הסדר אפריקה התפוצץ - והתובע שאישרו לו תביעה נגזרת דורש להחיותה

רו"ח רפאל כהן מנסה לנצל את קריסת ההסדר כדי להחיות תביעה שהגיש נגד החברה ב-2010 ■ התביעה היא סביב עסקה מ-2007 לרכישת מניות בחברה שמחזיקה ב-46 דונם באוקראינה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוטי בן משה, בעל השליטה ברבוע כחול נדל"ן
מוטי בן משה, בעל השליטה ברבוע כחול נדל"ןצילום: אייל טואג

הסדר אפריקה התפוצץ והנאמנים החלו לריב עם מוטי בן משה על כספי הפיקדון - האם הם זכאים לחלטו. בעל המניות היחיד באפריקה, שכעת יכול להיות מרוצה מהפרשה, הוא מי שהגיש תביעה נגזרת נגדה, רו"ח רפאל כהן - בעניין עסקה באוקראינה ב-2007.

כהן מנהל כבר מ-2010 תביעה נגזרת בנוגע לעסקה מ-2007 לרכישת מניות של חברה שהחזיקה ב-46 דונם בעיר ז'פרוז'ניה באוקראינה ב-22 מיליון דולר. הוא טען אז כי זו היתה למעשה תרמית שנועדה לתעל כספים מאפריקה לכיסו של בעל השליטה, לב לבייב. התביעה אושרה, אבל הפטור מתביעות שאישר נשיא בית המשפט המחוזי כחלק מהסדר אפריקה מול בן משה והחברות תחת שליטתו - הוביל להשתקתה.

בתחילה ניסה כהן לפתוח את הנושא, עקב פרשת היהלום השחור, שבה נעצרו בנו של לב לבייב, זבולון לבייב, המכהן כמנכ"ל חברת היהלומים הפרטית של לבייב LLD, ובכירים נוספים בחברה. הם נחשדו כי במשך שנים השתתפו בהברחת יהלומים בסך 300 מיליון שקל לישראל. כעת באמצעות כתבי בית הדין שמגישים מטעמו עו"ד יאיר ליבוביץ' וברוריה שריר-הראל ממשרד ב. לוינבוק ושות' ועו"ד מנחם גלברד - הוא מנסה למנף את התפוצצות ההסדר לטובתו. 

לדברי כהן, "עד כמה שקשה להאמין, הרוכשת והנאמנים נאבקים בכל כוחם כדי למנוע מעצמם מידע ומאתרגים את לבייב ממעשי תרמית, הפרת אמונים וניהול עסקים כארגון פשע כהגדרת המשטרה".

עוד מטריד אותו שתיקתה של רשות ניירות ערך בתיק הנוכחי, ש"באופן תמוה, ואף מטריד, בחרה לא להגיש תשובה מטעמה, על אף נושא הבקשה - גילוי נדרש בקשר לפרשת הונאה חסרת תקדים לצורך מתן פטור מתרמית, האינטרס הציבורי המובהק הכרוך בכך ועוד", נכתב בבקשה. "שתיקתה של רשות ניירות ערך מעוררת תחושת אי נוחות... היש אינטרס ציבורי מובהק מזה? מצופה היה מהרשות כי תשמיע עמדתה בקול צלול, והימנעותה מלהגיב כלל מטרידה אף היא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker