S&P מעלות מזהירה: "רמת האי-ודאות בפעילות הבנקים עלתה"

בכנס של חברת הדירוג דיברו הנוכחים על עתיד שבו השקל יחדל להתחזק, וההשקעות יופנו לחו"ל ■ מנכ"ל מליסרון אמר: "אני מקווה ששר האוצר הבא יהיה קשוב יותר למה שקורה במשק, ופחות לשיקוליו הפוליטיים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לנה שוורץ, מנהלת תחום מוסדות פיננסיים בישראל ב-S&P מעלות
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"התחזקות השקל בעשור האחרון גוננה על ההשקעות בישראל ועודדה אותן, אך אם השקל יחדל להתחזק, לא כל שכן ייחלש - תפחת גם ההטיה הביתית, ויותר השקעות יופנו לחו"ל, במיוחד לשוק האמריקאי, שמציע כבר עתה תשואות גבוהות יותר לפדיון". כך אמרה היום רונית הראל בן זאב, מנכ"לית S&P מעלות, בכנס שערכה החברה בבורסה לניירות ערך.

בן זאב צופה כי "החשש מעוצמת ההתאמה לריבית גבוהה יותר ימשיך לתמוך ברמת הסלקטיביות של המשקיעים. ב-2019 חברות יגייסו פחות מהסכומים שלהם הורגלנו כשהריבית היתה אפסית, תוך שהן ממשיכות לפעול להורדת המינוף".

הכנס של מעלות נערך לאחר שבשבועיים האחרונים חלה התאוששות בשווקים. לנה שוורץ, מנהלת תחום מוסדות פיננסיים בישראל ב-S&P מעלות, פנתה למשקיעים בבנקים והזהירה כי "רמת האי-ודאות בסביבת הפעילות של הבנקים עלתה. להערכתנו, האתגרים העיקריים שניצבים בפני הבנקים ב-2019 הם התגברות התחרות וחשיפה גבוהה לנדל"ן ולמינוף משקי הבית. במקביל הם מתמודדים עם הצורך בהמשך שיפור היעילות התפעולית והתאמת המודל העסקי לאתגרי הטכנולוגיה.

"עם זאת, אנו סבורים כי הבנקים ערוכים טוב יותר להתמודדות עם התממשות של סיכונים, בעיקר בזכות איכות הנכסים הטובה, הפחתת הריכוזיות במערכת ובניית כריות הון בתמיכת הפיקוח על הבנקים".

עמנואל וולאן, מנהל בכיר הממונה על דירוג מוסדות פיננסיים ב-S&P, צופה כי ב-2019 יידרשו הבנקים בעולם להתמודד עם "מחזור אשראי שישנה מגמה, במוקדם או במאוחר". לדבריו, הדגש יהיה על "חוסר יציבות שנבנה הן בשווקים המפותחים והן בשווקים המתעוררים, גם אם השיפור במאזן הבנקים ימתן את ההשפעה. שינוי במדיניות המוניטרית עשוי להוביל לתמחור מחדש של הסיכונים בשווקים ולתיקון בחלק משוקי המשכנתאות".

שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי וולאן, "תנאי האשראי תומכים בבנקים, אך הסיכונים שנוצרו בעקבות נורמליזציה במדיניות המוניטרית, מלחמות הסחר וסיכונים פוליטיים - שוטפים גוררים את ביטחון המשקיעים ומחלישים את המומנטום הכלכלי".

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון , הפנה את הערותיו לשר האוצר בממשלה הבאה: "אני מאוד מקווה ששר האוצר הבא יהיה קשוב יותר למה שקורה במשק, ופחות לשיקוליו הפוליטיים. כל אנשי האוצר, מלבד שר האוצר, משה כחלון, הסכימו איתנו שיש לבטל את הפטור ממע"מ על רכישות בגדים בחו"ל".

לוי המשיך ואמר: "אני לא מבין את ההיגיון שלפיו זברה - שהגישה השבוע בקשה להקפאת הליכים - תשלם למדינה מע"מ על מוצריה, אך מוצרים שנמכרים ב אמזון או איביי יהיו פטורים מכך. באירופה ביטלו את הפטור, ובאוסטרליה ביטלו אותו ואף הטילו מס חדש. מדינות העולם מבינות את הבעייתיות באפליה הזו".

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב , שוחח בפאנל על המגמות העתידיות של המסחר האינטרנטי והמסחר במרכזים המסחריים. לדבריו, "השילוב בין אופליין ואונליין הוא המודל שהולך לנצח. כולם מדברים על כמה אמזון מתפתחת, אבל מצד שני – לוולמארט יש היום מחזור מכירות באינטרנט של 11 מיליון דולר, כך שרואים תנועת מלקחיים משני הצדדים. שחקני האונליין רוצים להיות אופליין ולהפך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker