אמדוקס קרסה ב-12% בעקבות דו"ח קטלני והמלצת מכירה

בנק ההשקעות ספרוס, שמתמחה במכירה בחסר של מניות, פירסם דו"ח שלילי על חברת ההיי-טק הישראלית ■ בדו"ח נוקב הבנק במחיר יעד למניה של 45-30 דולר, בעוד מחיר המניה היום הוא סביב 60 דולר

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
משרדי חברת אמדוקס רעננה
משרדי חברת אמדוקס רעננהצילום: ללא קרדיט

בנק ההשקעות ספרוס בחר באמדוקס כקורבן החדש שלו. ספרוס, המתמחה במכירה בחסר של מניות, טוען כי אמדוקס נוקטת מדיניות אגרסיבית של רכישות ותעלולים חשבונאיים, כדי להסתיר נסיגה בהכנסותיה והאטה הקשורה בעסקי חברות התקשורת הגדולות ובעיקר AT&T שאחראית ל-30% מהכנסותיה. בתגובה קרסה אמש (ד') מניית אמדוקס ב-12%.

בדו"ח המעמיק שפירסם ספרוס פוינט הוא ממליץ למכור בחסר את המניה, ומעריך שהיא עשויה לרדת ב-25%-50% לעומת מחיר של 60.47 דולר למניה שלפיו נסחרה בטרם פורסם הדו"ח. מחיר היעד של ספרוס למניית אמדוקס הוא 45-30 דולר למניה. אמדוקס מפתחת מערכות חיוב לקוחות לחברות תקשורת, ועוסקת בפיתוח מערכות תמיכה תפעוליות לניהול הרשת ומערכות ניהול קשרי לקוחות.

מחקר חדש של בנק ההשקעות וחברת המחקר Spruce Point הוא פעמים רבות חדשות רעות לחברה שעליה נכתב המחקר. ספרוס פוינט מוכרת בחסר את מניות החברה לפני שהיא מפרסמת את הדו"ח השלילי שלה, בתקווה לשכנע את שוק ההון וליהנות מנפילה במחיר המניה. לא תמיד הדו"ח פוגע במטרה, אבל לא פעם הוא עלול להכאיב מאוד כפי שגילתה למשל חברת אבן קיסר.

מניית אבן קיסר  נסחרה בשווי של 1.5 מיליארד דולר, לפני ספרוס פירסם עליה דו"ח קוטלני והמלצת מכירה בחסר באוגוסט 2015. המניה נסחרת עתה בשווי של 496 מיליון דולר, וכפי שספרוס מתגאה בפתח הדו"ח החדש שלו מאז פורסם הדו"ח סיימו את תפקידם שני מנכ"לים ושני סמנכ"לי כספים.

ספרוס מכנה את אמדוקס "ישות עלומה", שבסיסה במקלט המס באי גרנזי. הסביבה העסקית שבה פועלת החברה, ובעיקר ההאטה בצמיחת חברות התקשורת הגדולות, פגעו גם בצמיחתה של אמדוקס עד כדי ירידה בהכנסותיה בניכוי רכישות. ספרוס מזכיר את החולשה בעסקיה של AT&T, שאחראית על 30% מהכנסותיה של אמדוקס, וטוען שאמדוקס רקחה צמיחה מלאכותית בהכנסות וברווחים ושיעורי רווחיות חריגים לעומת חברות בנות השוואה, באמצעות מדיניות מיזוגים ורכישות לא ברורה שבה השקיעה החברה 1.6 מיליארד דולר מ-2012. כמו גם חשבונאות אגרסיבית של שיטת התקדמות העבודות, היוון הוצאות פיתוח תוכנה וזקיפת הטבות מס חד פעמיות שוב ושוב.

האטה בגידול בתזרים המזומנים הפנוי, שמירה מרצון על יתרות מזומנים מינימליות וגידול במינוף הפיננסי יקשו על אמדוקס, להערכת ספרוס, להמשיך במדיניות המיזוגים והרכישות בעתיד. גורם מטריד נוסף להערכת ספרוס, הוא הגידול הצפוי בהיוון ההוצאות באמצעות הקמת מתחם חדש בישראל. הלוואה שקיבלה אמדוקס ממיזם משותף, מדיניות של ניכיון חוב לקוחות ודו"חות על השקעות ברכוש קבוע שמסתירים מכירת נכסים, מצביעים להערכת ספרוס על האטה בקצב הגידול של תזרים המזומנים הפנוי של החברה.

העובדה ששיעור האחזקה של בעלי עניין במניותיה של אמדוקס נמצא בשפל מעידה שההנהלה חולבת את המזומנים של אמדוקס באמצעות הקצאות אגרסיביות של אופציות. להערכת ספרוס על בעלי מניותיה של אמדוקס לפקוח את עיניהם על המדיניות החשבונאית של אמדוקס ועל תכניות התגמול של החברה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker