התחרות בשוק האפיפן מחריפה: סנדוז תשווק גירסה שלישית בתחילת 2019

חברת התרופות הגנרית מקבוצת נוברטיס תמכור גרסה נוספת, שתצטרף לאלו של חברת מיילן וחברת טבע ■ סנדוז תוריד את המחיר ל-250 דולר, בהשוואה ל-300 דולר לאריזות 2 זריקות הקיימות כיום בשוק

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של נוברטיס בשנחאי
מפעל של נוברטיס בשנחאיצילום: בלומברג

חברת סנדוז, אחת המתחרות הגדולות של טבע בשוק התרופות הגנריות, הודיעה על כוונתה להשיק בתחילת 2019 גירסה גנרית של המזרק אפיפן לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה, כתוצאה מתגובה אלרגית למזון או לעקיצת דבורה.

סנדוז, חברה בת בבעלותה המלאה של ענקית הפארמה השוויצרית נוברטיס, מתכננת למכור אריזה של שתי זריקות אפינפרין, החומר הפעיל במזרק, תחת השם Symjepi, במחיר של 250 דולר לפני שיפוי ביטוחי. בכך מצטרפת החברה כשחקן שלישי לשוק מזרקי האפיפן, לצד מיילן, היצרנית המקורית, וחברת טבע, שהשיקה כמות מוגבלת של אפיפן במינון אחד בלבד בסוף נובמבר 2018. טבע ציינה שבכוונתה להגדיל את האספקה לשוק בתחילת השנה הבאה, ולספק גם מינון של 9.3 מיליגרם, בנוסף לזה של 0.15 מיליגרם .

זריקת אפיפן של מיילן
זריקת אפיפן של מיילןצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

טבע השיקה את המוצר במחיר של 300 דולר לאריזה של 2 זריקות - מחיר השווה לזה שבו מיילן מוכרת את המוצר לאחר הנחה. סביר להניח שהשקת גירסה שלישית ע"י סנדוז תגרום לירידה נוספת במחיר, ל-250 דולר לאריזה.

המכירות של אפיפן בארה"ב מסתכמות ב-850 מיליון דולר לשנה. טבע, שקיבלה את האישור לשווק את המוצר בארה"ב, ביצעה השקה מוגבלת כדי לענות על המחסור החריף שהתפתח בעקבות הירידה באספקה על ידי חברת מיילן, שנשענת על שירותי הייצור של חברת פייזר. מיילן נפגעה מאזהרה שקיבל מפעל הייצור של פייזר מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA), בעקבות בעיות של בקרת איכות. המחסור במוצר מחריף בשל חיי המדף הקצרים שלו, מה שגרם לעלייה חדה במחירו ולתופעות של סחר דמוי שוק שחור במוצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker