לפחות על עמלות בבנק שילמנו פחות: ירידה של 60 אגורות בתשלום על העו"ש

לקוחות הבינלאומי משלמים את העמלות הגבוהות עבור שירותים נפוצים בחשבון העו"ש; לאומי הזול ביותר מבין הבנקים הגדולים; מזרחי הוא היחיד שלא מעניק אוטומטית הטבה לאזרחים ותיקים

רם עוזרי
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנק ישראל פירסם היום נתונים לגבי הוצאות משקי הבית על שירותי החזקת חשבון עובר ושב בבנקים ועל החזקת כרטיסי אשראי ברבעון הראשון של 2011. מהנתונים עולה כי ההוצאה הממוצעת של משקי הבית בשני התחומים ירדה. נוסף על כך, מנתונים השוואתיים בין הבנקים וחברות האשראי עולה כי ישנם הבדלים גדולים, שיכולים להגיע למאות אחוזים, בין העמלות שגובים הבנקים השונים וחברות כרטיסי האשראי השונות.

ההוצאה על סל השירותים הנפוצים בעו"ש (כולל מסגרת אשראי) ירדה בחמשת הבנקים הגדולים מ-15.59 שקל ברבעון הראשון של שנת 2010, ל-14.98 ש"ח ברבעון הראשון של שנת 2011. מדובר על ירידה ריאלית של 8% המשלימה ירידה של 16% במהלך השנתיים וחצי האחרונות. זאת, למרות העובדה שבמהלך תקופה זו לא חל שינוי בתעריפיים שגובים הבנקים תמורת השירותים האמורים.

גם החזקת כרטיס אשראי הופכת להיות זולה יותר עבור משקי הבית. ההוצאה החודשית הממוצעת בגין החזקת כרטיס אשראי מ- 7.5 שקלים ברבעון הראשון של שנת 2010, ל-6.79 שקלים ברבעון הראשון של שנת 2011 - ירידה ריאלית של 13%. במהלך השנתיים וחצי האחרונות חלה ירידה ריאלית של כ-23%.

מהשוואה שערך בנק ישראל בין חמשת הבנקים הגדולים עולה, שלקוחות הבנק הבינלאומי משלמים הכי הרבה עבור שירותים נפוצים בחשבון העו"ש. הבנק גבה בממוצע 22 שקל כל חודש מלקוחותיו, כאשר בבנק מזרחי-טפחות גבו 15.7 שקל ובדיסקונט ובבנק הפועלים 14.5 שקל. לקוחות בנק לאומי נהנו מההוצאה הנמוכה ביותר בקטגוריה זו עם הוצאה חודשית ממוצעת של 14.3 שקל בלבד.

עם זאת, בחישוב סל העמלות הבסיסי בחמשת הבנקים הגדולים,  נמצאו העמלות בבנק הפועלים זולות יותר ( 12.9 שקל), והיקרות ביותר – בבנק הבינלאומי (22.3 שקל).

אם לוקחים בחשבון גם את הבנקים הקטנים, יש לציין, בנק פועלי אגודת ישראל (פאג"י) הוא היקר ביותר עם גבייה של יותר מ-32 שקל בחודש, ובנק יהב זול בצורה משמעותית ביחס לאחרים עם גביה ממוצעת של 2.9 שקל בלבד בממוצע ללקוח.

בהשוואה דומה בין חברות כרטיסי האשראי עולה כי ישראכרט היא הזולה ביותר וויזה כ.א.ל היא היקרה ביותר. ההוצאה החודשית הממוצעת בגין החזקת כרטיסי ישראכרט, המהווים כ-38% מכלל הכרטיסים, היא 3.96 שקלים; בגין החזקת כרטיסי לאומי קארד, המהווים כ- 33%, היא 7.09 שקלים; ובגין החזקת כרטיסי כא"ל, המהווים כ-29% מכלל הכרטיסים, היא 10.20 שקלים.

הפרשים גדולים במיוחד נמצאו בתשלומי הלקוחות על כרטיסי אשראי שהונפקו על ידי התאגידים הבנקאיים. כך למשל, לקוח בנק דיסקונט שקיבל מהבנק כרטיס ויזה כ.א.ל, ישלם 13.1 שקל על כרטיס מקומי, 11 שקלים על כרטיס בינלאומי ו-8.6 שקלים על כרטיס זהב, בעוד שלקוח בנק הבינלאומי ישלם עבור כרטיס ישראכרט שינפיק לו הבנק 1.8, 2.7 ו-3 שקלים בהתאמה.

לאור הפערים הגדולים, הן בגבייה על שירותי העו"ש הבסיסיים והן על אחזקת כרטיס אשראי, ממליצים בבנק ישראל לציבור הלקוחות להיעזר במחשבונים, במידע שימושי, בטיפים לחסכון, ובהשוואות הנוספות המצויים באתר האינטרנט של בנק ישראל לצורך בדיקת התנאים המוצעים בבנקים השונים, לצורך ניהול משא ומתן עם בנק או חברת כרטיסי אשראי, ולצורך קבלת החלטות לגבי הבנק הכדאי ביותר עבורם לניהול חשבון.

לדו"ח המלא לחצו כאן

הטבות אזרח ותיק - עדיין לא באופן אוטומטי בבנק מזרחי-טפחות

בבנק ישראל מודיעים כי מרבית הבנקים (פועלים, דיסקונט, בינלאומי, איגוד, פועלי אגודת ישראל, ירושלים, יהב, מרכנתיל, אוצר החייל ומסד) נענו לקריאה של הפיקוח על הבנקים ובמהלך החודשים הקרובים ייערכו למתן הטבה, באופן אוטומטי, לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים, בהגיעם לגיל הקובע על פי החוק. בכך, יצטרפו בנקים אלו לבנק לאומי ולבנק ערבי-ישראלי, אשר החילו את ההסדר הוולונטרי האמור מיוזמתם כבר לפני כשלוש שנים.

הסדר וולונטרי זה, מציינים בבנק ישראל, מבטא נכונות של בנקים לפעול אף מעבר לשורת הדין, שכן ההסדר הקבוע בחוק מתנה בפנייה יזומה מצד האזרח הוותיק ובהצגת תעודה. הבנק היחיד שלא נענה לקריאה הוא בנק מזרחי-טפחות, שהלקוחות הוותיקים שלו יזכו להטבה אם יגיעו לבנק עם תעודת זהות.

מכוח ההטבה האמורה, האזרחים הוותיקים זכאים לבצע מדי חודש 4 פעולות על ידי פקיד במחיר של פעולות בערוץ ישיר, הנמוך משמעותית.

מבנק מזרחי נמסר בתגובה: "מזרחי-טפחות בהחלט מעניק הנחה בעמלות לאזרחים ותיקים, לא רק על פי המתכונת שקבע החוק – כנגד הצגת תעודת אזרח ותיק, אלא גם כנגד הצגת תעודת זהות בלבד. עם זאת, אנו סבורים כי הדרישה להעניק הנחות אוטומטיות וקולקטיביות תוביל למציאות אבסורדית שבה ייהנו אזרחים ותיקים אמידים מאוד, חלקם מעשירי ישראל, מהנחה זהה לזו שתינתן למי שנמצאים בעשירונים התחתונים.

"עובדה היא כי אזרחים ותיקים רבים מאוד, הנהנים מעושר פיננסי רב, לא זקוקים להטבות השונות הניתנות לבני גילם, לא טורחים להנפיק תעודת אזרח ותיק ובוודאי שאין להם צורך או עניין בהנחה של שקלים בודדים בניהול חשבון הבנק שלהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker