בעקבות הביקורת הציבורית: שלמה אליהו מבטל את המטבחון

אליהו הגיע לפגישת שימוע עם הממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, משה ברקת, לאחר שלפני כחודש הוא החליט להקים "מטבחון" - שמטרתו לעקוב אחר פעילות מנהלי מגדל ■ אליהו: "לצערי לא הבינו את המטרה החוקית והלגיטימית של ועדת הדירקטוריון"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהוצילום: אייל טואג
אסא ששון

"בהמשך לפרסומים בתקשורת, ועקב חוסר הבנה של מטרת הוועדה — אני ממליץ לדירקטוריון החברה לבטל את ועדת הדירקטוריון. לצערי מטרתה החוקית והלגיטימית לא הובנה" — כך אמר היום (א') בעל השליטה בחברת מגדל, שלמה אליהו, לממונה על רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, משה ברקת.

בעקבות כך הודיעה חברת מגדל כי "דירקטוריון מגדל אחזקות אישר את ההמלצה לבטל את ועדת הדירקטוריון שהוקמה ב–7 בנובמבר". אף שהחברה ציינה כי "מגדל אחזקות ומגדל ביטוח קיבלו חוות דעת משפטית שלפיה אין מניעה לקיום פעילות הוועדה במתכונת שעליה הוחלט", נראה כי אליהו הבין לאן הרוח נושבת והחליט כבר בשבת להגיע לשימוע עם החלטה על ביטול המטבחון.

אליהו הגיע אתמול לפגישת השימוע בליווי הדירקטורים אברהם ביגר ורונית בודו, וכן עם היו"ר עודד שריג, לשעבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון. אליהו זומן לשימוע לאחר שלפני כחודש הוא החליט להקים מטבחון שיכלול אותו ואת שני הדירקטורים החיצוניים ביגר ובודו. מטרת המטבחון, כפי שהסביר למקורביו, היא לעקוב אחר פעילות מנהלי מגדל, ובהם היו"ר עודד שריג והמנכ"ל דורון ספיר — שמונו לפני כארבעה חודשים בלבד.

ניצול פערים בין רשויות הפיקוח

למעשה, המהלך של אליהו היה ניצול של פערים בין רשויות הפיקוח. חברת הביטוח מגדל, המנהלת כ–250 מיליארד שקל מכספי אזרחי ישראל, מפוקחת על ידי רשות שוק ההון, ואילו החברה האם — מגדל אחזקות — מפוקחת על ידי רשות ני"ע. מטרת הפיקוח של רשות ני"ע היא לוודא שהמשקיעים מקבלים את כל האינפורמציה. הרשות אינה מתעניינת במבוטחים של מגדל.

לעומת זאת, תפקידו העיקרי של הפיקוח של רשות שוק ההון על חברות הביטוח הוא לבדוק שכספי החוסכים מנוהלים ללא אינטרסים זרים ושבעלי השליטה וחברות הביטוח אינם מנצלים לרעה את כספי החוסכים. המטבחון של אליהו, למעשה, עקף את הפיקוח הן של רשות שוק ההון והן של רשות ני"ע.

ההתנהלות של אליהו גררה ביקורת ציבורית. ביום חמישי האחרון הגיש בעל מניות בחברה, בועז שנקר, תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שנוכח באוזלת ידו של המפקח על הביטוח. בתביעה הוא ביקש מבית המשפט "להורות כי אין כל תוקף משפטי או תאגידי למטבחון המצומצם שהקים בעל השליטה", וכי "הדין ברור ומפורש: הדירקטוריון הוא הגוף האחראי על התוויית מדיניות החברה ועל הפיקוח על הנהלתה. הדין גם קובע כי על דירקטור להפעיל שיקול דעת עצמאי, ואוסר על אדם שלא מונה לדירקטוריון החברה כדין ליטול לעצמו תפקידים המסורים לדירקטוריון.

"גם בית המשפט קבע כי מתן בונוסים על ידי בעל השליטה לנושאי משרה בחברה, שלא על פי מדיניות התגמול שקבע הדירקטוריון, היא פרקטיקה פסולה ואסורה. בית המשפט קבע כי 'המחוקק היה מעוניין ליצור חיץ בין נושאי המשרה לבין בעל שליטה, באופן שבעל השליטה לא יהיה המעסיק של נושאי המשרה, כדי שנושאי המשרה לא יצטרכו לתת דין וחשבון לבעל השליטה, ולא יצטרכו לשים את האינטרסים הפרטיים של בעל השליטה (במנותק מאלה של החברה) בראש סדר העדיפויות שלהם'". שנקר הגיש את התביעה באמצעות עורכי הדין אוהד רוזן, חגי קלעי וכרמית מזרחי־מסר ממשרד קלעי רוזן.

"עיני כולם נשואות לניסוי של אליהו"

במקביל, התנועה לאיכות השלטון שלחה מכתב לברקת וליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי), עו"ד מאיר לוין. התנועה מחתה במכתב: "הקמת המטבחון מנוגדת לתכלית הוראות חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים. החלטות המטבחון עלולות להשפיע על התנהלותה של מגדל ביטוח ועל ציבור המבוטחים והחוסכים התלויים בה. הגוף אינו כפוף לפיקוח של רשות שוק ההון. עיני הגופים המוסדיים בכלל וחברות הביטוח בפרט נשואות לניסוי הרגולטורי־משפטי שעורך אליהו. ככל שיחזו בהצלחתו לא ירחק היום שבו יפעלו באופן דומה גם אחרים".

בעימות זה נראה כי ברקת עדיין לא הפנים את תפקידו. הוא היה חייב להגיב על ההתנהלותה של מגדל מיד עם היוודע על הקמת המטבחון — ולא לחכות יותר מחודש עד שזימן את אליהו לשימוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker