מנהל רשות המסים: "אין מקום להוריד את המס על הבורסה"

ערן יעקב אמר בכנס על מערכת המס ושוק ההון, שעורך איגוד החברות הציבוריות בבורסה, כי רשות המסים תעמוד ביעד הגבייה ל-2018 ■ אבי שמחון: "העולם נמצא כעת בתהליך גמילה מהריבית הנמוכה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן יעקב
ערן יעקבצילום: תומר אפלבאום

"לדעתי האישית, אין מקום להפחית את שיעור המס על הבורסה" – כך אמר הבוקר (רביעי) מנהל רשות המסים, ערן יעקב. דבריו נאמרו נוכח ההצעה שמקדם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, אופיר אקוניס, להפחתת המס על רווחי הון, במטרה לעודד את הסחירות בבורסה הישראלית.

"צריך לשקול אם להעדיף את מי שמשקיע בבורסה על מי שעובד ומשלם שיעור מס הכנסה של 47%", אמר יעקב בכנס על מערכת המס ושוק ההון, שעורך איגוד החברות הציבוריות בבורסה לניירות ערך בתל אביב. "אם היינו בסביבת מס גבוהה מאוד על רווחי הון, הסיפור היה אחר".

לדברי יעקב, שיעור המס על רווחי הון בישראל (25%) קרוב לממוצע המשוקלל במדינות הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD) – שהוא 23%. "כשמחליטים להפחית מס, איש אינו מבטיח שזה יעשה את מה שמתכוונים אליו - אבל ברור לכולם שיש לזה עלות", אמר יעקב. "האם לא עדיף לתת את ההטבה הזאת בעולם הפנסיה, שהוא שוויוני יותר לכולם? האם הפחתת המס על הבורסה לא תיטיב עם מי שכבר יש להם סכום כסף קיים, במקום על מי שמתפרנסים מעבודה?"

יעקב אמר כי הוא תומך במיסוי אמיתי של שכירים הפועלים באמצעות חברות ארנק כדי להפחית את חבות המס שלהם. לדבריו, ראוי שיהיה שוויון בין שכירים שמקבלים משכורת ומשלמים מס של עד 47%, לשכירים שבוחרים להקים חברות ארנק ויכולים לעתים לשלם מס חברות של 23% בלבד.

מנהל רשות המסים גם הביע תמיכה בביטול הפטור על הכנסות משכר דירה עד תקרה של 5,000 שקל בחודש, אבל במלים רפות יותר. "זה מצריך חשיבה", אמר. "מנקודת המבט של רשות המסים, הפטור הזה מעודד הון שחור – ואני לא רוצה לעודד דבר כזה. אני חושב שיש מקום לשקול את הנקודה הזאת בעתיד".

לצד זאת, יעקב הביע התנגדות נחרצת להצעה להחריג עורכי דין מתחולת החוק לצמצום השימוש במזומן, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019. "זו בקשה קצת מוזרה", אמר. "יש ציבור שלם שרוצה שיחריגו אותה מהחוק – ודווקא במקום הכי כואב, שאולי לשמו נחקק החוק".

על החשש להאטה בגביית המסים, אמר יעקב כי רשות המסים צפויה לעמוד ביעד הגבייה ל-2018, או להתקרב אליו מאוד. "סטייה של 1% בתחזית ארוכת טווח – פירושה שהגענו ליעד", אמר. "אף שרואים גידול בהחזרי המס, בסך הכל אנו עומדים ביעדים שהותוו לנו, ואני מקווה שכך יהיה גם ב-2019".

"הנאסד"ק צריך להדליק נורות אדומות"

גם פרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, טען כי לא זו העת להפחתת המס על הבורסה. "היתה מחשבה מאוד רצינית באחרונה להפחית את מס רווחי ההון", אמר. "זה היה בתקופה אחרת, כשהיו עודפים גדולים. זאת היתה אחת האופציות, וראש הממשלה ביקש ממני לבחון אותה לפני קצת יותר מחצי שנה.

"בעת הנוכחית, במלוא הזהירות, לא נראה שאנו הולכים למשבר או גירעון גדול. אבל נראה כאילו לא עכשיו הזמן להוריד את המס על רווחי הון. אם הייתי מקבל היום 3-2 מיליארד שקל להפחתת המסים, אני לא בטוח שזה המס הראשון שהייתי מוריד - ולא ראיתי עדויות אמפיריות לכך שהפחתת המס על רווחי הון תביא בעלייה בגבייה".

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון
ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחוןצילום: תומר אפלבאום

בנוסף אמר שמחון כי אינו מוטרד מהגירעון התקציבי, שלדבריו צפוי להסתכם בסיום 2018 ב-3%. "מה שצריך להדליק נורות אדומות הוא מה שאנו רואים בנאסד"ק", אמר. "העולם נמצא כעת בתהליך גמילה מהריבית הנמוכה. היא הובילה לעלייה אדירה במחירי המניות בארה"ב, והבורסה שם נמצאת ברמה מאוד גבוהה. אנחנו לא השתתפנו כל כך בחגיגה, ואני מקווה שלא נשתתף בהלוויה".

לדברי שמחון, "הדרך היחידה לעצור את התנפחות שוקי המניות היא העלאת הריבית. בספרי הלימוד כתוב שהמדיניות המוניטרית נועדה להשפיע על האינפלציה. עדיין כותבים את זה בכל הדו"חות, אבל אנשים רציניים כבר לא מתכוונים לזה ברצינות. הריבית כיום נועדה לשלוט במחירי הנכסים – דיור ומניות. בישראל אמנם לא השתתפנו בחגיגה הגדולה של מחירי המניות, אבל השתתפנו בחגיגה בשוק הדיור. בנק ישראל גרם לבעיה, ועכשיו הוא מתלונן עליה - אבל אני לא מפחד מהתמוטטות מחירי הדיור".

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, אמר בכנס: "המדינה מחלקת בכל שנה 67.5 מיליארד שקל כהטבות מס - הקלות לחוסכים לפנסיה, הקלות במס שבח והקלות למשכירי הדירות - אבל לא תמצאו הקלות לחברות הציבוריות ולבורסה. לצערי, שוק ההון והחברות הציבוריות אינם נמצאים על מפת העדיפות הלאומית, וזאת למרות שכולם מבינים שהבורסה היא מנוע צמיחה מרכזי למשק".

עו"ד טלי ירון אלדר, שותפה במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות' ולשעבר נציבת מס הכנסה, אמרה בכנס: "שימוש בשיעורי מס מופחתים כדי לעודד פעילות בבורסה אינו טוב. הוא יוצר עיוותים. ישנו מכשיר אחר, שהשתמשו בו שנים רבות: לאפשר למי שמשקיע לקזז הפסדים – כפי שעושים, למשל, בשותפויות הגז והנפט. יכול להיות שצריך לאפשר הכרה כזאת בעת השקעה בחברות ציבוריות מסוימות, ובמקביל לגבות מס גבוה יותר כשהמניות נמכרות, בדומה למה שנעשה בחוק האנג'לים".

עו"ד ערן בן-דור, שותף ומנהל מחלקת חברות ושוק ההון במשרד עורכי הדין זיסמן אהרוני גייר ושות', אמר: "יש בישראל פעילות כלכלית רבה שאינה מוצאת את מקומה בשוק ההון הישראלי. הרבה חברות היי-טק חזקות בוחנות הנפקה בבורסות בחו"ל, ולא שוקלות אפילו להנפיק בארץ. בתחרות הזאת אנו מפסידים למדינות אחרות. אנו יכולים להשתמש במערכת המס כדי לחזק את הבורסה בתל אביב. תועלת נוספת תהיה שהורדת המס על הבורסה יכולה לצנן את שוק הדיור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker