גם אי.בי.אי קופץ על הטרנד: יחבר משקיעים לנדל"ן בטקסס – "בתשואה של 9.7%"

אי.בי.אי פירסם היום טיוטת תשקיף לשותפות ראשונה, Dallas IBI PILLAR, שתשקיע בקומפלקס מגורים בדאלאס, בשותפות קרן של אלקטרה, ובתשואה צפויה של 9.7% ■ לפני כשנה הקימו גם באלטשולר פעילות דומה, ועד כה גייסו 100 מיליון שקל ממשקיעים פרטיים לפרויקטים

ערן אזרן
Dallas IBI PILLAR
פרויקט PILLAR Dallas

אי.בי.אי  משיק פעילות חדשה שתחבר בין משקיעים פרטיים לפרויקטי נדל"ן בחו"ל. הפעילות נעשית במודל דומה לזה של חברות כמו הגשמה, אינטו, אפ, פרופימקס ואלטשולר שחם פרופרטיז, כלומר – תיווך בין פרויקטי נדל"ן להון פרטי באמצעות פרסום תשקיף לציבור. לפי הערכות, במהלך השנה הקרובה מתכוונים בבית ההשקעות להציע מספר פרויקטים להשקעה.

היום (א') פירסם אי.בי.אי טיוטת תשקיף ראשונה למיזם PILLAR Dallas - נכס מניב, הממוקם בסמוך לדאלאס, טקסס. זהו קומפלקס מגורים (Multifamily) בן 334 יחידות דיור, עם שיעור תפוסה של 95%. ההשקעה בנכס, שנבנה ב-2012, נעשית בשותפות עם הקרן השנייה שמנהלת אלקטרה נדל"ן , המחזיקה ב-50.5% מהון חברת הנכס.

עלותו הכוללת של הפרויקט היא 50 מיליון דולר, וכוללת גם את תקציב השבחת הנכס. ILLAR IBI תגייס מהציבור 10.5 מיליון דולר, בעוד הקרן של אלקטרה נדל"ן העמידה סכום נוסף של 10 מיליון דולר. יתרת המימון, 30 מיליון דולר, מבוססת על הלוואה בנקאית. סכום המינימום להשקעה בפרויקט למשקיע מהציבור יהיה 25 אלף דולר.

לפי אי.בי.אי, דמי השכירות השוטפים יחולקו למשקיעים אחת לרבעון לאורך תקופת האחזקה. בתום תקופת ההשקעה, צפויים המשקיעים לקבל את יתרת הקרן, בתוספת רווחי הון, ככל שיהיו. השותפות צופה כי התשואה השנתית (IRR) למשקיעים תהיה 9.7% דולרית, לפני מס. הכוונה לסיים את הגיוס בחודש הקרוב.

"בונים על עלייה בשכר הדירה"

דייב לובצקי, מנכ"ל אי.בי.אי, התייחס לתחזית התשואה והדגיש כי היא מבוססת בעיקר על העלאת שכר הדירה: "אנחנו לא בונים מהותית על עלייה במחיר הנכס, אלא על השבחת שכר הדירה. בנכסים מסוג מולטי פאמילי מספיק כמה שיפורים שיאפשרו להעלות את דמי השכירות. כרגע דמי השכירות בנכס הם מתחת לשוק, והמטרה היא להביא אותם לרמת השוק. זה מהלך פרו-אקטיבי. היעד שלנו הוא להעלות את דמי השכירות בכ-10%-15%. לפי הסביבה, זה נראה יעד ריאלי".

לובצקי הסביר את ההחלטה של אי.בי.אי להתרחב לתחום הפעילות החדש: "אי.בי.אי הוא מוביל שוק בגל הקשור לתחום ההשקעות האלטרנטיביות . עד היום ההשקעות היו מיועדות בעיקר ללקוחות כשירים (כאלה עם הון מינימלי של 12 מיליון שקל, ע"א). אנחנו רוצים להביא אותם גם ללקוחות פרטיים, תחת תשקיף. עד עכשיו הלקוחות הפרטיים טופלו ב'רמת ייצור' פחות טובה. אנחנו רוצים להנגיש להם את ההשקעות ברמת ייצור של בית השקעות, עם תמחור נכון, תוכנית עסקית ופיקוח. זיהינו שיש מקום להשקעות באיכות ייצור גבוהה בתחום הזה".

דמי הניהול ל- IBI PILLAR – החברה שמתווכת בין המשקיעים הפרטיים לפרויקטים - יעמדו על כ- 1% מסך ההשקעה לאורך חיי הפרויקט, בתוספת החזר הוצאות חד פעמיות. כמו כן IBI PILLAR  עשויה לקבל דמי הצלחה של 25% מהרווחים לאחר מימוש הנכס, מעל לסף תשואה מינימלי של 6% ללקוחות. מנהל הפעילות ב- IBI PILLAR הוא מתן לייבה, שניהל ב- 5 השנים האחרונות את פעילות הנדל"ן עבור לקוחות מוסדיים באי.בי.אי.

פעילות שאינה חפה מסיכונים

הריבית הנמוכה והתשואות המוגבלות באפיקי ההשקעה הסולידיים הביאו בעשור האחרון לפריחתן של חברות כמו הגשמה, אינטו, האפ ופרופימקס. אלה חברות המציעות לציבור להשקיע בפרויקטים נדל"ניים ברחבי העולם, עם אפשרות לתשואות גבוהות ביחס לשוקי האג"ח.

פעילותן של חברות תיווך ההשקעות בנדל"ן עלתה על הכוונת של רשות ניירות ערך. הרשות, בימי הכהונה של היו"ר הקודם, פרופ' שמואל האוזר, אילצה את החברות הללו לראשונה לפרסם תשקיף בחלק מהמיזמים, שיפוקח על ידי הרשות. פרסום התשקיף היה אמור למנוע מסלולי גיוס עוקפים, שאיפשרו לחברות להתחמש במאות מיליוני שקלים ללא בקרה. הראשונה שפירסמה תשקיף במודל החדש היתה הגשמה, ואליה הצטרפו לאחר מכן HAP ואינטו.

חלק ממתווכות הנדל"ן החדשות מציעות השקעות בפרויקטים יזמיים (שנמצאים בשלבי בנייה), ומשכך גם נושאים בסיכון רב. בעסקות האלה התשואות יכולות להגיע גם ליותר מ-20%, בעוד בעסקות של נדל"ן מניב, התשואות השוטפות מוערכות ב-6%-7%, לא כולל מאפסייד אפשרי מרווחי הון (עליית ערך הנכס).

עם זאת, הפעילות אינה חפה מסיכונים. לפני כשבועיים פורסם ב-TheMarker תחקיר שבו תוארו כמה פרויקטים של קרן הגשמה בלונדון ובניו יורק, שהתארכותם בלעה למשקיעים את כל התשואה. יתרה מזאת, ירידות חדות בשוקי הנדל"ן השונים עשויות להעביר את ההשקעה להפסדים, שכן הקופון השוטף (שכר הדירה) לא יקזז בהכרח את הפסדי ההון וההוצאות השונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker