בעוד בן דב ותשובה רוקחים הסדרים: אריסון העמידה ערבויות בהיקף של 500 מיליון שקל לבעלי האג"ח

כתוצאה מהעמדת הערבויות, הודיעה היום חברת הדירוג מידרוג על העלאת דירוג החוב לחברה בדרגה אחת מ-Aa3 ל-Aa2

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

שרי אריסון העמידה ערבויות בנקאיות בלתי חוזרות בהיקף של כ-500 מיליון שקל להבטחת ההתחייבויות של חברת אריסון החזקות לבעלי האג"ח. אריסון החזקות היא החברה באמצעותה מחזיקה אריסון במניות גרעין השליטה (20.16%) בבנק הפועלים. כתוצאה מהעמדת הערבויות, חברת הדירוג מידרוג המדרגת את האג"ח הפרטיות של אריסון החזקות, הודיעה היום (א') על העלאת דירוג החוב בדרגה אחת מ-Aa3 עם אופק יציב ל-Aa2 עם אופק דירוג יציב.

כתוצאה מהעלאת הדירוג, תפחת הריבית המשולמת לבעלי האג"ח הפרטיות מ-6.89% צמוד מדד ל-4.9% צמוד מדד. מכיוון שמדובר בסדרת אג"ח שהיקפה נכון להיום 1.5 מיליארד שקל, הרי שמדובר בחיסכון שנתי של כ-29 מיליון שקל בתשלומי הריבית, או חיסכון של כ-140 מיליון שקל עד סוף חיי האג"ח, בהנחה שדירוג החוב לא יופחת.

בעבר בחנו באריסון החזקות אפשרות אחרת, והיא רישום האג"ח למסחר. על פי תנאי שטר הנאמנות, בפני אריסון החזקות עמדה האפשרות לרשום את האג"ח הפרטיות למסחר בבורסה - מהלך שהיה מוביל להפחתת הריבית ל-4.65%. אפשרות זו היתה מפחיתה עוד יותר בהוצאות המימון של החברה, וחוסכת 33 מיליון שקל בתשלומי הריבית השנתיים, או חסכון של 158 מיליון שקל עד סוף חיי האג"ח. ככל הנראה באריסון החזקות העדיפו שלא לבחור באפשרות זו של רישום האג"ח למסחר, על מנת שלא לפגוע במערכת היחסים עם הגופים המוסדיים, למרות שעל פי הערכות שונות החברה החלה בעבר בהליך של הכנת תשקיף לקראת רישום האג"ח למסחר.

את האג"ח הפרטיות (הנסחרות ברצף מוסדיים) בהיקף של 1.3 מיליארד שקל ע.נ. (או כ-1.5 מיליארד שקל בתוספת הצמדה למדד) הנפיקה אריסון החזקות במרץ 2007, והן אמורות להיפרע בחמישה תשלומים שנתיים שווים החל מדצמבר 2014.

בדו"ח הדירוג ציינה מידרוג כי "מטרת העמדת הערבות הינה לשפר את רמת המינוף של החברה, כפי שהיא נמדדת ביחס בין החוב הפיננסי נטו של החברה לבין שווי ההשקעה של החברה בבנק הפועלים, להבטיח רמת נזילות מסוימת וכן להבטיח ביצוע התשלומים המגיעים מהחברה לתשלום חובותיה הפיננסיים".

חברת אריסון הינה חברת החזקות בבעלות פרטית של שרי אריסון. מלבד החזקה בבנק הפועלים (20.16%) בשווי שוק של 4.7 מיליארד שקל, מחזיקה החברה מזומנים ושווי מזומנים. בצד ההתחייבויות לחברה - ההתחייבות האמורה לבעלי האג"ח וכן חוב בהיקף של כ-800 מיליון שקל לבנקים לאומי, דיסקונט, מזרחי והבינלאומי, לחברה אין חוב לבנק הפועלים. על פי דו"ח הדירוג, היקף החוב הפיננסי נטו מהווה 29% משווי הנכסים של החברה, בתוספת הערבות הבנקאית שהועמדה - לעומת יחס של 40% ערב העמדת הערבות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker