יורם גביזון

אינטל עשויה להרחיב את השקעותיה בישראל מעבר להרחבה הצפויה של מפעל השבבים שלה בקרית גת בהשקעה של 40 מיליארד שקל, ורכישת מובילאיי ב-2017 תמורת 15 מיליארד דולר. על פי הערכות, אינטל הגישה באחרונה הצעה לרכישת חברת מלאנוקס במחיר של 110 דולר למניה, שמשקף פרמיה של 35% ביחס למחיר מנייתה של מלאנוקס בבורסה.

אינטל, שנסחרת בשווי של 212 מיליארד דולר, מצטרפת בכך למרוץ לרכישת  מלאנוקס. האחרונה זכתה, על פי הערכות, לשתי הצעות רכישה נוספות מחברת Xilinix וממיקרוסופט. מלאנוקס שכרה במחצית השנייה של 2018 את שירותי בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן לנהל עבורה את המשא ומתן לרכישתה.

מניית מלאנוקס עלתה עד לשווי של 97 דולר בתחילת דצמבר 2018, על רקע ידיעה שהופיעה ב-CNBC, שלפיה החברה קיבלה שתי הצעות רכישה. החברה ירדה מאז ב-16% על רקע החולשה בשוק השבבים ומינוי סמנכ"ל כספים חדש, שנתפש בשוק כמהלך המבשר על מבוי סתום במגעים למכירת החברה.

למרות הפרמיה הגבוהה לכאורה במחיר שמוצע לרכישת מלאנוקס, שמגלם מכפיל רווח של 23 - ייתכן שאייל וולדמן המייסד, מנכ"ל מלאנוקס ובעל 3.7% מהחברה, ידרוש מחיר גבוה יותר של 120 דולר למניה. הסיבה לכך היא הערכתו של וולדמן שהחברה עומדת בפני 5 שנים של צמיחה חזקה, בעקבות הבשלת השקעותיה במוצרים חדשים שיעניקו לה יתרון תחרותי, והציפייה לצמיחה מהירה בשוק מרכזי הנתונים.

עם זאת, נראה כי הקרן האקטיביסטית סטארבורד, המחזיקה ב-8.3% ממניותיה של מלאנוקס, תעדיף להיענות להצעתה של אינטל. סטארבורד רכשה את אחזקתה במלאנוקס בנובמבר 2017 במחיר ממוצע של 47 דולר למניה, כך שמכירת מלאנוקס לאינטל עשויה להניב לה רווח של 277 מיליון דולר. ההצעה של אינטל שונה מההצעות אחרות, משום שזו מתחרה ישירה בשני השווקים העיקריים שבהם פועלת מלאנוקס, ובאחד מהם שתי החברות שולטות לחלוטין בשוק.

מלאנוקס מפתחת מוצרי קישוריות בשני תקני תקשורת: תקן אחד הוא את'רנט, שבו היא מתמודדת עם חברות ענק כמו אינטל, ברודקום, סיסקו, ג'וניפר, מארוול ואריסטה. מלאנוקס הקדימה את מתחריה כשהשיקה מתאמים שמהירותם 25 ג'יגה-ביט לשנייה ויותר, והנתח שלה בשוק זה גדל ל-69%.

השוק השני הוא האינפיניבנד, שהוא תקן תקשורת המיועד לחוות שרתים ומחשבים בעלי ביצועים גבוהים, כמו מחשבי על, והוא מיועד גם לתחום הבינה המלאכותית. מלאנוקס מתחרה בחברת אינטל בשוק זה, ומחזיקה בנתח של 77% מהשוק. על רקע שליטה זו של מלאנוקס, והעובדה שאינטל היא המתחרה הישירה והכמעט יחידה בפלח זה, נראה שעלולות להתעורר סוגיות של הגבלים עסקיים שיחייבו את אינטל לוותר על מוצריה בשוק זה, אם תרצה לקבל את אישור רשויות ההגבלים העסקיים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker