר את ישראייר לאי.די.בי בעסקת בעלי עניין שנויה במחלוקת ב-2009. עסקה זו שיחררה את דנקנר ושותפיו לחברת גנדן מערבויות אישיות לישראייר בסכום של 43 מיליון דולר.

האחזקה בישראייר הסבה לאי.די.בי הפסד שמוערך ב-400 מיליון שקל. אי.די.בי ניסתה למזג את ישראייר לאל על תמורת 25% ממניותיה של החברה הממוזגת ו-45 מיליון דולר במזומן. ואולם, עו"ד אורי שוורץ, ממלא מקום הממונה על ההגבלים העסקיים, התנגד בינואר 2018 לעסקה - וסלל את הדרך למכירת החברה.

ישראייר השלימה לאחרונה את הכנת תקציב החברה ל-2019, והיא צופה הכנסות של 340 מיליון דולר, רווח גולמי של 40 מיליון דולר, רווח תפעולי של 14 מיליון דולר, רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 25 מיליון דולר ורווח נקי של 11 מיליון דולר. ישראייר הרוויחה 8 מיליון דולר במחזור של 296 מיליון דולר בינואר-ספטמבר 2018, בהשוואה לרווח של 10.6 מיליון דולר במחזור של 271 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2017. הרווח התפעולי התזרימי של ישראייר הסתכם ב-17 מיליון דולר בינואר-ספטמבר 2018, לעומת 20.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2017.

רשת מלונות בראון היא אחת הדמויות הפעילות ביותר בסצנה התל אביבית. "בראון" מפעילים ארבעה בתי מלון בעיר ("פוליהאוס", "דייב-וסט", "ביץ'-האוס" ו"בראון TLV"). בשנה הקרובה ייפתחו שלושה בתי מלון נוספים: ברוטשילד ליד נווה צדק, בנחלת בנימין ליד בית רומנו ומותג "לייטהאוס" בבניין המגדלור בבן יהודה.

טייסי ישראייר מסרו בתגובה:"טייסי ישראייר אינם יכולים להתיייחס למו"מ הנמצא בעיצומו. אנו מודים לאיי.די.בי על ההכרה בתרומתנו ועל ההבנות שהושגו עד עתה ובטוחים שנצליח להשלים את מהלך העברת השליטה ללא צעדים ארגוניים שמשמעותם המיידית הפסד של עשרות מיליוני דולרים לכלל המעורבים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker