אייל סולגניק: מכונת רווחי ההון החשבונאיים של אי.די.בי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> הניסיון לחמוק לצמיתות מהכרה בהפסד של 1.8 מיליארד שקל, הוא המהלך החשבונאי הבולט ביותר שעשה עד כה רו"ח אייל סולגניק כמשנה למנכ"ל ומנהל הכספים הראשי של אי.די.בי אחזקות.

ב-5.5 שנותיו בקבוצת ההשקעות שבשליטת נוחי דנקנר הצליח סולגניק, לשעבר אחד מנושאי בשורת ה-IFRS בישראל, לייצר לקבוצה רווחי הון חשבונאיים גדולים, או לחלופין להימנע מהפרשות מהותיות לירידת ערך. זאת תוך שימוש אינטנסיבי בהיכרותו העמוקה עם השיטה החשבונאית החדשה ובאמצעות מדיניות חשבונאית אגרסיבית.

אחד המהלכים החביבים על סולגניק היה שימוש בתקן IFRS 3 R. לפי תקן זה, כשחברה הופכת לבעלת שליטה בחברה שהיתה בעבר חברה מוחזקת (כלומר הוחזקה בשיעור שנמוך מ-50%), מתבצעת לכאורה מכירה רעיונית של מניות החברה הבת לפי שוויין של המניות במועד העלייה לשליטה, ומיד לאחר מכן רכישה רעיונית של אותן המניות. זאת אף על פי שהמניות נותרות כל הזמן בידי בעלת השליטה.

המהות של המהלך היא שערוך המניות שהוחזקו קודם לכן בידי החברה בעלת השליטה לשווי העסקה שבה נרכשה השליטה, ורישום רווח הון בגובה הפער בין שווי המניות, כפי שנרשמו לפני העסקה במאזנה של החברה, לבין השווי שלהן לצורך רכישת השליטה.

העסקה הראשונה שבה נעשה שימוש בתקן זה היה כשחברת דיסקונט השקעות מקבוצת אי.די.בי רכשה בפברואר 2010 את השליטה בחברת שופרסל באמצעות רכישת 8.3% ממניות קמעונית המזון תמורת 423 מיליון שקל, והגדילה בכך את אחזקותיה ל-50.3% מזכויות ההצבעה בשופרסל. דיסקונט השקעות רשמה בעסקה זו רווח הון של 1.29 מיליארד שקל. ניסיון דומה של דיסקונט השקעות לייצר רווח הון מהיר מהשקעה זעירה בחברת אלרון נהדף בידי רשות ני"ע. דיסקונט השקעות רכשה 1.55% ממניותיה של חברת אלרון ביוני 2010 תמורת 11 מיליון שקל, ועלתה בכך לאחזקה 50.3% ממניותיה.

דסק"ש ביקשה לרשום רווח הון של 147 מיליון שקל על בסיס הטענה כי בעקבות רכישת מניותיה של אלרון עלתה לשליטה בחברה. רשות ניירות ערך קבעה באוגוסט 2010 כי דסק"ש החזיקה ממילא בשליטה אפקטיבית באלרון, מכיוון שגם לפני העסקה היתה סבירות אפסית לאובדן השליטה במצב שבו אחזקתה היא 48.9%. על כן רישום רווח הון על בסיס הטענה של עלייה לשליטה הוא ניצול לרעה של תקן IFRS 3 R.

עימות נוסף עלול להיווצר בעקבות העסקה מיוני 2011, שבה מכרה דסק"ש 5% ממניות סלקום, הקטינה את אחזקותיה בחברה ל-46.7% מזכויות ההצבעה, והודיעה על כוונתה לשנות את תקנונה של סלקום באופן שיגדיל את משקלו של ציבור המשקיעים בניהולה של סלקום.

קבלת הטענה של ירידה משליטה עשויה לייצר לדסק"ש רווח הון של 2.4 מיליארד שקל. ואולם רשות ני"ע עלולה לדרוש מדסק"ש לאמץ את השליטה האפקטיבית כתנאי לאיחוד הדו"חות הכספיים, או הפסקת איחוד התוצאות הכספיים לפי תקן 10 IFRS שייכנס לתוקפו ב-2013, ולמנוע ממנה לרשום את רווח ההון הענק.

ניסיון מוצלח וחלק יחסית של סולגניק לארגן רווח הון שיאפשר חלוקת דיווידנד משמעותית היה בכלל ביוטכנולוגיה, שהיא חברה בת של כלל תעשיות. כלל ביוטכנולוגיה רשמה במארס 2011 רווח הון של 435 מיליון שקל לאחר ששיכנעה את רשות ניירות ערך כי איבדה את השליטה בחברה הבת מדיוונד בעקבות עסקה, שבה השקיעה טבע במדיוונד 7 מיליון דולר, רכשה מבעלי מניותיה מניות נוספות ב-5 מיליון דולר והתחייבה לרכוש מהם מניות נוספות ב-22 וב-64 מיליון דולר.

אחזקתה של כלל ביוטכנולוגיה במדיוונד ירדה כבר בשלב הראשון של העסקה ל-47%, אבל בנוסף לכך הצליחה כלל ביוטכנולוגיה להראות שמרכז הכובד של פעילות מדיוונד עבר ממחקר ופיתוח לשיווק שנשלט בידי טבע, ועל כן היא אכן איבדה שליטה במדיוונד.

אחד המהלכים החשבונאיים המרהיבים שחולל סולגניק באי.די.בי נגע להשקעתה הבעייתית של הקבוצה ב-140 דונם ברחוב הראשי של לאס וגאס, שמיועדים להקמת בית מלון יוקרתי, קזינו, מרכז מסחרי ומגדלי מגורים בשטח כולל של 1.1 מיליון מ"ר, ובעלות כוללת של 5.25-6.25 מיליארד דולר.

נכסים ובנין, שמחזיקה ב-25% ממניות הפרויקט, הזמינה חוות דעת שקבעה את שווי השימוש שלו, כלומר את הערך המהוון של תזרימי המזומנים שיפיק הפרויקט, שצפוי להיפתח בינואר 2014. ההערכה האחרונה קבעה כי שווי השימוש של הקרקע הוא מיליארד דולר נכון לדצמבר 2010, ועל כן אין צורך לבצע הפרשה לירידת ערך של ההשקעה ברכישת הקרקע לפרויקט, שהסתכמה ב-1.24 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker