לאחר שהפסיד כ-20 מיליון שקל - אלי אלעזרא תובע את קבוצת המשביר

חברת הביטוח הכשרה הגישה תביעה בטענה שלא קיבלה את מלוא התמורה שהובטחה לה כחלק ממנגנון הפיצוי שנקבע בהסכם ההשקעה בקבוצת המשביר ■ הכשרה דורשת תשלום במזומן של כ-10 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אלעזראצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

ההשקעה הגרועה של הכשרה ביטוח בקבוצת המשביר מגיעה לבית המשפט. חברת הביטוח, שבבעלות אלי אלעזרא, הגישה תביעה נגד המשביר בטענה שלא קיבלה את מלוא התמורה שהובטחה לה כחלק ממנגנון הפיצוי בהסכם ההשקעה שנחתם לפני חמש שנים. הכשרה טוענת כי המשביר חייבת לה 10 מיליון שקל נוספים, מעבר למניות בשווי 13 מיליון שקל שהוקצו לה כפיצוי.

השתלשלות האירועים החלה במאי 2014, אז הכשרה ביטוח - בהובלתו של יוסי אפרתי, לשעבר מנהל ההשקעות בחברת הביטוח - השקיעה במשביר 49 מיליון שקל באמצעות כספי הנוסטרו וביטוחי המנהלים. תמורת ההשקעה הוקצו להכשרה מניות המשביר במחיר של 2.8 שקלים למניה. לצד ההשקעה ההונית, הכשרה העניקה למשביר הלוואה של 10 מיליון שקל לחמש שנים.

בעסקה נקבע לטובת הכשרה מנגנון פיצוי שיגן עליה מפני ירידות במניית המשביר. כך, נקבע שאם בחמש השנים לאחר ההשקעה מחיר מניית המשביר יירד מתחת ל-140 אגורות (שווי חברה של 200 מיליון שקל), המשביר תנפיק מניות נוספת להכשרה בגובה ההפרש, או שתעביר פיצוי במזומן. מאז ההנפקה צנחה מניית המשביר ב-83% ל-96 אגורות בלבד, לפי שווי חברה של 170 מיליון שקל.

בעקבות הירידות במחיר המניה, המשביר נאלצה להקצות להכשרה ביטוח לפני כחודש וחצי 16.5 מיליון מניות חדשות במסגרת מנגנון הפיצוי שנקבע – ובעל השליטה בקבוצת המשביר, רמי שביט עבר דילול באחזקותיו. לאחר ההקצאה, בידי הכשרה ביטוח מניות המשביר בשווי של כ-33 מיליון שקל. כלומר, הכשרה מופסדת כ-17 מיליון שקל על השקעתה.

רמי שביט

מבקשים את הפער במזומן

בין הכשרה ביטוח לבין המשביר עומדת כעת מחלוקת בעניין הפרשנות הראויה למנגנון הפיצוי. בהכשרה טוענים כי הקצאת המניות נעשתה על בסיס מחיר של 140 אגורות למניה, בעוד במועד ההקצאה מניית המשביר נסחרה במחיר של 80 אגורות. בשל ההקצאה במחיר הגבוה, בהכשרה סבורים שהתקבלה תמורה הנמוכה בכ-10 מיליון שקל מההתחייבות בהסכם. את הפער מבקשת הכשרה לקבל מהמשביר באמצעות מזומן.

מאז השיא ביולי 2014 נפלה מניית המשביר 365 בכ-85%. הירידה במניה נרשמה על רקע העובדה שהקבוצה רשמה הפסדים בשנים האחרונות והתקשתה להרוויח, ובעקבות החששות כי העסק המרכזי שלה, בתי הכל־בו, עלול להיפגע מהמשבר בענף האופנה הישראלי. הירידות במשביר התרחשו לאחר שהחברה מימשה את מרבית נכסיה, כך שמנועי הצמיחה בחברה התמעטו והלכו.

כדי לשפר את איתנותה הפיננסית, המשביר מכרה בשנים האחרונות את רוב נכסיה. כחלק מסדרת המימושים, ששולבו בפירעון חובות ומיקוד בפעילות בתי הכל־בו, שביט מכר את קוסט 365, ומחצית מהבעלות על מועדון הלקוחות (מועדון 365) ליינות ביתן. ב-2016 הוא מכר את השליטה בחברת התיירות קשרי תעופה לאייל סגל ב-40 מיליון שקל. בשנה שעברה נחתם הסכם למכירת אחת מהאחזקות המרכזיות של המשביר, רשת ניו־פארם, לשופרסל ב-130 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker