דרמה בבזק: "צפויה ירידה מהותית מאוד בשווי החברות הבנות"

בזק בוחנת הפחתת שווי של החברות הבנות ופגיעה ברווח ■ ירידות הערך מחדדות את השווי המנופח שבה מכר שאול אלוביץ' את חלקו ב-yes לבזק ■ עם פתיחת המסחר, נפלה מניית החברה ב-2.4%

אמיתי זיו
שלמה רודב
שלמה רודב
אמיתי זיו

חברת בזק פירסמה הבוקר (ג') אזהרת רווח והודיעה שהיא בוחנת הפחתת שווי של החברות הבנות - בזק בינלאומי, yes ופלאפון. החברה הודיעה למשקיעים כי "במסגרת הדיונים בתחזיות הרב-שנתיות של כל החברות בקבוצת בזק, נערכו דיונים בדירקטוריוני החברות הבנות וכעולה מהם, ובהתחשב בתזרים המזומנים הנגזר מהתרשים בתקופת התחזית, צפויות להתבצע הערכות שווי עדכניות שכתוצאה מהן, יש אפשרות לירידה מהותית מאוד בשווי הפעילות או הערך של מי מהחברות הבנות".

בפתיחת המסחר, מניית החברה צנחה ב-2.4% במחזור הכי גבוה בבורסה; בי קום , החברה האם, נופלת ב-5.2% ו אינטרנט זהב יורדת ב-3.7%.

החברה הוסיפה כי ייתכן שהירידה בשווי הפעילות "תביא למחיקת סכומים משמעותיים מערכה הפנקסני של yes במאזן החברה, ובהתאמה לקיטון ברווח הנקי ובהון העצמי של בזק". בזק אף מוסרת כי היא שוקלת אם להתייחס חשבונאית לחברות הבנות בתור שלוש חברות נפרדות או בתור חברה אחת.

הקונצנזוס בין האנליסטים הוא שהפחתת השווי ב-yes תסתכם ב-500 מיליון שקל, ואף מעבר לכך. אילנית שרף, מנהלת מחלקת המחקר בפסגות, מסבירה: "על פי ההודעה, החברה צפויה לבצע הפחתת מהותית בשווי הפעילויות של החברות הבנות. אפשר לדייק יותר ולומר שהפחתת שווי מהותית צפויה בעיקר בגין חברת yes שנרכשה לפני שנים בודדות לפי שווי כלכלי אסטרונומי של 2.1 מיליארד שקלים.

"מה צפוי להיות גובה המחיקה? לא ברור. מה שכן ברור הוא שמדובר ככל הנראה במאות מיליונים, שכן החברה מציינת כי מדובר בירידת שווי מהותית. כמה מאות מליונים? רבים, רבים מאוד. אנו מעריכים שהרבה יותר מחצי מיליארד. ככל הנראה, התוכנית האסטרטגית הרב שנתית שמציגה החברה תואמת את מצב השוק - ולא את השווי הפינקסאי או את התחזית מ-2015 לביטול ההפרדה המבנית".

אין זו הפחתת השווי הראשונה של yes בתקופה האחרונה. במארס 2018 ביצעה בזק הפחתת ערך מוניטין של החברה ב-90 מיליון שקל. ירידות הערך ב-yes מחדדות את השווי המנופח שבו מכר שאול אלוביץ' את חלקו ב-yes לבזק - 2.1 מיליארד שקל. בהערכת השווי האחרונה של yes הודבק לה שווי של 1.35 מיליארד שקל, וכעת תיתכן ירידת ערך נוספת. חברת הלוויין סובלת מתחרות מצד מיזמי הטלוויזיה של סלקום ופרטנר, כמו גם מכניסת השחקניות הרב-לאומיות לישראל, נטפליקס (שעל פי בזק, מגיעה כבר ל-1.2 מיליון צופים) ואמזון פריים.

בחינת שווי החברות העדכני הוא מהלך של הנהלת בזק החדשה, בהובלת דודו מזרחי. הצעד נעשה כחלק מתהליך ניקוי האורוות שבזק עוברת בהדרגה מאז התפוצצה פרשת 4000, שבה נקשר שם החברה - שבמסגרתו נפרדה באחרונה ממרבית המנהלים והדירקטורים שהיו קשורים לפרשה, והחברה מחפשת בעל בית חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker