קובי מימון מתקרב לתמלוגי הגז ממאגר תמר

נפטא תפרסם הצעה לרכישת מניות הציבור בישראמקו אינק, חברה בת הנסחרת בניו יורק, בתמורה לכ-88 מיליון דולר ■ ישראמקו אינק זכאית לקבלת תמלוגים משותפות ישראמקו, בשווי של מאות מיליוני דולרים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן

פירמידת אויקטל של קובי מימון מתקרבת לתמלוג העל ממאגר תמר. נפטא דיווחה הבוקר (רביעי) כי תפרסם הצעה לרכישת מניות הציבור בישראמקו אינק, חברה בת הנסחרת בניו יורק, כחלק ממיזוג משולש הופכי, שתכליתו מחיקתה של ישראמקו מהנאסד"ק. המחיקה נעשית כחלק ממהלך פישוט האחזקות בפירמידת אקויטל וצמצום הפירמידה.

הצעת הרכש תיעשה בתמורה לתשלום של 110.36 דולר למניה במזומן, בהשקעה כוללת של כ-88 מיליון דולר (325 מיליון שקל). מימון הצעת הרכש מקורו בדיווידנדים ששותפות ישראמקו החלה לחלק לבעלי מניותיה, ובכלל זאת ל נפטא , החל ב-2017. בשנתיים האחרונות חילקה ישראמקו למחזיקי היחידות דיווידנדים בסך יותר מ-2.6 מיליארד שקל.

ישראמקו אינק היא בעלת השליטה בשותפות הגז ישראמקו . ישראמקו אינק זכאית לתמלוג על מישראמקו (נתח קבוע מההכנסות), המחזיקה בכ-28.75% מתמר. עד להחזר ההשקעה בתמר, ישראמקו אינק היתה זכאית לתמלוג בשיעור אפקטיבי של כ-5.5%; ואולם לאחר החזר ההשקעה בסוף 2017, תמלוג העל קפץ לשיעור אפקטיבי של 9.5% מההכנסות.

השינוי בשיעור תמלוג העל צפוי להקפיץ את ההכנסות של ישראמקו אינק החל מ-2018 בעשרות מיליוני דולרים בשנה. שווי התמלוגים מישראמקו מוערך במאות מיליוני דולרים לאורך חיי מאגר תמר. השווי המהוון של התמלוגים מסתכם כ-300 מיליון דולר, בהתאם לשווי הסחיר של דלק תמלוגים, המקבלת תמלוגים מדלק קידוחים. בשיעורי היוון נמוכים יותר, שווי תמלוג העל לישראמקו אינק מתקרב לכ-400 מיליון דולר.

ישראמקו אינק נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-322 מיליון דולר, כשהציבור מחזיק בכ-30% ממניותיה. מניית החברה עלתה ב-12 החודשים האחרונים בכ-8%. אמש נסחרה מניית החברה במחיר של 118 דולר, כך שהצעת הרכש נעשית מתחת למחיר הנוכחי בשוק. הכנסות ישראמקו אינק הסתכמו בינואר-ספטמבר 2018 בכ-60 מיליון דולר, והרווח הנקי עמד על כ-16 מיליון דולר.

פרט לזכויותיה בתמלוגים מתמר, ישראמקו אינק פועלת בתחום האנרגיה בארה"ב - בעיקר בטקסס, ניו מקסיקו ואוקלהומה. בבעלותה מספר שדות נפט מפיקים ביבשה, ובחלקם היא משמשת מפעילה. נכון לסוף 2017, לחברה עתודות נפט בהיקף של 38 מיליון חביות (נפט או שווה ערך לנפט). יו"ר ונשיא ישראמקו אינק הוא חיים צוף, מקורבו של מימון.

הצפת ערך בחברות האחזקה

מחיקת ישראמקו אינק צפויה לפשט את מבנה האחזקות בפירמידת אקויטל, שפועלת בימים אלה לצמצם את מספר השכבות בפירמידה, במטרה "להתיישר" עם חוק הריכוזיות. מחיקת ישראמקו אינק תסייע בהצפת ערך בנפטא וביתר החברות בפירמידת אקויטל, שנסחרות בדיסקאונט מובנה המיוחס לחברות אחזקה. הצפת הערך נובעת מביטול "שכבה" של חברה ציבורית בארה"ב, משוכה שעשויה להקשות על חלוקת דיווידנדים.

בחודש הבא צפויה הפירמידה של מימון להשלים המהלכים לכיווץ הפירמידה, כחלק מיישום חוק הריכוזיות, כך שלאחריו הקבוצה תמנה 4 חברות ציבוריות, במקום 9 חברות ציבוריות. בקבוצה עומלים על מיזוג בין אקויטל לחברה הבת יואל (שתי חברות המטה). לפי מתווה המיזוג, כל בעל מניה של יואל יקבל 1.836 מניות אקויטל בתוספת 63 שקל. בסך הכל, אקויטל תשלם 685 מיליון שקל במזומן ותקצה 20 מיליון מניות חדשות.

במטרה לממן את חלק מעלות העסקה, נפטא הודיעה היום על חלוקת דיווידנד בסכום של כ-400 מיליון שקל לבעלי המניות. מתוך הסכום, החברה האם, יואל, צפויה לקבל כ-260 מיליון שקל. חלוקת הדיווידנד נעשית לאחר שנפטא השלימה באחרונה הנפקה ראשונה של אג"ח בשוק ההון בשווי של כ-420 מיליון שקל. לאחר החלוקה, יתרת הרווחים של נפטא תסתכם בכ-412 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker