בלעדי

מרקסטון עוברת למושב האחורי בתומקאר: מעבירה את השליטה לקבוצה הודית

בדו"חות מרקסטון רשומה ההשקעה ב-7 מיליון דולר - הפסד של 80% על ההשקעה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

>> כשלוש שנים לאחר שרכשה את השליטה ביצרנית רכבי השטח תומקאר (80%) והשקיעה בה עד כה כ-30 מיליון דולר, מוכרת קרן ההשקעות הפרטיות מרקסטון את השליטה בחברה.

הקרן מנוהלת בידי רון לובש ואמיר קס, ושותפים בה גם קבוצת משקיעים בראשות משפחת זרחי (20%). מרקסטון מוכרת את החברה לקונצרן הטכנולוגי ההודי מייני (Maini), כך נודע ל-TheMarker.

מייני היא חברה פרטית הפעילה בתחומי הרכב והתעשייה. מדובר בעסקה של העברת מניות. השווי של תומקאר בעסקה (100%) הוא כ-10 מיליון דולר, כלומר בדו"חות מרקסטון רשומה ההשקעה בכ-7 מיליון דולר בעבור 80% מהחברה. שווי זה משקף הפסד של 32 מיליון דולר, כלומר 80% מההשקעה הראשונית הכוללת של מרקסטון ביצרנית רכבי השטח.

תומקאר נוסדה ב-91' בידי יורם זרחי, ששימש מנכ"ל החברה בעת רכישתה בידי מרקסטון. לאחר מכן הוא הוחלף בידי רונן הראל. המפעל הראשי של החברה ממוקם בקיבוץ גבעת השלושה. החברה פעילה בישראל, בריטניה, קנדה, ארה"ב ועוד.

מנהלי מרקסטון האמינו כי בחברה קיים פוטנציאל רב לגידול במכירות בארה"ב, סין ובמדינות מתפתחות נוספות. ואולם התוכניות האלו לא עמדו במבחן המציאות, כשלכל אלה היתוסף המשבר הכבד שפקד את השווקים בכלל ואת תעשיית הרכב בפרט. המשבר בא לביטוי בכניסה להקפאת הליכים של חברת EDAG האמריקאית, שאליה תיכננה תומקאר לחבור. בעקבות כך החזירה מרקסטון את פעילות הייצור של החברה לישראל.

כעת היא מקווה כי בעזרת כניסה של שותף אסטרטגי חדש שיוכל לבצע השקעות הנדרשות ולפתוח בעבור תומקאר כניסה לשוקי פעילות חדשים, כמו הודו ומדינות אסיאתיות נוספות - כך שהיקף המכירות של רכבי תומקאר יגדל מכ-200 כלי רכב בשנה עד כה להיקף של לפחות 1,000 כלי רכב בשנה. דבר זה יאפשר למרקסטון בעתיד לפחות להחזיר את ההשקעה בתומקאר.

במסגרת ההסכמות בין הצדדים תוקם חברה הודית חדשה, שתהיה בשליטת מייני ולתוכה יועברו נכסים, פעילות וידע של תומקאר. למרקסטון יוקצו 20% מהון המניות של החברה החדשה. פעילויות תומקאר בארה"ב ובישראל ינוהלו בידי האחים רם ויורם זרחי בהתאמה, שיחזיקו אף הם במניות בחברה.

לפני שנה החליטה מרקסטון להפסיק לבצע השקעות חדשות בישראל. בימים אלה היא נמצאת על סף סגירה של העסקה למכירת השליטה בחברת מוצרי ההשקיה נטפים לידי קרן פרמירה האירופית לפי שווי של כ-850 מיליון דולר. אם עסקה זו תצא לפועל, מרקסטון צפויה לקבל בעבור אחזקתה (20.5%) 175 מיליון דולר - פי שלושה מהסכום שהושקע. בכך היא תשפר באורח משמעותי את התשואות למשקיעים.

רון לובש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום