איך להפוך את המינוס בבנק לפלוס? ישראכרט עלתה על קסם

הקמפיין של ישראכרט מציע לנו לסגור את המינוס באמצעות התרגיל הישן והמוכר של חברות האשראי - לקיחת הלוואה ■ כך, המינוס שהיה לנו בבנק ייהפך כעת לחוב לישראכרט ■ "דוחפים לאנשים אשראי צרכני מסוכן"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
שלט חוצות מתוך הקמפיין של ישראכרט
שלט חוצות מתוך הקמפיין של ישראכרט

בשלטי חוצות ובקמפיין טלוויזיוני, מספר יובל סמו, הפרזנטור של ישראכרט, שאפשר להפוך את המינוס לפלוס. זהו קסם שרבים בישראל היו ודאי רוצים להשתתף בו. בעיקר כאשר יוקר המחיה מטפס. האם זה באמת אפשרי? לא ממש. למעשה, ישראכרט מציעה לנו לסגור את המינוס באמצעות התרגיל הישן והמוכר של חברות האשראי - לקחת הלוואה. המינוס שהיה לנו בבנק ייהפך מעכשיו לחוב שלנו לישראכרט. 

ישראכרט מודה באתר שלה כי אין כאן שום דבר חדש. למעשה, זו הלוואה רגילה - מה שמכונה, לכל מטרה. כשנכנסים למספרים, מתברר שכל העסק גם לא כל כך זול, ובעצם המינוס החדש עולה לא מעט - לעתים אפילו יותר מאשר בבנק.

לפי ישראכרט, עלות ההלוואה היא ריבית פריים (1.75%) בתוספת ריבית שנעה בין 3% ל-11.9%, "בהתאם לנתוניו האישיים של הלקוח". כך שנניח שהלוואה של 20 אלף שקל לארבע שנים, בריבית של 5% (+פריים), תעלה לנו בתוספת ריבית של כ-5,000 שקל. ריבית כפולה מזה תעלה כבר כמעט 10,000 שקל. נזכיר - זוהי הלוואה של 20 אלף שקל. לפי הדוגמה המספרית באתר של ישראכרט, אם לוקחים הלוואה של 50 אלף שקל ב-50 תשלומים, בריבית פריים + 5%, ההחזר החודשי המשוער הוא 1,150 שקל. כלומר, בסך הכל נשלם ריבית של 13.5 אלף שקל.

הקמפיין של ישראכרט
הקמפיין של ישראכרטצילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של ישראכרט

לדברי הח"כית לשעבר ד"ר עינת וילף, צריך לאסור בחוק על פרסומות כמו זו של ישראכרט. הבעלות על המינוס עוברת מהבנק לחברת כרטיסי האשראי - אבל המינוס ממש לא הופך לפלוס. לדבריה, אין שום סיבה לעודד נטילת אשראי לצריכה שוטפת, וזה אף גובל בהונאה.

"כולנו בעד תחרות, אבל הרעיון של לדחוף אשראי לאנשים - במיוחד כשאנחנו יודעים כמה זה מסוכן - הוא מכעיס", אמרה. עוד ציינה וילף כי עידוד התחרות בתחום האשראי והוזלתו, נועדו בתחילה לטובת הקלה על העסקים המקומיים. אבל הקמפיין הפרסומי כאן מעודד צריכה פרטית ללא הגבלה - אז מדוע הרגולטור לא מתערב בעניין?

מישראכרט נמסר בתגובה: "כחברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט מציעה לכלל הלקוחות פתרונות תשלום ומימון מתקדמים, המאפשרים להם להגשים את המטרות והיעדים שלהם באופן שהולם את יכולותיהם, בצורה נכונה ואחראית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום