אורה קורן

בזן (בתי זיקוק לנפט) החליטה להיכנס לתחומי אנרגיות מתחדשות, אגירת אנרגיה והנעה חשמלית. החברה מתכננת להקים חממת סטארט-אפ, שתשלב טכנולוגיות חדישות בתחום האנרגיה המתפתח. בנוסף, תפנה החברה לבחינת שיתופי פעולה בתחומים החדשים עם חברות בוגרות יותר ועם האקדמיה. בשלב זה לא נקבעה מסגרת השקעות מסודרת.

בזן, שלה תדמית של פעילות בתחום הדלקים המזהמים, מכירה בשינויים בשוק האנרגיה העולמי, ובהם המעבר למוצרים נקיים יותר - ומנסה להתאים עצמה אליהם. מנכ"ל בזן, ישר בן מרדכי, אמר היום (ב') בכנס האנרגיה המתחדשת כי "בזן בוחנת כיוונים מפתיעים. קצב השינויים בעולם האנרגיה גובר. העולם מתפתח לתחומי אנרגיה חדשים, ואנחנו רוצים להיות שם וליצור את העולם שמאחורי האופק".

לדבריו, החברה החליטה להיכנס לעולם החדשנות בתחומי אנרגיות מתחדשות, תחליפי דלקים, אגירת אנרגיה, טעינת רכב חשמלי וניהול מערך הטעינה. "אנחנו רוצים להיות גם בעולמות של בינה מלאכותית וביג דאטה על מנת להתייעל", אמר.

בזן הקימה מערך חדשנות בחברה, שיפתח חממה עם יכולת אקסלרציה (מימוש רעיון) והוצאת הרעיון לפועל, תוך מתן אפשרויות ניסוי במעבדותיה וברצפת הייצור עצמה.

ישר בן מרדכי, מנכ"ל בזן
ישר בן מרדכי, מנכ"ל בזןצילום: דורון גולן

"סטארט-אפ מצריך אמנם יותר זמן הבשלה מחברה בעלת מוצר, אך הוא מביא ערך מוסף עתידי", אמר בן מרדכי. "אנחנו בונים את התוכנית, וכשתתגבש נכריז עליה באופן רשמי", הוסיף. בד בבד, ממשיכה החברה בפיתוח דלקים ידידותיים יותר לסביבה, בהתאם לביקוש הגובר בשוק העולמי.

"אנחנו מביאים לפעילות החדשה יתרונות, ובהם ידע טכנולוגי עמוק ורב-תחומי. יש בחברה 250 מהנדסים בתחומי כימיה, חשמל, מכונות, אלקטרוניקה וחומרים. נספק לחברות מעבדות קיימות חדשניות לניסיונות, ואתר בטא שיאפשר לעשות פיילוטים אצלנו", אמר.

לדברי בן מרדכי, הפנייה לפיתוחים חדשניים שהחברה עוד לא עסקה בהם, אינה על חשבון המשך הפעילות בתחומים המסורתיים שלה. הכיוון החדש אינו קשור לתוכנית 2030 של משרד האנרגיה, שאם תיושם תחתוך בכלל המשק מיליארדי שקלים מהכנסות חברות האנרגיה, כולל בזן.

"התכנון לא קשור לתוכנית 2030", אמר בן מרדכי. "אנחנו רוצים להיות בלב השינוי, לזהות לאן הוא הולך ולהתקדם עם העולם. תוכנית 2030 לא מפחידה אותנו, נתאים את סל המוצרים שלנו לשינויים. בעוד עשור בזן תהיה שונה. תמהיל המוצרים שלנו ישתנה", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker