בורחים מהמסים: נמשך המעבר של תושבי חוץ מהמק"ם לאג"ח ממשלתיות ומניות

משקי הבית הישראליים השקיעו נטו 260 מיליון דולר באג"ח בחו"ל, בעוד המגזר העסקי והמוסדיים פדו 240 מיליון דולר

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביטול הפטור ממס על השקעה במק"מ ובאג"ח קצרות לתושבי חוץ ממשיך לתת את אותותיו. מנתונים שמפרסם היום בנק ישראל עולה כי תושבי חוץ מימשו נטו בחודש יוני כ-120 מיליון שקל במק"מ. במקביל, השקיעו תושבי החוץ נטו בחודש יוני 155 מיליון דולר באג"ח ממשלתיות, בעיקר באיגרות הלא צמודות, עליהן הפטור ממס עדיין תקף. כמו כן, נרשמו החודש השקעות נטו של 150 מיליון דולר באג"ח ממשלתיות בחו"ל.

מדובר על המשך המגמה מחודש מאי בו הסתכמו המימושים במק"ם בכ-666 מיליון דולר במקביל להשקעה של כ-400 מיליון דולר באג"ח הממשלתיות.

ביטול הפטור ממס בהשקעות במק"מ הסיט חלק מהשקעות הזרים לשוק המניות הישראלי

בחודש יוני הסתכמו ההשקעות נטו של תושבי חוץ במניות בבורסה לני"ע בת"א בכ-440 מיליון דולר - כמעט כפול מממוצע ההשקעות החודשי מתחילת השנה שעומד על  כ-240 מיליוני דולר.  מהחטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל נמסר כי עיקר ההשקעות התרכזו בחברות מענף הבנקאות ובמניית טבע. במקביל, נרשמו החודש השקעות נטו של כ-200 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל.

גם היקף ההשקעות הישירות במשק, שבוצעו דרך מערכת הבנקאות המקומית, גדל. אלה הסתכמו ביוני בכ-500 מיליון דולר והתרכזו בענף הטכנולוגיה העילית. הממוצע החודשי של ההשקעות נטו  מאז תחילת השנה עומד על כ-410 מיליון דולר.

תמונת הראי של השקעות זרים בישראל היא השקעות ישראלים בחו"ל. בחודש יוני מימשו נטו תושבי ישראל השקעות של כ-730 מיליוני דולרים במניות זרות בחו"ל. המשקיעים המוסדיים מימשו נטו, לראשונה מאז סוף 2009, כ-750 מיליון דולר, המגזר העסקי מימש נטו בחודש יוני כ- 65 מיליון דולר.

בהשקעות ישראלים בשוק האג"ח בחו"ל נרשמה יציבות. עם זאת, מפילוח הנתונים לפי מגזרי השקעה עולה תמונה מעניינת. בעוד שמשקי הבית השקיעו 260 מיליון דולר באג"ח בחו"ל, המגזר העסקי מימש באפיק זה השקעות בהיקף של 200 מיליון דולר והמשקיעים המוסדיים מימשו 40 מיליון דולר נוספים.

עוד נרשמו מימושים נטו של כ-270 מיליון דולר בהשקעות הישירות בחו"ל, עיקרן בחברות בענף הכימיקלים. ממוצע ההשקעות החודשי נטו באפיק זה עומד על כ-200 מיליון דולר מאז תחילת השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker