"הם השתגעו": משקיעי בי-קום לא מבינים את חברת הדירוג מידרוג

מידרוג החליטה להוריד בשתי רמות את דירוג החוב של בי-קום - יומיים בלבד לאחר ריפוד כרית ההון של החברה בכ-120 מיליון שקל ■ סיבה אפשרית להחלטה: הגיוס חסם בפועל את בי-קום מביצוע הנפקה בעתיד

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אסיפה אג"ח אינטרנט זהב
אסיפה אג"ח אינטרנט זהבצילום: ניר קידר

"מה עבר בראשה של חברת הדירוג, הם השתגעו? אחרי שהכסף נכנס לקופה היא נזכרה להוריד דירוג של החוב של בי-קום בשתי רמות? המצב של החברה טוב יותר ממצבה ב-10 בינואר - אז החליטה מידרוג להוריד את הדירוג של בי-קום מ-A2 ל-A3.  אם הם חשבו שהדירוג של החברה נמוך יותר, למה לא הורידו אותו כבר לפני?" - דברים קשים אלה נאמרו על ידי בכיר באחד הגופים המוסדיים, המשקיע באג"ח של בי-קום.

המוסדי הבכיר שאמר הבוקר (ד') את הדברים לא היה המשקיע היחיד ששיפשף את עיניו אמש, כשנחשף כי חברת הדירוג מידרוג הורידה את דירוג סדרות האג"ח של בי-קום בשתי רמות מ-A3 ל-Baa2, עם הותרת הדירוג בבחינה Review Credit ללא כיוון ודאי.

הורדת הדירוג התבצעה יומיים בלבד לאחר שבי-קום השלימה הנפקת חירום, שבה הצליחה לגייס ממשקיעים 118 מיליון שקל, לאחר שהעניקה להם הנחה של 20% על מחיר המניה ערב ההנפקה. מידרוג לא התרשמה מההנפקה או מכך שכרית ההון שעמדה לה לאחר ההנפקה היא גדולה יותר מכרית ההון שהיתה לה ב-10 בינואר - אז דורג החוב של בי-קום על ידי מידרוג ברמת סיכון של A3. 

בי-קום
צילום:

במידרוג ינסו לנמק את השינוי בכך שמאז 10 בינואר היו רצף של אירועים שליליים, שלא תומחרו נכונה בדירוג הקודם. בנוסף, הגיוס אמנם חיזק את הנזילות, אך חסם בפועל את בי-קום מביצוע הנפקה בעתיד.

"גיוס ההון מקטין את שיעור האחזקה של החברה האם אינטרנט זהב ל-51.95%, ומגביל את בי-קום לגיוסי הון נוספים, ללא השתתפות החברה האם, בהתאם להיתר השליטה הקיים לאינטרנט זהב בחברה".

מחזיקי איגרות החוב של אינטרנט זהב החליטו לחלק לעצמם את 140 מיליון השקלים שבקופה ולא להשתתף בהנפקת החירום. הם מעדיפים להשקיע את כספם בהליכים משפטיים נגד הבנקים ובעלי המניות, שחסמו בשנה האחרונה את מכירת מניות בי-קום ללא כל הסבר סביר.

הורדת הדירוג הנוכחית מצביעה על כך כי מידרוג דואגת כי הגיוס הנוכחי לא יגן על בי-קום. מידרוג ראו כי ניתנה הנחה גדולה למשקיעים על מניית בי-קום, הרחוקה מהציפיות של המשקיעים בפירמידה למכור את מניית בי-קום בעתיד במחיר גבוה יותר.  מעבר לכך, הם יתלו בכך כי מאז הדירוג ב-10 בינואר, המניה ירדה באופן חד - ירידה שלא הובאה בחשבון בדירוג הקודם.

לאור הורדת הדירוג, המשקיעים צריכים להבין כי במידרוג לא יודעים להעריך באופן מדויק את ההפרשות שאותן תבצע בזק בגין ירידות השווי של החברות הבנות שלה, ביניהן yes ופלאפון. 

ההערכה היא שבזק תבצע מחיקות של מיליארד שקל, אך אם המחיקות יהיו גדולות יותר (למשל, במקרה שההנהלה תחליט לבצע מחיקה של נכס המס, בסך 1.16 מיליארד שקל), מידרוג יידרשו לבחון לשלילה שוב את הדירוג. מחיקת נכס המס תוביל לירידה חדה בהון העצמי של בי-קום, הנדרשת להציג למחזיקי אגרות החוב הון עצמי מינימלי של 650 מיליון שקל. מידרוג מציינת כי את 2018 תסגור בי-קום עם הון עצמי  של 870 מיליון שקל.

דירוג החוב הנוכחי כבר משקלל בתוכו את התרחיש כי ב-2019 לא תראה בי-קום כל דיוודידנד מבזק.

מה הם התרחישים שעשויים להוות שיפור בדירוג? גיוס הון בהיקף משמעותי, או ירידה ברמת המינוף של החברה, עשויים להוביל להעלאת דירוג. מנגד, אי-עמידה באמות מידה פיננסית, שחיקה נוספת ביחסי המינוף והיחלשות בנזילות החברה יובילו להורדת דירוג נוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker