אסדת ההפקה של לווייתן בדרך לישראל

רגלי אסדת ההפקה של לווייתן יצאו לדרכן ממפרץ מקסיקו על גבי דוברת ענק - ויוצבו על קרקעית הים במהלך הרבעון הראשון של 2019 ■ הגז יתחיל לזרום בסוף השנה הבאה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגלי אסדת ההפקה של לווייתן, בדרכן לישראלצילום: נובל אנרג'י
ערן אזרן

ההכנות להפקת גז ממאגר לווייתן בסוף 2019 מתקדמות: רגלי אסדת הטיפול בגז (Jacket) יצאו לישראל ממפרץ מקסיקו על גבי דוברת ענק. הרגליים יוצבו על קרקעית הים התיכון, בסמוך לחוף דור, במהלך הרבעון הראשון של 2019 – לקראת תחילת הפקה מתוכננת בסוף אותה השנה. מרבית הגז מלווייתן צפויה להימכר לחברת החשמל הירדנית ולמצרים – ולא ללקוחות ישראלים.

רגלי אסדת הטיפול יצאו לדרך מטקסס, שם יוצרו על ידי נובל אנרג'י וקבלני משנה ב-18 החודשים האחרונים. רגלי האסדה מושטות על גבי דוברה באורך של 180 מטר (פי 1.5 ממגרש כדורגל), והן יחצו בשבועות הקרובים את האוקיינוס האטלנטי, מרחק של 11,960 ק"מ, בדרכן למים הטריטוריאליים של ישראל.

לפי השותפות בלווייתן, גובהן של רגלי האסדה כ-98 מטר ומשקלן כ-15,500 טונה. הרגליים יוצבו כ-10 ק"מ מערבית מהחוף, בעומק של כ-86 מטר, על ידי עגורן ימי המתמחה במיזמי ענק ימיים (העגורן שהתקין לפני כחמש שנים את אסדת תמר).

"עם הגעתן תקובענה הרגליים לקרקעית הים באמצעות יתדות ענק ובסיוע אנשי מקצוע המתמחים בעבודות תת ימיות, ביניהם צוללנים המתמחים בצלילות לעומקים מירביים. התהליך כולו יארך בין שבועיים לארבעה שבועות, ובסופו יעזוב העגורן הימי את האזור. במהלך השבועות הללו ולאחריהם תהיה נוכחות רבה של כלי שיט מול חופי ישראל", נמסר מהשותפות בלווייתן – דלק קידוחים , נובל אנרג'י ו רציו .

במחצית השנייה של 2019 יגיע החלק התפעולי של האסדה (Topsides), עליו ממוקמים מתקני האסדה ומגורי צוות העובדים, והוא יוצב על גבי רגלי האסדה. לאחר השלמת ההקמה תתבצע סדרה של בדיקות הרצה, לפני תחילת הזרמת הגז בסוף 2019.

מאגר לווייתן, הממוקם כ-125 ק"מ מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010 והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם בעשור הקודם. היקף ההשקעה שאושרה לצורך פיתוח השלב הראשון בפרויקט הסתכם ב-3.75 מיליארד דולר. שלב 1א' בלווייתן כולל פיתוח תת ימי המורכב מ-4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. היקף ההפקה השנתי צפוי להסתכם בכ-12 מיליארד מ"ק (BCM).

הגז מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-130 ק"מ ישירות לאסדת הטיפול, שתמוקם כ-10 ק"מ מערבית לחוף. הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז והקונדנסט (חומר לוואי המשמש לייצור נפט), יוזרמו לחוף באמצעות צינור שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), ולצנרת הולכת הדלקים הארצית של קצא"א, כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker