"פוקר עם שוק ההון": בן משה מבקש לדחות שוב את עסקת אפריקה

בהתאם לעסקת הרכישה על בן משה להעביר למחזיקי האג"ח 1.5 מיליארד שקל במזומן ■ מקורב למוסדיים: "בן משה רב עם המוסדיים על הריבית שהוא נדרש לשלם עבור הגיוס"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מוטי בן משה מבקש לדחות את סגירת עסקת אפריקה , שהיתה מיועדת ל-13 בדצמבר, כך נודע ל-TheMarker. זאת אף כי בפועל, את המפתחות לניהול קונצרן אפריקה קיבל בן משה עוד בטרם העביר את התמורה בעסקה.

בן משה הודיע לנציגות מחזיקי איגרות החוב של אפריקה כי עדיין לא הצליח לקבל את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים בכמה מדינות באירופה, ובהן רומניה, ולכן על הצדדים לדחות את מועד סגירת ההסכם.

על פי ההסכם בן משה נדרש להעמיד במזומן תוך 21 יום 1.5 מיליארד שקל, אך נכון להיום הוא הצליח לגייס דרך השוק רק 280 מיליון שקל לצורך ביצוע העסקה.

כעת מחזיקי איגרות החוב פירסמו כי אסיפת המחזיקים תתקיים ביום חמישי הקרוב. מטרת האסיפה נועדה כדי להצביע בשאלה אם להאריך לבן משה את מועד סגירת העסקה, ואם ראוי לדרוש במקרה כזה ריבית פיגורים נוספת עבור הדחייה.

"מוטי בן משה משחק פוקר עם שוק ההון על הריבית, ברור שהוא יסגור את העסקה אך הוא רב עם המוסדיים על הריבית. המוסדיים כיום דורשים לקבל ריבית יותר גבוהה על הגיוס הבא", כך טוען גורם המקורב למוסדיים.

בחודש ספטמבר אישר בית המשפט המחוזי את העברת השליטה באפריקה ישראל השקעות מלב לבייב לבן משה, באחד מהסדרי הנושים הגדולים שנערכו בשנים האחרונות. העברת השליטה באפריקה ישראל אמורה הייתה להתבצע במסגרת הסדר שבו יקבלו מחזיקי האג"ח של החברה 2.3 מיליארד שקל, מתוך חוב כולל של 3 מיליארד שקל.

כך, ארבע שנים אחרי שהגיח לשוק ההון הישראלי ורכש יחד עם אדוארדו אלשטיין את השליטה בקבוצת אי.די.בי - בן משה הגדיל משמעותית את היקף החשיפה שלו לשוק ההון הישראלי. באי.די.בי הוא השקיע 700 מיליון שקל והפסיד על השקעה זו 550 מיליון שקל. בהמשך השקיע בן משה 400 מיליון שקל נוספים במסגרת רכישת אלון רבוע כחול. 

מבן משה נמסר: "הסדר רכישת אפריקה ע"י אקסטרה וחברות בשליטתה, כבר קיבל את אישורי הרגולטורים הרלוונטיים בישראל ובמדינות האיחוד האירופי שבהן מוטי בן משה פעיל - ובכלל זה בגרמניה. עורכי הדין ממשיכים במאמצים לקבל את האישורים הנדרשים מרגולטורים נוספים במספר מדינות במזרח אירופה עוד לפני יציאתם לחופשת חג המולד והשנה החדשה.

"יודגש כי מדובר דווקא במדינות שבהן אין לבן משה עסקים משמעותיים - ומכאן שמדובר בהליך פרוצדורלי גרידא שלא צפוי להיתקל בסירוב כלשהו. לכל היותר תידרש ארכה לא מהותית להשלים את תהליך ההסדר המורכב והארוך באופן מוצלח לשביעות רצון כולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker