בעל מניות בכיל הגיש בקשה לאשר תביעה ייצוגית נגדה ב-426 מיליון שקל

התובע טוען בשם חברת רבקה טכנולוגיות, שמחזיקה ב-41 מניות של כיל, שהחברה לא דיווחה כנדרש על התפתחויות שליליות בפרויקט שאמור היה לחסוך לה 99 מיליון דולר לשנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטפן בורגסצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

התביעה שהגישה חברת כימיקלים לישראל (כיל) נגד חברת יבמ  בסכום של 300 מיליון דולר  בגין ניהול כושל לכאורה של פרויקט מחשוב, סוללת את הדרך להגשת תביעה נגדה.

עורך הדין רונן עדיני הגיש בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת כיל ונגד בעלת השליטה בה, החברה לישראל ונושאי משרה בה, בסכום של 426 מיליון שקל, בגין מחדלי דיווח שגרמו נזק כלכלי למחזיקי המניות.

עדיני טוען בשם חברת רבקה טכנולוגיות, שמחזיקה ב-41 מניות של כיל, שהחברה לא דיווחה כנדרש על התפתחויות שליליות בפרויקט שאמור היה לחסוך לה 99 מיליון דולר לשנה, עובדה שממחישה את המהות והחשיבות של הפרויקט עבורה.

כיל שכרה את שירותיה של יבמ בפברואר 2013 כדי שתתכנן ותטמיע עבורה מערכת מחשוב גלובלית (ERP ) לכל הקונצרן. עדיני טוען שהתביעה שהגישה כיל מוכיחה שהחברה ומנהליה ידעו עד כמה כושל ובעייתי הפרויקט - יקר יחסית לתחזיות ולתכנונים, אינו עומד בלוחות הזמנים ורחוק מסיום, וזאת בניגוד גמור לדיווחיה האופטימיים של החברה לבורסה.

עדיני מפרט בתביעתו שמונה אירועים שחייבו דיווח לבורסה, הראשון בהם היה ב-11 ביוני 2015, כאשר מנכ"ל החברה אז, סטפן בורגס, שלח מכתב לעובדים שבו הודיע על חלופה למפת הדרכים של הפרויקט, לאחר שהתוכנית הקיימת שיבשה את הרעיון התכנוני שבבסיסו. האירוע האחרון היה ב-24 באוגוסט 2016, ובו קבעה חברת הייעוץ ארנסט אנד יאנג כי הפרויקט מהווה סיכון קריטי לחברה.

התביעה מזכירה שרק ב-29 בספטמבר 2016, יומיים לאחר שדירקטוריון כיל החליט להפסיק את הפרוייקט, דיווחה על כך החברה לבורסה. החלטה זו גררה הפרשת 239 מיליון דולר לירידת ערך ההשקעה בפרויקט. התביעה נסמכת על חוות דעת כלכלית של פרופסור חיים לוי-קידר, שאמד את מספר המניות שניזוקו מהדיווח החסר לכאורה של כיל על פי שמונה החלופות לתקופות ההטעיה. לוי-קידר קבע שהנזק המצרפי המקסימלי הוא 426 מיליון שקל, לפי המועד הראשון שבו הייתה כיל צריכה לדווח על תקלה בפרויקט, ואילו הנזק המינימלי לפי המועד האחרון שבו הייתה צריכה לדווח על תקלה בפרויקט הוא 24 מיליון שקל.

עו"ד רונן עדיני הגיש באותה פרשה בקשה לגילוי מסמכים כהליך מקדים להגשת תביעה נגזרת נגד כיל ונושאי משרה בה, אולם בקשתו נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי ועל ידי בית המשפט העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker