"השבירה" של השווקים בארה"ב וישראל הגיעה באיחור; זה עשוי להימשך ב–2019

אייל דבי מלאומי שוקי הון: שוק המניות הישראלי מתואם בירידות עם השוק האמריקאי ושניהם הגיבו באיחור לצניחה בבורסות העולם ■ מכפילי הרווח בבורסה שלנו ברמה סבירה של 16 ■ התחזית של לאומי: עלייה של 5%–10% בבורסה ב–2019

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארה"ב וול סטריט
וול סטריט. "האפשרות לירידות בארה"ב לא מופרכת, בלשון המעטה"צילום: Mary Altaffer/אי־פי

"התשואה שאנו חוזים כעת מהשקעה בשוק המניות המקומי נשארת ללא שינוי, לעומת התחזית שלנו בסוף 2017 — בין 5% ל–10% בממוצע. ואולם בשונה משנה שעברה, כיום רמת הסיכון גבוהה יותר" — כך אומר אייל דבי, מנהל דסק מחקר מניות ישראליות בלאומי שוקי הון, שפירסמה את התחזיות שלה ל–2019.

על המניות בשוק המקומי אומר דבי כי מכפיל הרווח הנקי הממוצע של המניות במדד ת"א 125 נע זה תקופה ארוכה סביב רמה יציבה של 16, "וזה סביר". בלאומי שוקי הון צופים גם כי צמיחת התוצר בשנה הקרובה צפויה להיות בשיעור נאה של 3.3%, בדומה לקצב הצמיחה שאיפיין את המשק בשנים האחרונות. לגבי הריבית מציינים בבנק כי המגמה הצפויה היא של עלייה — אבל אטית ומתונה.

"שוק המניות בישראל מתואם עם השוק האמריקאי", אומר דבי. "עד לפני שלושה חודשים המניות בארה"ב הפגינו חסינות, תוך שהן מתעלמות מירידות השערים בעולם. ברבעון האחרון של השנה התמונה השתנתה: ארה"ב הצטרפה למגמת השלילית — שבהחלט יכולה לגלוש גם אל 2019. המתאם בין שוק המניות בישראל לשוק המניות האמריקאי ידוע, כך שלא סביר שהמדדים בארה"ב יירדו ואילו המקומיים ייוותרו אדישים".

לפיכך, אומר דבי, "בשל הנזילות הפוחתת והריבית שעלתה, האפשרות לירידות בארה"ב לא מופרכת, בלשון המעטה. בכל מה שנוגע לשוק המניות המקומי, זו בהחלט סכנה".

חכו עם ההשקעה במניות הביטוח ל–2020

לדברי דבי, 2018 לא היתה שנה טובה למשקיעים — לא לאלה שהשקיעו באירופה, לא למי שנחשף לשווקים המתפתחים ולא לאלה שהשקיעו באיגרות חוב. "עד סוף הרבעון השלישי של השנה המשק האמריקאי התנהג כאילו הירידות בעולם אינן נוגעות לו, כאשר ברבעון האחרון חלה 'שבירה' והוא הצטרף למגמה השלילית והמטרידה. ייתכן שזהו אירוע נקודתי, אבל זו גם יכולה להיות תבנית התנהגות צפויה; החלשים חוטפים ראשונים והחזקים מצטרפים אחרונים למגמה — שמבחינתם, זו רק ההתחלה".

המגזרים בשוק המניות שבלטו לחיוב ב–2018 היו טכנולוגיה, בנקים ואנרגיה, בעוד המגזרים שתרמו תרומה שלילית היו תקשורת ופארמה. המגזרים המומלצים של לאומי שוקי הון ל–2019 הם גז, זיקוק, בנקים ומזון. ברמת המיקרו המניות המומלצות הן רציו, בזן, רמי לוי, פתאל, פוקס, דנאל ושוהם ביזנס.

לגבי ענף הבנקאות טוען דבי כי "בעשור האחרון חוו מניות הבנקים טלטלה, כשהם יוצאים ממנה במצב טוב בהרבה מזה שהיה בנקודת המוצא; ההפרשות להפסדי אשראי ירדו מדרגה, בוצעה התייעלות ממשית וברורה, כריות הביטחון התחזקו והריבית צנחה — ולמרות כל אלה, רמת התמחור לא השתנתה". דבי מוסיף כי "התמחור נראה מלא, לכאורה: מכפיל ההון של הבנקים הוא 0.97 בממוצע, בעוד מכפיל הרווח הנקי נושק ל–10. רמת התמחור האמורה דומה לרמה ההיסטורית, אבל התעשייה השתנתה לטובה, והבנקים נסחרים במחירים אטרקטיביים גם בהשוואה בינלאומית".

על ענף הביטוח מסביר דבי כי "מדובר באחד המגזרים הבודדים בשוק המניות המקומי שנסחר בדיסקאונט כלכלי משמעותי. מכפיל ההון הממוצע בו כיום הוא 0.83 — רמת תמחור שאינה מתיישבת עם הצמיחה העסקית החדה ותשואת ההון הדו־ספרתית שהמגזר מניב בממוצע ולאורך שנים".

ואולם למרות ההמלצה החיובית על ענף הביטוח מסתייג דבי וטוען כי "המשתנה המסביר הטוב ביותר לביצועי מניות הביטוח, בפרט בטווח הקצר, הוא תשואת שוקי המניות. המתאם של המניות האמורות עם ביצועי השווקים עמוק ומובהק, כך שלא סביר שהשווקים יירדו ומניות הביטוח יעלו או ידשדשו. המסקנה היא שכהשקעה אסטרטגית, מניות הביטוח הן אלטרנטיבה מומלצת וראויה — אבל לא לשנה הקרובה. רמת הסיכון בטווח הקצר יותר מדי גבוהה".

שנת המפנה של הדולר

לגבי הביצועים של שוק האג"ח הממשלתיות, כלכלני לאומי שוקי הון סבורים כי "ב–2019 שוק האג"ח הממשלתיות לא יהיה אטרקטיבי, בשל תחילת תהליך של העלאת ריבית בנק ישראל, והציפייה לעליית תשואות — בעיקר בחלק הקצר של העקוֹם".

בבנק מעריכים עוד כי תלילות העקומים בישראל, הגבוהה מאוד בהשוואה לעולם, צפויה להתחיל לרדת במשך השנה. "לאחר תקופה שבה נפתח פער תשואות שלילי, בין אג"ח ממשלת ישראל לאג"ח ממשלת ארה"ב, ב–2019 אנו צפויים להיות עדים לצמצום הפערים בכל הטווחים. לא מן הנמנע כי בטווח של 10 שנים הפער השלילי יימחק".

בשל כך, טוענים בלאומי שוקי הון, "ברמת התשואות הנוכחית, אנו ממליצים על מח"מ (משך חיים ממוצע) אחזקות קצר־בינוני של עד ארבע שנים. מומלץ לבצע עסקות קניית ריבית (IRS) — התחייבות הדדית של הלקוח מול הבנק להחלפת ריבית קבועה בריבית משתנה, ולהיפך — כרכיב ביטוחי למהלך של עליית תשואות בשוק המקומי". מבחינת אלוקציה בין אג"ח שקליות לא צמודות מדד לצמודות מדד, ממליצים בלאומי שוקי הון על אחזקה עודפת קלה באפיק צמוד המדד.

2019 תהיה שנת מפנה לדולר, לפי הבנק. בהקשר הזה בלאומי שוקי הון מציינים ארבעה נושאים שיהיו במוקד תשומת הלב של השווקים: חששות מאירועים כלכליים שיזעזעו את השווקים, ובמרכזם הברקזיט בבריטניה, וחוסר היציבות הכלכלית באיטליה ובארגנטינה; מדיניות הבנק הפדרלי בארה"ב; האטה כלכלית גלובלית; וגלישת הבדלנות הפוליטית בעולם לזירה הכלכלית, כולל מלחמות הסחר, מתיחות גיאופוליטית ומנהיגות פופוליסטית.

לגבי הביצועים של שער הליש"ט הבריטי, מזכירים בלאומי שוקי הון כי "עד לסיום הרבעון הראשון של 2019 בריטניה תידרש לקבל החלטות בכל הנוגע למתווה ההתנתקות מאירופה. ככל שמתקרבים ליעד מתגלה עוד משוכה שצריך לעבור. בעקבות זאת, ריבוי התרחישים יוצר אי־ודאות שהשוק לא אוהב, והמטבע מגיב בתנודתיות רבה. לכן, מומלץ להפחית או לגדר חשיפה למטבע עד שתתבהר התמונה".

בנוסף, בבנק מעלים תהיות לגבי האפשרות שהממשלה בישראל תתערב לטובת היצואנים, ומסבירים כי ב–2018 הם נהנו מהעלייה בשער החליפין של השקל מול הדולר רק באופן חלקי — זאת, לטענת לאומי שוקי הון, משום שפערי הריבית בין ישראל לארה"ב ייקרו את עלויות גידור ליצואנים. הדבר בא לידי ביטוי בכך ששער עתידי לגידור עסקה לתקופה של שנה נמוך בכמעט 12 אגורות מהשער הנוכחי — שיא של כל הזמנים.

"פער הריביות (בין ישראל לארה"ב) לתקופה של שנה צפוי להישאר גבוה, סביב 2.5%–3% כשהשקל צפוי להתחזק בהדרגתיות לאורך 2019. היצואנים עלולים לספוג מכה כפולה וכואבת — שקל חזק ועלויות מימון גבוהות", אומרים בבנק, ומוסיפים: "תנאי השוק הנוכחיים מחייבים את היצואנים להתמודד ביצירתיות עם האתגרים, ובנק ישראל יידרש לפעול במקרה של התחזקות מהירה ולא מידתית של השקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker