"ביטול הטבות המס על החיסכון ההוני בקופות הגמל אחראי בישראל לבועת הנדל"ן"

פאינה קירשנבאום: "אקדם חקיקה בכנסת להחזרת אפשרות החיסכון ההוני בקופות הגמל על ידי מתן הטבת מס לחוסכים"

נועם בר

"ביטול הטבות המס על החיסכון ההוני בקופות הגמל אחראי בישראל לבועת הנדל"ן ולעלייה החדה במחירי הדיור" - כך אמרה חברת הכנסת פאינה קירשנבאום במסגרת הוועידה המרכזית לביטוח פנסיה גמל והשתלמות שמקיימת חברת מידע כנסים ברמת גן.

לדבריה, תיקון 3 לחוק שנכנס בשנת 2008, ביטל את התמריץ של הציבור לחסוך לטווחי זמן בינוניים של 15 שנה ויותר, והוציא הרבה כסף נזיל לשוק שאחראי לחלק משמעותי מעליית המחירים.

קירשנבאום מתכוונת לקדם בימים אלה חקיקה בכנסת להחזרת אפשרות החיסכון ההוני בקופות הגמל על ידי מתן הטבת מס לחוסכים, במקביל למתן הטבת מס גם על חסכונות הציבור בבנקים, כאלה שנעשים לטווחי זמן ארוכים יחסית.

חגי בדש, מנכ"ל פסגות גמל, גוף הגמל הגדול בישראל עם כ-50 מיליארד שקל נכסים מנוהלים, הסכים עם קירשנבאום וטען שזו הדרך היחידה לשבור את הריכוזיות בשוק הפנסיוני ולהגביר בו את התחרות. "כולם מבינים שהדרך היחידה להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני זה להחזיר את החיסכון ההוני ולהחיות את קופות הגמל. הרפורמה שגיבש האוצר להגברת התחרות בשוק הפנסיוני בין היתר על ידי מתן אפשרות לקופות הגמל למכור לצד החיסכון גם מרכיבים ביטוחיים, לא מספיקה כדי להחזיר את קופות הגמל למשחק". בשונה מחלק מהגופים הפועלים בשוק הפנסיוני כמו חברות ביטוח שמנהלות לצד קופות גמל גם מוצרים פנסיונים אחרים כמו קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים, לפסגות יש בעיקר קופות גמל והמצב הבעייתי של הענף פועל נגדו.

גם יורם מנחם, מנכ"ל אקסלנס גמל, מגופי הגמל הגדולים בישראל, בחר להתמקד בהרצאה שנשא במצבן העגום של קופות הגמל. לדבריו, להפסקת החיסכון בקופות הגמל יש השלכות רחבות על כל המשק, הרבה מעבר לנושא החיסכון עצמו. כאשר ההפקדות החדשות מופנות בעיקר לקרנות הפנסיה והשוק הפנסיוני כולו הופך ליותר ויותר ריכוזי.

לדבריו, "צריך לזכור שענף קרנות הפנסיה הוא סופר ריכוזי. ונשלט כיום על ידי מספר מצומצם של גופים וללא החזרת קופות הגמל למשחק, הריכוזיות בשוק הפנסיוני רק תגדל. בסוף זה יפגע גם בשירות ללקוח".

אקסלנס היא חברה בת של הפניקס. אך למרות העובדה שהפניקס מנהלת את קרן הפנסיה החמישית בגדולה בישראל, היא נמצאת בפער רב משאר חברותיה לענף הביטוח ומוטה מאוד לכיוון קופות הגמל המנוהלות תחת אקסלנס. ללא הפניקס, ארבע חברות ביטוח בלבד - מנורה מבטחים, מגדל, כלל והראל - מנהלות יותר מ-90% מהנכסים המנוהלים בקרנות הפנסיה החדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker