בדרך לתביעה נגזרת נגד תמר פטרוליום? "התרשלות חמורה ובוטה של הדירקטורים וההנהלה"

בעל מניות בתמר פטרוליום הגיש לבית המשפט בקשה לגילוי מסמכים לפני תביעה נגזרת נגד תמר פטרוליום, מנהליה והדירקטורים ■ המבקש טוען כי ההחלטה להגדיל תשלום התמלוגים לדלק אנרגיה נעשתה לא כדין - וללא תחשיב עצמאי של הדירקטוריון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמרצילום: אלבטרוס
ערן אזרן

בעל מניות בתמר פטרוליום , השותפה במאגר תמר, העביר בקשה לגילוי מסמכים לפני הגשת תביעה נגזרת כנגד תמר פטרוליום ומנהליה. המבקש טוען כי ההחלטה של תמר פטרוליום להעלות את שיעור התמלוגים לדלק אנרגיה נעשתה לא כדין, והסתמכה באופן "עיוור" על החלטת דלק קידוחים - בלי שנערך תחשיב עצמאי של הדירקטוריון, ואף שמועד החזר ההשקעה שנוי במחלוקת.

תמר פטרוליום היא חברה ייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים, בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, כדי לרכוש את אחזקותיה בתמר, כמתחייב ממתווה הגז. עד כה רכשה תמר פטרוליום 9.25% מהזכויות של דלק קידוחים בתמר, ועוד 7.5% מהזכויות של נובל אנרג'י. בתוקף כך, תמר פטרוליום מחויבת בתשלום תמלוגים לדלק אנרגיה, וגם דלק קידוחים מחויבת בתשלום דומה.

בתחילת 2018 התגלעה מחלוקת בין מחזיקי היחידות בדלק קידוחים לבין השותף הכללי, הנשלט על ידי דלק אנרגיה, בנוגע לאופן תחשיב מועד החזר ההשקעה בתמר. מועד ההחזר הוא קריטי עבור שני הצדדים, שכן לאחריו שיעור התמלוגים קופץ מ-1.5% ל-6.5% (תמלוג הוא נתח קבוע מההכנסות שמשולם לדלק אנרגיה, בתוקף הסכם השותפות). מדובר בעשרות מיליוני שקלים בשנה, שמועברים לדלק אנרגיה על חשבון הרווח של מחזיקי יחידות ההשתתפות.

בבקשה לבית המשפט, שהוגשה על ידי עורכי הדין שלומי מושקוביץ ונתי פולינגר, טוענים המבקשים להתנהלות "פסולה ומקוממת" של נושאי המשרה בתמר פטרוליום ושל דירקטוריון החברה. לטענת המבקשים, בעלי התפקידים אישרו העלאה בתמלוגים - אף שלא הגיע מועד החזר ההשקעה. בבקשה נכתב כי בעלי התפקידים "לא טרחו לבחון אם בכלל קמה החובה לשלם את אותו תשלום, בלי לערוך כל תחשיב עצמאי בעניין, ובלי לקבל את אישור רואה החשבון של החברה".

"נושאי המשרה הבכירים בתמר פטרוליום הסתמכו באופן עיוור על טיוטת תחשיב שנערכה על ידי דלק קידוחים - שקיים לה עניין אישי מובנה בתשלום התמלוג המוגדל - והורו, איפשרו או אישרו לחברה לשלם סכומי עתק הנאמדים ב-2 מיליון דולר מדי רבעון, עוד לפני שהחברה סיימה לערוך את בדיקותיה - בבחינת קודם נשלם ואחר כך נבדוק אם בכלל יש הצדקה לתשלום", נכתב בבקשה.

מנכ"ל תמר פטרוליום, ליעמי ויסמןצילום: ללא קרדיט

המבקשים טוענים להטיה מובנית של הנהלת תמר פטרוליום לאינטרסים של דלק קידוחים בשל העובדה שיו"ר תמר פטרוליום, יוסי אבו, מכהן במקביל כמנכ"ל דלק קידוחים, החברה הבת של דלק אנרגיה; ולאור העובדה שמנכ"ל תמר פטרוליום ליעמי ויסמן, וסמנכ"ל הכספים שלה יובל רייקין - שאחראים לבדיקת נאותות תשלום התמלוגים - מונו לתפקידם בתמר פטרוליום על ידי דלק קידוחים, טרם הנפקת תמר פטרוליום.

"קשה להעלות על הדעת התרשלות חמורה ובוטה יותר של הדירקטורים ונושאי המשרה, מאשר התרשלות תהליכית כפי שקרתה במקרה שלפנינו. הדירקטורים ונושאי המשרה קיבלו החלטה לא מיודעת ולא מושכלת, לשלם סכומי עתק - בלי שהונחה בפניהם כל תשתית עובדתית, מקצועית ומשפטית מינימלית, והכל בניגוד להוראות החוזה מכוחו בוצע התשלום, תוך הסתמכות עיוורת על תחשיב שערך בעל אינטרס בהגדלת התשלום", נכתב.

המבקשים מסתמכים בין היתר על טענת המפקח בדלק קידוחים - משרד רואי החשבון פאהן קנה ושות' רואי חשבון ורו"ח מיכה בלומנטל, ביחד עם עו"ד גיא גיסין - שלפיה התחשיב של דלק קידוחים בנוגע למועד החזר ההשקעה שגוי. המבקשים צירפו לבקשה חוות דעת של רו"ח ניסים ניניו, שקבע - בדומה למומחה ששכר המפקח - שמועד החזר ההשקעה מאוחר מסוף 2017. זאת, בהתבסס על הערכתו כי לא נכון לכלול בתחשיב את היטל ששינסקי. כנגד דלק קידוחים כבר עומדת בקשה לתביעה נגזרת בשל העלאת גובה התמלוגים.

מתמר פטרוליום נמסר: "החברה קיבלה אמש את הבקשה. פרטי הבקשה יילמדו והחברה תגיב בערכאות המתאימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker