מטומי אינה סיפור מתמטי - הבעיה היא שאין מי שינהל את העסק

מחזיקי האג"ח צריכים להחליט בין פירוק החברה להשארתה בחיים, בזמן שהיא התפרקה מנכסיה, שקעה בהתחייבויות של 85 מיליון דולר, והציגה בתשעת החודשים הראשונים של 2018 הפסד תפעולי של 39 מיליון דולר ■ במצב הנוכחי, האם שתי האופציות עומדות במבחן המציאות?

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליעם גלין, מנכ"ל מטומי
ליעם גלין, מנכ"ל מטומי

ב-7 בינואר יידרשו מחזיקי האג"ח של של מטומי להחליט אם הם שולחים את החברה לפירוק או נותנים להנהלה הזדמנות נוספת לנווט את החברה לחוף מבטחים.

מחזיקי האג"ח, החוששים לגורל חוב בסך 100 מיליון שקל, מתווכחים עם בעלי המניות בנוגע לסכום שעליהם להזרים לקופת החברה - 10 או 15 מיליון דולר. סכום שיצדיק ויתור של מחזיקי האג"ח, במסגרת הסדר על טענותיהם להטעיה ומרמה בדיווחים.

ברקע לוויכוח, על המחזיקים לשאול את עצמם את השאלה הבאה: האם למטומי יש זכות קיום? במקרה שהתשובה על כך חיובית, יש לשאול אם קיים בצוות ההנהלה של החברה אדם המסוגל להנחיל בחברה רוח חדשה ולחולל בה מהפכה. נראה כי התשובה על כך שלילית.

מייסדי החברה, שהנפיקו אותה בבריטניה לפי שווי מנופח של 350 מיליון דולר, ברחו. אילן שילוח, שהתעשר ב-150-100 מיליון שקל מההנפקה, רוצה לנתק קשר עם החברה ורק בשביל לשמור על שמו הטוב הוא לא ניצל את העלייה הלא מוסברת במניית החברה – זינוק של 130% בעשרת ימי המסחר האחרונים – ומכר את יתר החזקתו, 10%. במקום זאת, הוא מוכן להזרים 10 מיליון דולר עם בעלי השליטה.   

שילוח לא מאמין כי מטומי תתאושש, אלא חושב כי הזרמת הסכום המדובר ירחיק אותו בשנים הקרובות מדיונים בבתי משפט. יש להביא בחשבון כי בעלי השליטה יתרצו את הזרמת הכסף בכך שהאחזקה בחברה הגרמנית Team Internet תאפשר למטומי למכור את הנכס היחידי הנמצא ברשותה בתמורה גבוהה יותר, להחזיר את מלוא החוב ואף לחלק בעתיד סכום עודף בקרב בעלי המניות. מבחינת בעלי המניות, פירוק אינו חלופה ריאלית משום שהוא יניב רק 20%-30% מהחוב, שכן מחבינתם "סכום התשלום לבעלי מניות המיעוט הגרמנים ב-Team Internet הוגדר בחוזה שנחתם לפני 5 שנים ולהנהלה אין מקום לשיקול דעת האם להפר אותו".

הנהלת מטומי מאוישת על ידי משקיעים פיננסים, שחשבו כי הם יכולים לעשות רווח קל. אבל נראה כי הם לא מבינים בתחום הפרסום האינטרנטי, שבו פועלת מטומי, ולכן אין ביכולתם לבצע מהפכה בחברה.

אם בהנהלה סבורים כי ביכולתם לשפר את מצב החברה, הם יידרשו להסביר כיצד ביצעו אין ספור טעויות - ואף מכרו את חברת MobFox ב-7.5 מיליון דולר, אף על פי ששווייה לפי דיווחים היה כ-75 מיליון דולר. בהנהלה ייאלצו אף לסביר כיצד MY DPS, ששווייה היה 20 מיליון דולר על פי הערכות, נמכרה ב-8.5 מיליון דולר.

סוגיות נוספות עליהן יצטרכו בהנהלה לתת את הדעת הן סגירת Optimatic, ששווייה הוערך ב-20 מיליון דולר, ומכירת הפעילות White delivery email marketing activitiy באוגוסט 2018 תמורת 8.5 מיליון דולר, לרוכש הנמצא על סף חדלות פירעון. התוצאה: מטומי עלולה לא לקבל כסף עבור המכירה.

בתוך כך, לטענת מחזיקי האג"ח, לא דיווחה מטומי כנדרש על כך שנתנה לבעלי מניות בגרמניה לקנות חלק מנכסיה של Team Internet, ששווייה מוערך ב-185 מיליון דולר, תמורת מחיר נמוך משמעותי. הדבר ייפגע ביכולתה של מטומי להשפיע על התזרים שתקבל מ-Team Internet בעתיד.

מחזיקי האג"ח צריכים לדאוג

שדרת הניהול הישנה במטומי פוטרה, החברה התפרקה מכל נכסיה, היא שקועה בהתחייבויות של 85 מיליון דולר, ומולם יש נכסים בסך 109 מיליון דולר, ובהם 52 מיליון דולר מיוחסים למוניטין. היא הציגה בתשעת החודשים הראשונים של 2018 הפסד תפעולי של 39 מיליון דולר והפסד נקי המיוחס לבעלי המניות של 42.5 מיליון דולר. פעילותה בתשעת החודשים האחרונים הניבה תזרים מזומנים שלילי של 12.3 מיליון דולר, והיא צריכה להתמודד עם גירעון בהון החוזר של 41.2 מיליון דולר.

בסיטואציה הנוכחית, מחזיקי האג"ח צריכים להיות מודאגים מכך שהנהלה של חברה הנמצאת על סף פשיטת רגל, שקלה לקנות ב-19 מיליון דולר או ב-13 מיליון דולר 10% ממניות חברה שלא ברור מה שווייה. ל-Team Internet אין ייחודיות וגורל פעילותה תלוי בחוזה מול גוגל, שנחתם לשנתיים. רווחיה של Team Internet מושתתים על דומיינים שבבעלותה, שתנועת הגולשים בהם תלויה בגוגל, בשל פרסומות באותם דומיינים. הפרסומות מייצרות הכנסות המחולקות בין הדומיינים לגוגל. 

לא ברור אם בסיטואציה הנוכחית בעלי המניות הגרמנים יממשו את האופציה העומדת בפניהם לרכוש 51% מ-Team Internet באמצעות העברת 10 מיליון דולר למטומי, בזמן שישנו סכסוך ביניהם. בדומה למחזיקי האג"ח, נראה כי הם מעוניינים לקבל כעת את הסכום הגבוה ביותר האפשרי.

בזמן פירוק, יקבלו מחזיקי האג"ח את חלקם ב-Team Internet, ששווייה תלוי בהגעה להסכמות עם בעלי מניות המיעוט הגרמנים. תמורה נוספת יכולה להתקבל מתביעות כנגד דירקטורים ונושאי משרה בחברה, במקרה שבו יצליחו להוכיח את טענותיהם בבית משפט. בסיטואציה מסוימת, הם יכולים אף לבנות על תמורה נוספת של כ-5 מיליון דולר בגין החזרי מס ושחרור פיקדונות בגין ערבויות של בנק לאומי.

במקרה שבו מטומי לא תיכנס להליך של פירוק, יקבלו מחזיקי האג"ח 1.5 מיליון דולר, כאשר ישנו ספק גדול באשר לקבלת שאר החוב. עד אשר תתקבל החלטה בנוגע לעתיד, יש לשאול את הדירקטוריון כיצד הוא משפר את אופן הדיווחים שלו למשקיעים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker