יורם גביזון

חברת IDE (הנדסת התפלה) החלה בימים אלה בהקמת מתקן להתפלת מי ים בטכנולוגיה של אוסמוזה הפוכה בהיקף של 73 מיליון דולר עבור חברת פורמוזה פטרוכמיקל מטאיוואן. המתקן, שיוקמם בשיתוף עם פורמוזה בשטח של תחנת הכוח Mai–Liao במחוז Yunlin, יהיה בעל קיבולת של 36 מיליון מ"ק בשנה — ויספק מים באיכות גבוהה לשימוש תעשייתי.

מתקן ההתפלה, שעושה שימוש בטכנולוגיית הסרת הבורון של IDE, הוא הראשון בעולם שמקטין את ריכוז הבורון במים המותפלים לרמה נמוכה מ–0.01 חלקיקי בורון למ"ל. כחלק מהחוזה תהיה IDE אחראית על תכנון המתקן, אספקת והתקנת הציוד וכן תפקח על תפעולו ותחזוקתו במשך שנתיים.

פורמוזה פטרוכמיקל, שנסחרת בבורסה של טאיוואן בשווי של 34 מיליארד דולר, עוסקת בזיקוק נפט ובייצור חומרי גלם מבוססי נפטא לתעשיית הפלסטיק, כמו אתילן ופרופילן. תהליכי הייצור של פולימרים, כמו אתילן ופרופילן, זקוקים לרמה נמוכה של בורון.

IDE, בניהולו של אבשלום פלבר, מבצעת את הפרויקט לאחר שזכתה במכרז שבו גברה על חברת Hiflux מסינגפור — וסיפקה לפורמוזה פתרון שעומד בתנאי הסף של הורדת הבורון וגם מאפשר חיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה והכימיקלים. ממשלת טאיוואן צימצמה באחרונה את גישתה של פורמוזה למקורות מים טבעיים, כדי לתמוך בחקלאות המקומית, ואילצה בכך את החברה לאתר מקורות עצמאיים של אספקת מים. על פי הערכות, IDE נערכת להשתתפות במכרזים של ממשלת טאיוואן להשבת מי קולחין למים תעשייתיים באיכות שתייה בהיקף דומה של 70–100 מיליון דולר.

גיא שגיא, מנכ"ל IDE פרויקטים, אמר כי הדרישה של פורמוזה לרמות ריכוז בורון נמוכות במיוחד היא מאתגרת, אבל הודות לטכנולוגיה הייחודית של החברה הצליחה IDE לעמוד בדרישה ולקבוע תקדים תעשייתי, במקביל לשמירה על איכות מים גבוהה וצריכת חשמל נמוכה.

IDE נמצאת בשליטת דלק ואלפא פרטנרס (50%). אלפא פרטנרס היא שותפות מוגבלת שנשלטת על ידי השותף הכללי, שבבעלות אבשלום פלבר ואמיר לנג (11%). המשקיעים בשותפות המוגבלת הם כלל ביטוח (44%), קרן ההשתלמות של המורים והגננות (36%), איילון ביטוח (9%), וכן פלבר ולנג (11%).

קבוצת דלק , שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, דיווחה באוגוסט 2018 על מזכר הבנות לא מחייב שנחתם בינה לבין קרן פורטיסימו למכירת 60% ממניות דלק תשתיות, שהיא חברה בת של דלק שמחזיקה ב–50% ממניותיה של IDE, על בסיס שווי של 206 מיליון דולר לדלק תשתיות, שמשקף שווי חברה של 412 מיליון דולר ל–IDE — אבל תוקפו של מזכר ההבנות פג. דלק ציינה שהיא ממשיכה לפעול למכירת אחזקותיה ב–IDE, שהונה העצמי הוא 246 מיליון דולר והיא הרוויחה 9 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2018, לעומת רווח של 4.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker