1,370 עובדי מפעל הקופקסון של טבע הכריזו על סכסוך עבודה

אלירן קוזליק, יו"ר ועד העובדים: "ההנהלה משיקה לוגו חדש בעלות של עשרות מיליוני דולרים, אבל לא מוכנה לפצות אותנו על שחיקת השכר האינפלציונית ב-2018 ומציעה תוספת של 1.4% בלבד ב-2019"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בכפר סבאצילום: עופר וקנין

אתר הייצור העיקרי של קופקסון בכפר סבא עלול להיות מושבת בעוד 13 יום, לאחר שיו"ר ועד עובדי טבע בכפר סבא, אלירן קוזליק, הכריז אמש (א') על סכסוך עבודה.

קוזליק הסביר כי הסכסוך הוכרז לאחר שעשר פגישות עם הנהלת החברה על הסכם העבודה הקיבוצי החדש הסתיימו במבוי סתום. הסכם העבודה הקודם בטבע היה תקף ללמש שנים עד ינואר 2018, ובשנה האחרונה התנהלו דיונים על הסכם עבודה קיבוצי חדש. טבע מחזיקה באתר גיבוי לייצור קופקסון באתר Runcorn 35 ק"מ מזרחית לליברפול באנגליה.  

קוזליק אמר: "הנהלת טבע מגלה אטימות. זמן קצר לפני שתשיק לוגו חדש בכל אתרי החברה בעולם, בעלות של עשרות מיליוני דולרים, היא מסרבת לשלם כל תוספת שכר על 2018 ומציעה תוספת שכר של 1.4% בלבד ב-2019. העובדים מגלים אחריות ואינם מעוניינים לפגוע בחברה, אבל לא נוכל לקבל שלא נקבל פיצוי אפילו על עליית האינפלציה ב-2018".

מפעלה של טבע בכפר סבא מעסיק 1,600 עובדים, מהם 1,370 מאוגדים. האתר, שכולל גם יחידות מחקר ופיתוח ומעבדות, הוא אחד האתרים התפעוליים הגדולים בישראל. זאת, לאחר הסגירה המתוכננת של מפעל המשאפים ומפעל הטבליות בירושלים, סגירת אתר פלנטקס בנתניה, סגירת מפעל המוצרים הסטריליים באשדוד ומכירת מפעל מיגדה בירושלים.

האתר בכפר סבא לא השתתף בתוכנית ההתייעלות של החברה, שבמהלכה פוטרו 1,200 עובדים בישראל מתוך 1,750 שיפוטרו עד סוף 2019. במסגרת התוכנית, מבקשת טבע להקטין את מספר עובדיה ב-14 אלף ברחבי העולם, ולהקטין את עלויותיה ב-3 מיליארד דולר עד לסוף 2019, בהשוואה לבסיס העלויות - 16 מיליארד דולר ב-2017. מפעל הקופקסון בכפר סבא חתם באוגוסט 2017 על הסכם עם הנהלת החברה שלפיו יפרשו 90 מעובדיו בתנאים משופרים במקום לפטר 175 מעובדיו כפי שתוכנן תחילה , ובנוסף התחייבה הנהלת טבע לבטחון תעסוקתי לעובדי המפעל עד ל-2021; התחייבות שמשמעותה הימנעות מפיטורים במפעל בתקופה זו.

במכתב לממונה הראשי על יחסי עבודה במשרד העבודה והרווחה מסביר קוזליק את עילות הסכסוך: גרירת רגליים במו"מ על הסכם שכר וביטחון תעסוקתי; שימוש לרעה בהליכי משמעת; יחס בלתי הולם לעובדים; יחס כוחני, מפלה, מנוכר, מזלזל, מתעמר ובלתי מכבד בצורה קיצונית לעובדים המאורגנים ולנציגותם; פגיעה והתנכלות לנציגי העובדים; פגיעה ביחידת המיקוח המפעלית באמצעות העברה לחוזים אישיים ומיקור חוץ; שינויים מבניים חד צדדיים; ועקיפת ההתחייבות שניתנה לעובדים להימנע מפיטורי התייעלות, תוך הפחתה יזומה של הייצור והעברתו לחו"ל.

טבע מסרה בתגובה: "אנו נמצאים במהלכו של משא ומתן מול ועד כפר סבא בנוגע להסכם השכר הקיבוצי שבאתר. העלאות השכר שהצענו ממקמות את שכר עובדי טבע כפר סבא מעל לנהוג בשוק. הנסיבות העסקיות המורכבות עמן טבע מתמודדת מחייבות אותנו לגלות מידה של אחריות ואינן מאפשרות לנו להמשיך ולהגדיל את שכר העובדים בכפר סבא ביחס לא פרופורציונלי לשכר בשוק. נמשיך לפעול כדי להגיע להסכמות מכבדות עם הוועד, שעולות בקנה אחד עם מדיניות התגמול של טבע, שהיא מהמיטיבות בישראל בענף הפארמה".

שלא לציטוט טוענים בהנהלת טבע כי עובדי המפעל בכפר סבא קיבלו העלאות שכר מצטברות של 30% בחמש השנים האחרונות, ובשל החרפת התחרות בקופקסון לא ניתן להמשיך בתוואי זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker