בקשה לייצוגית ב-900 מיליון שקל נגד חברות הביטוח: גובות תשלום לא חוקי מנהגי רכב לסבסוד רוכבי אופנועים

התובעים: מבקר המדינה התריע כי החיוב נעשה ללא הרשאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

8 בעלי מכוניות הגישו היום בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 901 מיליון שקל נגד שורה של חברות ביטוח. התובעים טוענים כי חברות הביטוח גובות מכלל נהגי הרכב תעריף גבוה על מנת לסבסד את רוכבי האופנועים שנהנים מתעריף מוזל.

בין הנתבעות ניתן למצוא את חברות הביטוח כלל , אליהו, ביטוח חקלאי , מנורה , מגדל , שירביט, איי.אי. ג'י , הראל, שומרה  ואיי.די.איי.

לטענת התובעים, המיוצגים ע"י עו"ד חגית חופי ועו"ד לורה מישוק, חברות הביטוח נוהגות לחייב את כל מבוטחי ביטוח החובה במדינת ישראל ב"מרכיב העמסה". גבייה זאת מתבצעת ללא כל הוראת חוק מפורשת.

לטענת התובעים, מכל פוליסה של ביטוח רכב חובה, 1,400 שקל מיועדים  לבטח את הרכב ו-100 שקל נועדו לממן את הביטוח של הרוכבים. טענות המבקשים נתמכות, לדבריהם, בקביעותיו של מבקר המדינה ב-2002 ו-2009.

מבקר המדינה מצא, לדברי התובעים, כי לא רק זו שהחיוב נעשה "ללא הרשאה מפורשת להטיל על המבוטחים בשוק החופשי תוספת לתעריפים כדי לממן סובסידיה. החלטה זו היא בסמכות המפקח על הביטוח בלבד". לפני שנתיים טען המפקח על הביטוח דאז, ידין ענתבי, בישיבת הכנסת  כי מדובר במס הכי פחות שקוף במדינת  ישראל.

התובעים מוסיפים כי "התחושה הקיימת  בקרב אוכלוסיית רוכבי הדו גלגלי של כעס ותסכול בנוגע לתעריפי הביטוח החובה לכלי רכבם מוצדקת, אך עושה רושם כי כלל אוכלוסיית נהגי הרכב אינה מודעת לעובדה הנחרצת כי בעלי המכוניות המבוטחים בפוליסת ביטוח רכב חובה סיבסדו במהלך השנים האחרונות את בעלי הרכב הדו גלגלי".

התובעים מציינים כי ינסו להוכיח שחברות הביטוח נקטו בפרקטיקה פסולה ומתמשכת של הטעיית כלל מבוטחיהם בביטוח חובה, תוך ניצול פערי המידע. עוד מציינים התובעים כי בכוונת חברות הביטוח להעלות את שיעור התשלום שנגבה מהציבור, במסגרת תשלומי פוליסת ביטוח החובה, מ- 4.3% ל-8%, כל זאת ללא החלטה של גוף מוסמך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker