לאומי שוקי הון ממליצים על שופרסל בפרמיה של 13%: "תציג שיפור ברווחיות בטווח הארוך"

האנליסט גיל דטנר העלה את מחיר היעד מ-28 ל-29 שקל למניה ■ להערכתו, שופרסל תיהנה מצמיחה חזקה בשוק המזון גם ב-2019 ■ דטנר צופה כי רשת הפארם Be תכפיל הפסדיה ברבעון הרביעי של 2018

יורם גביזון
איציק אברכהן
איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסלצילום: אייל טואג
יורם גביזון

הצמיחה החזקה בשוק המזון, והציפייה להבשלת השקעותיה של שופרסל בתחומי עסקים חדשים, מובילות את גיל דטנר, אנליסט בלאומי שוקי הון, להעלות את מחיר היעד למניית שופרסל מ-28 שקל ל-29 שקל - גבוה ב-12.6% ממחירה עם פתיחת המסחר בבורסה, תוך שמירה על המלצת "משקל יתר".

דטנר מסביר כי שוק המזון צמח ב-4% ב-11 החודשים הראשונים של 2018 - שיעור הצמיחה הגבוה זה שנים. להערכתו, תנאי השוק ימשיכו להיות טובים על רקע סביבת מקרו חזקה ותנאי תחרות נוחים. קריסתה של רשת קואופ והציפייה שתימכר לרשת קיימת, יעצימו להערכת דטנר עוד יותר את כוחם של השחקנים הגדולים בשוק.

שופרסל הציגה ברבעון השלישי של 2018 צמיחה של 3.6% במכירות של חנויות זהות, ושיעור דומה של גידול במכירות למ"ר. הרבעון הושפע לטובה מעיתוי חגי תשרי, אבל לפי נתוני סטורנקסט לאוקטובר ונובמבר 2018, גם הרבעון הרביעי של 2018 אמור להיות חזק. שופרסל צפויה ליהנות מגידול בשטחי המסחר, עקב שיפוצים משמעותיים שבוצעו ברבעון הרביעי של 2017, וגרמו לירידה במכירות של חלק מהחנויות.

דטנר מציין כי שופרסל הציגה שיעור רווחיות תפעולית מאכזבת של 2.9% ברבעון השלישי של השנה החולפת, בהשוואה לשיעור רווחיות תפעולית של 3.2% מהמחזור במחצית הראשונה של 2018 - למרות ההשפעה החיובית של עיתוי חגי תשרי, והצמיחה במכירות של חנויות זהות. הוא מסביר זאת בהתפרשות של שופרסל לתחומי עסקים חדשים, שגורמת לאובדן מסוים של מיקוד ניהולי בקמעונות המזון. להערכתו, שופרסל תציג שיפור ברווחיות בטווח הארוך, בעיקר בשל ההשקעה של 600 מיליון שקל בהקמת שני מרכזים אוטומטיים שאמורים לייעל את פעילות האונליין של החברה.

דטנר צופה שהשותפות החדשה בין שופרסל לכאל בתחום כרטיסי האשראי תתרום משמעותית ב-2019 לרווחיה של שופרסל, לאחר שכבר ברבעון השלישי של 2018 עברה לרווח. שופרסל, שסיימה בינואר 2018 את שותפותה עם לאומי קארד, דיווחה על הנפקת 490 אלף כרטיסי אשראי באמצעות ויזה כאל. לדבריו, שופרסל מגדילה את סך ההלוואות, וצפויה לשפר את שיפור הרווחיות בתחום הפיננסים.

דטנר סבור שהקמת רשת הפארם החדשה Be עשויה ליצור ערך עבור שופרסל, אך בטווח המיידי הפסדיה צפויים לגדול ברבעון הרביעי של 2018. הוא מעריך כי הפסדיה של רשת הפארם, העוסקת עתה בהגדלת הפרישה ונתח השוק, יקטנו ב-2019. הוא מציין כי שופרסל מפתחת תחומי עסקים נוספים, כמו שיווק סיטוני לבעלי מכולות ומיני מרקטים, וכן יבוא אישי. פוטנציאל הצמיחה בתחומים אלה עדיין לא בא לידי ביטוי בהערכת השווי לשופרסל.

להערכתו, שופרסל תדווח על רווח תפעולי של 3.0% מהמחזור ברבעון הרביעי של 2018, וכן על רווח תפעולי של 5 מיליון שקל בשופרסל פיננסים והפסד תפעולי של 20 מיליון שקל ברשת הפארם Be - כפול מההפסד של Be ברבעון השלישי של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker