שנפ סוגרת את מפעל המצברים בנתניה ומפטרת 30 מעובדיו

התחרות המחריפה ביבוא ושחיקת הרווחיות גורמות לאחת משתי היצרניות היחידות של מצברים בישראל לסגור את מפעלה ■ החברה צופה להפרשה לירידת ערך ציוד הייצור בכ-10 מיליון שקל ברבעון הרביעי של השנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בדיקת מצבר במוסך
בדיקת מצבר במוסךצילום: בלומברג

שנפ שבשליטת קרן סקיי (29%) ואורי רוזנשטיין (12%) תסגור את מפעל המצברים בנתניה ותפטר 30 מ-50 עובדיו. סגירת המפעל, שצפויה לצאת לפועל בשבועות הקרובים, נעשית בשל החרפת התחרות ביבוא ועליית מחירי העופרת, ובהמשך להסטה ההדרגתית של פעילות החברה בתחום המצברים מייצור בישראל לייבוא.

שנפ היא אחת משתי היצרניות המקומיות של מצברים, לצד חברת וולקן. בחברה הסבירו שההחלטה לבצע ארגון מחדש במגזר המצברים התקבלה בהתחשב בכמה סיבות. ראשית, עלויות הייצור הגבוהות בהשוואה לעלויות הרכש. שנית, התמורות הטכנולוגיות בתחום משנות אותו, כמו הגידול בשיעור הרכבים ההיברידיים שתדירות החלפת המצברים בהם נמוכה יחסית לרכב קונבנציונלי. שלישית, לתמורות הרגולטוריות שמסתמנות בשוק המצברים יש להן השלכות על תהליכי הייצור, על העלויות ועל היבטים של יתרון לגודל שמקשים על החברה להתמודד עם מצברים מיובאים. סיבה רביעית לקבלת ההחלטה היא הירידה המתמשכת ברווחיות הייצור כתוצאה מהחרפת התחרות.

שנפ מציינת שבשנים האחרונות ביצעה השקעות מהותיות בטכנולוגיות ייצור מתקדמות, כולל אוטומציה ורובוטיקה, במטרה לייעל את תהליכי הייצור ולהקטין את העלויות. למרות כל אלה, במקביל גם הגדילה משמעותית את היבוא בשנתיים האחרונות, נוכח התחרות המתגברת והשחיקה ברווחיות. לפי החברה, ההחלטה הנוכחית תביא לשיפור הרווחיות, משום שהרווחיות של פעילות הייבוא גבוהה מהרווחיות של ייצור עצמי. שנפ תצמצם משמעותית את כוח האדם המועסק בייצור ותבחן מחדש גם את העסקת הדרג הניהולי של החברה בתחום הייצור. שנפ אינה צופה תוספת מהותית של עלויות כתוצאה מפיטורי עובדים.

באשר למכירת ציוד הייצור, החברה מעריכה שתידרש להפרשה לירידת ערך שתשפיע באופן מהותי אך חד פעמי על תוצאותיה לרבעון הרביעי של 2018. זאת משום שלהערכתה תקבל עבור מכירת הציוד מיליוני שקלים בודדים. הפרשה נוספת תידרש עבור המלאי של החברה, שלא ניתן יהיה לממשו לפי שוויו הנוכחי - המסתכם במיליוני שקלים בודדים. מפעלה של שנפ ממוקם על שטח של 15 דונם באזור התעשייה הצפוני בנתניה, מתוכם 7 דונמים בבעלותה. שנפ טרם החליטה מה יהיה השימוש לקרקע שתתפנה.

הכנסותיה של החברה במגזר המצברים צמחו ב-21% בינואר-ספטמבר 2018 לעומת התקופה המקבילה ב-2017, והסתכמו ב-131 מיליון שקל. זאת בעיקר כתוצאה מגידול במכירות של מצברים מיובאים, ומהעובדה שעל פי תקני החשבונאות IFRS יש להציג מכירות של מצברים מיובאים כשהן כוללות מס הקנייה, ומצברים מייצור מקומי ללא מס. הרווח הגולמי של מגזר המצברים צמח ב-0.6% בלבד, למרות גידול של 21% במכירות, והסתכם ב-32 מיליון שקל - 24.5% מהמחזור בינואר-ספטמבר 2018 בהשוואה ל-29.5% בתקופה המקבילה אשתקד. השחיקה ברווחיות הגולמית הוסברה בשחיקת המחירים כתוצאה מהתגברות התחרות.

שנפ, שנסחרת בשווי של 179 מיליון שקל, פועלת בכמה תחומים: ייצור מצברי התנעה לכלי רכב פרטים ומסחריים, לציוד מכני כבד ולטנקים; יבוא מצברים לכלי רכב ואופנועים; ויבוא מצברים של Trojan שמיועדים למכונות לשטיפת כלים, לקלנועיות ולעגלות נכים. האחרון מהווה 36% מהווה מהכנסותיה של החברה. שנפ עוסקת גם ביבוא, שיווק והפצה של צמיגים מתוצרת אליאנס, שמהווים 36% מהכנסותיה. בנוסף, החברה עוסקת בתחום האבזור, שכולל יבוא, שיווק והתקנה של מערכות שמע ומולטימדיה לרכב, מערכות התרעה ובטיחות ומערכות מיגון ואיתור לרכב. תחום זה סיפק לשנפ 37% מהכנסותיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker