לרשות ני"ע דרושים: שני יו"רים לוועדת האכיפה המינהלית

יו"ר רשות ני"ע: מעוניינים להפריד בין החלטותיה של הוועדה לבין מערך האכיפה של הרשות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

 יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר,  הקים ועדה לאיתור שני מועמדים שיתאימו לשמש כיו"רים של ועדת האכיפה המינהלית.

פרופ' האוזר, החליט כי היו"רים לא יתמנו מקרב עובדי הרשות הנוכחיים. זאת מתוך כוונה לבצע הפרדה מירבית בין תהליך הבירור המינהלי וההעמדה לדין, לבין ההליך המתבצע בוועדת האכיפה המנהלית.

כיושבי ראש הרכב יוכלו לשמש מי שכשירים לכהן כשופטים מחוזיים. הם יהיו עובדי הרשות אך לא יישאו בה בשום תפקיד נוסף.

"כדי להגביר את אמון הציבור בהחלטות הוועדה יש להפריד בין החלטותיה לבין מערך האכיפה של הרשות, ולהפעיל את האכיפה המינהלית באופן שקול, זהיר ובלתי תלוי. מסיבה זו, החלטתי שהשופטים שיכהנו בה יפעלו ללא תלות בעבודתה השוטפת של הרשות", מסר האוזנר .

עוד הוסיף האוזר כי "האכיפה המנהלית היא מנגנון הרתעה משמעותי ואחד מעמודי התווך של מערך האכיפה הכולל של הרשות. חשוב לנו להפעיל אותה ולהביא לשילובה המלא בעבודת הרשות כבר בזמן הקרוב. בשלב הבא, ועדת האכיפה המינהלית תתכנס ותחליט על פרוצדורת העבודה שלה ותפרסם גם אותה".

חוק האכיפה המינהלית קבע כי הוועדה תורכב משני עובדי רשות ניירות ערך שכשירים לכהן כשופט מחוזי ומארבעה חברים נוספים שימונו על ידי שר המשפטים. הוועדה תפעל באמצעות שני הרכבים, שבכל אחד מהם שלושה חברים. בראש ההרכב עומד עובד רשות ניירות ערך, ולצידו שני נציגים הממונים על ידי שר המשפטים.

הוועדה הוקמה כחלק ממנגנון רכב אשר בא לטפל בהפרות של חוקי ניירות ערך שהיסוד הנפשי הנדרש בהן הינו של רשלנות לכל היותר. מקרים שעוצמת הפליליות בהם גבוהה יותר יטופלו באמצעות ההליך הפלילי. ניתן יהיה לטעון בפני הוועדה, לרבות באמצעות עורך דין. ההליך בפני הוועדה יהיה מינהלי באופיו וינוהל תוך מתן דגש על יעילותו.

הוועדה מוסמכת להטיל על מי שמצאה כי ביצע הפרה, שורה של סנקציות, לרבות הטלת עיצומים כספיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker