אריסון ממשיכה לממש נכסים בישראל: מכרה את חברת המים מיה תמורת 260 מיליון דולר

העסקה מצטרפת לחיסול אחזקותיה של אריסון בשיכון ובינוי ומלח הארץ, ומכירת חבילה ראשונה של מניותיה בבנק הפועלים ■ בהמשך השנה צפויה אריסון למכור את יתרת אחזקותיה בבנק הפועלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: ניר קידר

שרי אריסון ממשיכה לחסל את עסקיה בישראל: אריסון השקעות מכרה תמורת 260 מיליון דולר את חברת תשתיות המים מיה לקרן ההשקעות הפרטיות הבינלאומית ברידג'פוינט (Bridgepoint), המתמחה בהשקעות בחברות בסדר גודל בינוני. החברה נמכרת ברווח של יותר מ-100 מיליון דולר.

מיה, שהוקמה ב-2008, מתמחה בייעול מערכות מים אורבניות ומעניקה פתרונות מתקדמים לתאגידי מים עירוניים ברחבי העולם. החברה פעילה בין השאר באיי בהאמה באמצעות חוזה ארוך טווח לטיוב מערכת המים המקומית, בג'מייקה ובפיליפינים. החברה מחזיקה גם בחברת המים הפורטוגלית אינדאקוואה (Indaqua), המספקת מים ליותר מ-600 אלף תושבים.

מכירת מיה היא שלב נוסף בהליך הפרידה מעסקיה בישראל. כך, בתום הליך של כמה חודשים, סיכמה לפני שבועיים אריסון השקעות על מכירת חברת מלח הארץ לידי קרן ההשקעות הפרטיות פורטיסימו, בראשות השותף המייסד יובל כהן.

אף שאריסון דרשה בתחילה עבור מלח הארץ - יצרנית המלח הגדולה בישראל - 300-250 מיליון שקל, היא הסכימה למכור אותה תמורת 160 מיליון שקל בלבד. חלק מהתמורה תממן פורטיסימו באמצעות נטילת חוב בנקאי.

למכירת החברה קדמה עסקת בזק שעשתה אריסון ביוני האחרון עם איש העסקים נתי סיידוף. במסגרת העסקה הועברו מלוא אחזקותיה בחברת שיכון ובינוי (47%) - העוסקת בתחומי נדל"ן, תשתיות, אנרגיה ומים - תמורת 1.1 מיליארד שקל.

כמו כן, לאחר שהתייאשה ממציאת קונה אסטרטגי לאחזקותיה ב בנק הפועלים (20%) בתחילת ספטמבר 2018 הודיעה אריסון כי קיבלה היתר מבנק ישראל לפזר את גרעין השליטה בבנק הפועלים, ולפזר את המניות המוחזקות על ידה בשוק ההון.

כחודשיים וחצי לאחר מכן, אריסון אחזקות מכרה את החבילה הראשונה של מניות הפועלים (4.3%) במחיר של 25 שקל למניה, ובתמורה כוללת של 1.43 מיליארד שקל וירדה לאחזקה של 15.8% בבנק הפועלים.

המניות נמכרו בעיקר לגופים מוסדיים ישראליים, בהנחה גדולה של 5.7% לעומת מחיר מניית הפועלים בבורסה ערב ביצוע העסקה. כלומר, אריסון קיבלה תמורה הנמוכה ב-115 מיליון שקל משווי השוק בבורסה של אחזקה זו. בהמשך השנה צפויה אריסון למכור את יתרת אחזקותיה בהפועלים.

מאריסון נמסר בתגובה: "אני אוהבת את ישראל ונשארת בארץ. זה הבית שלי ושל משפחתי. לאורך השנים הובלתי בשליחות את העסקים שלי והטמענו חזונות כמו חירות פיננסית בבנק הפועלים, קיימות בשיכון ובינוי, חיות במלח הארץ ושפע במיה.

"במקביל, ביצעתי בהשקעות שונות למען החברה והסביבה. השקעתי בעשרות חברות ברחבי העולם מתוך אותה אסטרטגיה של השקעות למען החברה והסביבה. השקעתי בתחומים הבאים: טכנולוגיות בחינוך, אנרגיות מתחדשות, תשתיות ירוקות, פתרונות בנושא אקלים ועוד. החלטתי למכור את החברות האופרטיביות בארץ ובעולם כדי להמשיך בשליחות שלי, יחד עם חזון אישי של עשייה הרמונית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker