יורם גביזון

כימיקלים לישראל (כיל) הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד יבמ בסכום של 1.1 מיליארד שקל. כיל תובעת מיבמ את הסכום בגין הנזקים העצומים שנגרמו לה, לטענתה, בעקבות כישלונה של יבמ לספק לה מערכת מידע אחידה (ERP), במקום המספר הרב של מערכות מידע שהצטברו בכיל בעקבות עסקות של מיזוגים ורכישות שקונצרן הכימיקלים והדשנים ביצע לאורך השנים.

כיל טוענת כי כל אחד משלבי הפרויקט בוצע על ידי יבמ באופן כושל. כיל מציינת שכשליה של יבמ כללו עבודה לקויה ומרושלת; חוסר ידע, ניסיון ומיומנות מקצועית; מחסור במשאבים ובכוח אדם מיומן. כיל טוענת כי יבמ הסתירה בשיטתיות את המשמעות האמיתית של הקשיים שהתעוררו לאורך חיי הפרויקט, החתמה שיטתית על בקשות לשינויים בפרויקט שחייבו דחיות בלוח הזמנים, וביצוע פיתוח תוכנה שהשיתו על כיל עלויות משמעותיות מיותרות נוספות.

כיל מוסיפה כי יבמ התנהלה בפרויקט ה-ERP בשיטה של ניסוי וטעיה. לטענתה, עם הגעת שלב היישום, הפרויקט הסתבך לחלוטין. יבמ רמסה לחלוטין קונבנציות בתעשייה והחליפה את עובדיה ויועציה. התנהלותה של יבמ גרמה לדחיות ועיכובים, ולגידול בלתי פרופורציוני בעלויות.

על פי כתב התביעה של כיל, המערכת שנמסרה לחברה באפריל 2016 היתה בלתי יציבה, בלתי אינטגרטיבית ולא פונקציונלית. הדברים הגיעו לידי כך שיבמ הציעה להעלות לאוויר מערכת בלתי מוכנה בעליל, ובכך לסכן את כיל ולהעמידה בפני סכנת קריסה של ממש, דבר שיצר משבר אמון בין הצדדים. על רקע זה החליט דירקטוריון כיל בספטמבר 2016 להפסיק את הפרויקט הכושל, לעצור את הדימום ולסיים את מערכת היחסים עם יבמ.  

"בסיכומו של דבר כיל לא קיבלה שבריר של מערכת, וכתוצאה מכישלון הפרויקט, נאלצה למחוק את מלוא סכום השקעתה בפרויקט, סכום עתק המסתכם ב-300 מיליון דולר ו-100 מיליון דולר מתוכו שולמו ליבמ", נכתב בכתב התביעה. כיל מציינת שמאז הפסקת הפרויקט בספטמבר 2016 ניסו הצדדים ליישב את המחלוקות תחילה במו"מ ישיר ואחר כך בהליך של גישור בפני השופט בדימוס עמיר בנימיני ,אולם הליך הגישור שנמשך למעלה משנה, לא הניב הסכמות והגיע למיצוי ועל כן הוגשה התביעה נגד יבמ.  

מיבמ נמסר בתגובה: "לטענות התביעה אין כל יסוד, ואנו נגן על עמדתנו באופן נחרץ בבית המשפט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker