לן בלווטניק ומשפחת לבנת בדרך לסיום השותפות בתעבורה

שני הצדדים חתמו על מזכר הבנות לא מחייב לסיום השותפות ביניהן ■ אם תושלם העסקה, תחזיק משפחת לבנת ב-60% מתעבורה ומשקיעים מוסדיים יחזיקו ב-40% ממנה ■ העסקה תסיים סכסוך ממושך בין הצדדים על קצב חלוקת הדיווידנדים בתעבורה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לן בלווטניקצילום: Bloomberg
יורם גביזון

כלל תעשיות הציעה למוסדיים לרכוש 40% ממניותיה לפי שווי מוערך של 1.55 מיליארד שקל. אם תושלם העסקה, תרכוש ממנה משפחת לבנת 10% מתעבורה, ותשלם פרמיה של 100-80 מיליון שקל עבור השליטה.

החברה בשליטת המיליארדר לן בלווטניק ומשפחת לבנת. הצדדים חתמו על מזכר הבנות לא מחייב לסיום השותפות ביניהן בחברת התשתיות והמסחר תעבורה שבשליטתם השווה. על פי המזכר, כלל תעשיות, שמחזיקה בתעבורה באמצעות חברת נשר, תמכור למשקיעים מוסדיים 40% ממניותיה של תעבורה, לפי שווי חברה של 1.55 מיליארד שקל.

בהנחה שעסקה זו תושלם, תחזיק משפחת לבנת ב-60% מתעבורה ומשקיעים מוסדיים יחזיקו ב-40% ממנה. העסקה תסיים סיכסוך ממושך בין כלל תעשיות לבין משפחת לבנת על קצב חלוקת הדיווידנדים בתעבורה.

צילום:

על פי מזכר ההבנות, יצאה כלל תעשיות בשבועות האחרונים, באמצעות בנקאי ההשקעות שמואל גורטלר, בהצעה למשקיעים מוסדיים גדולים דוגמת חברות הביטוח מגדל , הראל הפניקס , כלל ביטוח , לאומי פרטנרס, פועלים שוקי הון, עמיתים ומנורה מבטחים , לרכוש ממנה 40% ממניות תעבורה. לאחר שייבחרו שלוש ההצעות הגבוהות והמקובלות על משפחת לבנת, ינוהל עם המוסדיים הנבחרים משא ומתן על תנאי השותפות.

לפי ההערכות, המוסדיים יקבלו הגנה מקובלת של זכויות מיעוט כמו זכויות מידע ונציגות בדירקטוריון, אבל לא יוכלו לחייב את משפחת לבנת לרכוש את אחזקותיהם או להנפיק את תעבורה. כלל תעשיות רכשה כ-50% ממניותיה של תעבורה בספטמבר 1996, תמורת 120 מיליון שקל, כשעוד נשלטה על ידי משפחת רקנאטי. במרוצת השנים עברה החברה לשליטת קבוצת דנקנר ומאוחר יותר לבעלותו של בלווטניק.

מסלול ארוך של חיכוכים

אברהם (בונדי) לבנת, 2012

כלל תעשיות ומשפחת לבנת נקלעו למסלול של חיכוך בשנים האחרונות, על רקע רצונו של בלווטניק למכור את אחזקתה בתעבורה למשפחת לבנת לפי שווי חברה של 2 מיליארד שקל. כלל תעשיות עשתה ניסיון נוסף למכור 20% ממניות תעבורה ללאומי פרטנרס ולמשקיעים נוספים לפי שווי חברה של 1.8 מיליארד שקל, אך הצדדים לא הגיעו להסכם. הסירוב של משפחת לבנת לרכוש את חלקה של כלל תעשיות הוביל לסכסוך על קצב וסכום חלוקת הדיווידנד בתעבורה. בספטמבר 2018, כלל תעשיות דרשה ממשפחת לבנת לבחון את הנפקתה של תעבורה.

ההסכם הנוכחי מייצג פשרה של שני הצדדים. כלל תעשיות תתפשר על המחיר שתקבל, ואילו משפחת לבנת תימנע ממצב ממנו חששה, שבו הפרדת השותפות תוביל לסכסוך משפטי שיגרום לבית המשפט להורות על מנגנון של התמחרות מסוג במבי. התמחרות זו היתה מעמידה את המשפחה בעמדת נחיתות, משום שהצהירה על כך שאין בכוונתה להיפרד מאחזקתה בתעבורה, שהוקמה על ידי אבי המשפחה, אברהם לבנת ז"ל.

תעבורה עוסקת בשירותי הובלה, תשתיות ולוגיסטיקה; ביבוא ושיווק של משאיות באמצעות שותפות שווה עם UMI בחברת יוניברסל משאיות ישראל; ובייצור חומרי נפץ לעבודות תשתית ובנייה, באמצעות החברה הבת, בבעלות מלאה של תעשיות חרושת חומרי נפץ, שמחזורה 70 מיליון שקל לשנה והיא מונופול בשוק המקומי.

הנכסים העיקריים של תעבורה כוללים את השליטה בחברת ממן (65%) בשווי 198 מיליון שקל. ממן מפעילה מסוף מטענים בנמל התעופה בן גוריון, ושתי חברות שמספקות שירותים לוגיסטיים לצדדים שלישיים בישראל ובצ'כיה, באמצעות החברות הבנות לוגיסטיקר ו-MEL. נכסים אחרים כוללים את אגד תעבורה (50%), בשותפות שווה עם אגד, שעוסקת בתחבורה ציבורית והיסעים; החברה הבת גרנד אוטומוטיב (95.3%), שמייבאת ומשווקת רכבי פורד בקרואטיה ובסרביה; חברת יוניברסל משאיות ישראל (50%) שמייבאת משאיות איסוזו; וכן יבוא משאיות מתוצרת DAF.

צביקה לבנתצילום: דניאל בר און

תעבורה גם מספקת שירותי אחזקה; מוסכי שירות ומכירת חלקי חילוף למשאיות; מייבאת ומשווקת אוטובוסים מתוצרת VDL; מייבאת ומוכרת צמיגי פירלי באמצעות תמיג; מייבאת, מרכיבה, מוכרת ומשכירה גנרטורים באמצעות החברה הבת שמרלינג; וכן מייבאת, מוכרת ומרכיבה ציוד אוורור באמצעות החברה הבת ונטה.

רווח תפעולי של 215 מיליון שקל

על פי הדו"חות הכספיים של תעבורה, המצויים בידי משקיעים מוסדיים שהחברה הנפיקה להם אג"ח בסך 500 מיליון שקל, היא הציגה רווח תפעולי של 215 מיליון שקל ורווח נקי של 108 מיליון שקל במחזור של 3.4 מיליארד שקל ב-2017, בהשוואה לרווח תפעולי של 210 מיליון שקל ורווח נקי של 110 מיליון שקל במחזור של 3.2 מיליארד שקל ב-2016. על פי ההערכות, תוצאותיה הכספיות של תעבורה לא השתנו מהותית ב-2018.

תעבורה חילקה דיווידנד של 60 מיליון שקל ב-2016, נמנעה מחלוקת דיווידנד ב-2017 וחילקה דיווידנד נוסף של 27 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker