אירלנד דרשה מפריגו תשלום מס של 1.9 מיליארד דולר - המניה קורסת ב-21%

ברשות המסים האירית טוענים שהתמורה ממכירת 50% מהזכויות בתרופה Tysabri ב-2013 מוסתה בשיעור של 12.5% בלבד - אף ששיעור המס היה צריך להיות 33% ■ פריגו: "נערער על השומה; לא תהיה השפעה מהותית על דו"חות 2018"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדות במפעל פריגו צילום: Amir Cohen / REUTERS
יורם גביזון

המניה של חברת התרופות פריגו נופלת ב-21% בפתיחת המסחר בנאסד"ק , לאחר שהחברה הודיעה שרשויות המס באירלנד דורשים ממנה תשלום מס בסכום של 1.9 מיליארד דולר.

על פי הדיווח של פריגו, רשות המסים האירית דורשת מהחברה לשלם את המס בגין רווחיה ב-2013. הבסיס לשומת המס הוא הטענה שהתמורה ממכירת 50% מהזכויות בתרופה Tysabri לטיפול בטרשת נפוצה על ידי חברת אלאן האירית לביוג'ן איידק ב-3.25 מיליארד דולר באפריל 2013, מוסתה כרווח מפעילות בשיעור של 12.5% - בעוד התמורה מהעסקה היתה צריכה להיות ממוסה כרווח הון בשיעור של 33%.

פריגו, שהיתה חברה אמריקאית, רכשה את אלאן ביולי 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר, במטרה להפוך לחברה אירית ולהקטין בכך את חבות המס שלה. פריגו מסרה בדיווח שהיא חולקת על עמדת רשות המס האירית, ותערער עליה.

מניית פריגו ירדה ב-52% מתחילת 2018 - כולל הנפילה היום - ונסחרת בשווי של 5.6 מיליארד דולר.

המשקיעים המוסדיים הישראליים הגדולים שמחזיקים בפריגו, על פי אתר Stocker, הם כלל שמחזיקה ב-1.5% מהחברה בשווי של 87 מיליון דולר, מנורה שמחזיקה ב-1.27% מהחברה בשווי של 72 מיליון דולר, מגדל שמחזיקה ב- 1.3% בשווי של 74 מיליון דולר, הראל שמחזיקה ב-1.2% בשווי של 68 מיליון דולר, ועמיתים שמחזיקה ב-1.0% מפריגו בשווי של 57 מיליון דולר.

פריגו: אין לשומה כל בסיס, נגיש ערעור

פריגו מסרה בתגובה: "ב-29 בנובמבר 2018, בעת שפריגו מאמינה שהדיונים בינה לבין רשות המס האירית בנוגע לטיפול המיסויי שבו היא נקטה עדיין בעיצומם, רשות המס האירית הפיקה הודעה בגין שומת מס מתוקנת בסכום של 1,636 אלפי יורו כנגד אלאן פארמה. פריגו מתנגדת באופן חריף לשומה מתוקנת זו, והיא מאמינה שאין לה כל בסיס.

"לדעת פריגו, עמדת רשות המס האירית הינה שגויה בהתבסס הן על החוק הקיים ופסיקות משפטיות רלוונטיות, והן על פי הנחיות ותקדימים בנושא האמור, שרשות המס עצמה פירסמה. כמו כן, חשוב לציין כי לא קיימת כל דרישת מס לתשלום בגין שומה מתוקנת זו, בסכום כלשהו, אם בכלל, כל עוד מתקיימים דיונים בנושא בין פריגו לבין רשות המס האירית. דיונים שכאלה עשויים להתמשך על פני מספר שנים. בכוונת פריגו להגיש ערעור על השומה ולהתנגד למימושה באופן חריף, בכל הערוצים האפשריים.

"הטענה שבבסיס השומה המתוקנת הינה שמכירות קניין רוחני, אשר בוצעו על ידי אלאן בקשר עם מכירת מוצר הטיסאברי לביוג'ן איידק, לא היוו חלק מהפעילות המסחרית הרגילה של החברה - ולפיכך חייבות בשיעור מס של 33% לעומת שיעור המס החברות הרגיל שחל על החברה בגובה 12.5%.

"במשך 20 שנה, הפעילות המסחרית של אלאן כללה ניהול רחב של קניין רוחני, לרבות רכישה, פיתוח, החזקה ומסחור, כמו גם עסקות למכירתו ולשימושה של התעשייה הפרמצבטית. במהלך כל תקופה זו הגישה אלאן את דוחות המס שלה בהתבסס על שיעור מס חברות רגיל של 12.5%. אלאן פארמה הייתה מעורבת ביותר מ-100 עסקות מהסוג המתואר.

"פריגו מאמינה, בהתבסס על סקירת העובדות והנסיבות, שלעניין זה לא תהיה כל השפעה מהותית על דו"חותיה הכספיים המאוחדים ליום 31 לדצמבר 2018".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker