יוניטרוניקס זכתה בחוזה של 13 מיליון דולר בניו יורק

החברה שבשליטת קרן פימי זכתה בפרויקט ה-16 להקמת חניון אוטומטי במבנים בצפון אמריקה ■ השלמת המיזם צפויה ב-2020

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת יוניטרוניקס
יורם גביזון

יוניטרוניקס, שבשליטת ישי דוידי (49.99%) והמנכ"ל חיים שני (21.9%), חתמה על הסכם להקמת חניון אוטונומי במבנה הסמוך לעיר ניו יורק. סכום העסקה: 13.5 מיליון דולר.

מניית יוניטרוניקס עולה ב-5.4% בתחילת המסחר לשווי של 329 מיליון שקל, ומשלימה עלייה של 11% מתחילת ינואר 2019. יוניטרוניקס תקבל את התמורה בהתאם להשגת אבני דרך בביצוע הפרויקט.

החברה תכיר בהכנסה מהפרויקט על פי שיטת התשומות, כלומר על פי השיעור היחסי של השקעותיה בפרויקט מהעלות הצפויה של הקמתו. המיזם, שהשלמתו צפויה ב-2020, הוא ה-16 של החברה להקמת חניונים אוטונומיים בצפון אמריקה - שבעה מהם כבר פועלים והיתר בהקמה.חיים שני מנכ"ל יוניטרוניקס ציין שב-6 החודשים האחרונים החברה זכתה בחוזים בהיקף מצטבר של 190 מיליון שקל בעקבות הבשלה של עסקות שמחזור המכירה שלהם שנה עד שנתיים.  

יוניטרוניקס בוחנת את האפשרות להתפצל לשתי חברות, באמצעות העברת פעילות הפתרונות האוטומטיים לאחסון ולחניה לחברה חדשה, שתיקרא יוטרון. לאחר הפיצול יחולקו מניות יוטרון לבעלי מניותיה של יוניטרוניקס כדיווידנד. המהלך מצריך אישור מבית המשפט להפחתת הון, אישור מרשות המסים, והיתרים מרשות ניירות ערך והבורסה של תל אביב.

יוניטרוניקס פועלת בשני תחומים: תכנון, פיתוח ייצור ושיווק של בקרים לניהול מערכות אוטומטיות - לרבות אוטומציה תעשייתית, מערכות לוגיסטיות, חניונים רובוטיים, וניהול רצפות ייצור; ופיתוח, תכנון, ייצור, הקמה ותחזוקה של חניונים אוטומטיים ומרכזי הפצה ממוכנים. התחום השני הוא זה המיועד לעבור לחברה החדשה, יוטרון. מטרת הפיצול היא לאפשר לחברת הפתרונות האוטומטיים לאחסון ולחניה להתמקד בשוק האמריקאי, שהוא שוק היעד העיקרי של החברה, ולהשקיע משאבים ניהוליים בהאצת צמיחתה.

פתרון החניונים האוטונומיים של יוניטרוניקס מספק פי שניים-שלושה מקומות חניה בחלל נתון בהשוואה לחניון קונבנציונלי. הוא גם חסכוני בחומרי בנייה, חוסך בעלויות התפעול השוטפות, מקצר משמעותית את זמן החניה, משפר את בטיחות הנהג ומקטין את פליטות החומרים המזהמים הקשורות בהפעלת חניון. לדברי שני חניון אוטומטי חוסך 25%-30%  מעלות ההקמה בהשוואה לחניון קונבציונלי וגם עלויות התפעול השוטף שלו נמוכות יותר הודות לחסכון בבני אדם , בהוצאות האנרגיה וירידה של 70% בפרמיות הביטוח כתוצאה מירידה בסיכון לפגיעה פיזית בבני אדם, נזק למכוניות או סיכון לפריצה. החניון של יוניטרוניקס מבוסס על מערך יחידות רובוטיות שפותח בחברה, מערך קרוניות ומעליות אוטומטיות ותוכנות שליטה המיועדות לאפשר יעילות בתפעול המערכות הרובוטיות. זמן האחסון והשליפה של רכב מהחניה מסתכם בשתי דקות בממוצע.

הצורך בפתרונות חניה אוטונומיים גובר בשל העלייה בייצור מכוניות - 100 מיליון בשנה. ההכנסות משוק החניה בארה"ב מוערכות ב-30-25 מיליארד דולר בשנה. הלקוחות הישירים של מערכות החניה האוטומטיות הם בדרך כלל יזמי נדל"ן, שמשלבים אותן בבנייני משרדים ומגורים, וכן רשויות מקומיות ולקוחות אחרים מהמגזר הפרטי.

תהליך החניה בחניון אוטומטי דומה לאחסון ושליפה של סחורה במחסן אוטומטי: כלי הרכב מגיע אל תא או מפרץ חניה, שם יוצאים ממנו יושביו, והמערכת האוטומטית משנעת ומאחסנת את הרכב בחניון. הרכב חוזר לבעליו על פי דרישה. המוצר של יוניטרוניקס מתחרה עם הפתרון של החברה הגרמנית Wohr - שלהערכת יוניטרוניקס נחות מהפתרון שלה ויקר ממנו פי שניים - עם חברת Lodige הגרמנית ועם החברה היפנית IHI.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker