בדרך למיזוג? נמרודי במו"מ עם פדרמן למכירת רשת רימונים בכ-140 מיליון שקל

הכשרת הישוב פועלת למכירת הכשרה מלונות, המחזיקה ברימונים, למלונות דן - בדומה להונה העצמי ■ למרות הגאות בתיירות, רימונים המשיכה להפסיד בינואר-ספטמבר 2018 ■ גורם בענף: "המיזוג עם רשת גדולה כמו מלונות דן הגיוני; הסינרגיה בהוצאות המטה והשיווק תסייע לרימונים לעבור לרווח"

ערן אזרן
מלון רימונים באילת
מלון רימונים באילת. הרשת הפסידה כ–20 מיליון שקל מאז 2016צילום: רמי סולומון

עופר נמרודי, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן הכשרת הישוב , ממשיך לנסות ולמכור את רשת המלונות רימונים ההפסדית - הפעם למיקי פדרמן. מלונות דן , שבשליטת פדרמן, החלה במו"מ עם הכשרת הישוב לרכישת מלוא הונה המונפק של מלונות הכשרה, המחזיקה ברשת רימונים, לפי שווי של כ-142 מיליון שקל.

הכשרת הישוב מחזיקה ב-83% ממלונות הכשרה, שנסחרת בבורסה לפי שווי של כ-110 מיליון שקל. מלונות הכשרה מהווה חלק קטן מפעילותה של קבוצת הכשרת היישוב, ואינה חלק מליבת העסקים שלה, המתמקדת בתחום הנדל"ן המניב בארץ ובחו"ל. המו"מ נערך לקראת עסקת מיזוג (מיזוג משולש הופכי), כך שלאחריה מלונות דן תנהל את כלל המלונות תחת מטה אחד.

בדיווח לבורסה נמסר כי בנוסף לתמורה בעסקה, הכשרת הישוב תהיה זכאית לסכום שייפסק לטובת מלונות הכשרה בתביעה שהגישה נגד רשות מקרקעי ישראל, המוצגת כנכס במאזן מלונות הכשרה בסך של כ-10.5 מיליון שקל, ככל שמלונות הכשרה תזכה בתביעה. מדובר בעסקה שבה נמכר מלון נפטון באילת לסלע קפיטל ואיסתא.

בעלי מניות נוספות שיצטרפו לעסקה, ככל שתושלם, הם עשוש דוד ויאיר, שני קבלנים מאשקלון (5%) והציבור הרחב (כ-10%). בתגובה לעסקה, מניית הכשרה מלונות , שסובלת מסחירות נמוכה, מזנקת ב-35%.

הוצאות הפחת "בלעו" את הרווח

עופר נמרודי
עופר נמרודיצילום: ורדי כהנא

הכשרה מלונות מנוהלת על ידי סמדר נמרודי-רינות, אחותו של עופר נמרודי (יו"ר) ועל ידי המנכ"ל אסף שלו. החברה מפעילה שמונה בתי מלון - רימונים אילת, רימונים גלי כנרת, רימונים חוף התמרים (עכו), רות רימונים (צפת), רימונים טאואר (רמת גן), רימונים נווה אטיב, רימונים המעיין (נצרת) ורימונים ירושלים. מתוך כלל המלונות, שלושה נמצאים בבעלות (נווה אטיב, צפת ונצרת), ובנוסף היא מחזיקה בשליש ממלון נפטון אילת. בנוסף, משכירה החברה נכסים ושטחי מסחר, לצד הפעלת קאנטרי קלאב במתחם רימונים שבחוף התמרים בעכו.

למרות השיאים בתנועת התיירים לישראל, רשת רימונים ממשיכה לרשום הפסדים - בשונה מהמגמה ביתר רשתות בתי המלון. במהלך ינואר-ספטמבר 2018 הפסידה הכשרה מלונות 6 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017.

הכנסות רימונים הצטמקו בעקביות בשנים האחרונות, וב-2017 הן ירדו לשפל שלא נראה מאז 2010, בעיקר כתוצאה מסיום הסכמי ניהול למלונות. בינואר-ספטמבר 2018 ירדו ההכנסות ל-157 מיליון שקל, לעומת 183 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018, כתוצאה מקיטון במספר המלונות שבהפעלת הרשת. עם זאת, ההכנסות ממלונות זהים - כלומר, כאלו שפעלו במתכונת מלאה בינואר-ספטמבר 2018 ובינואר-ספטמבר 2017, רשמו עלייה קלה בעיקר בשל חגי תשרי.

תוצאות רשת רימונים

הדו"חות הכספיים של הכשרה מלונות מלמדים כי הרווחים שנצברים מהפעילות השוטפת - שכוללת את ההכנסות מבתי מלון וההכנסות מהשכרת נכסים - אינם מספיקים כדי לקזז את עלויות הפחת החשבונאיות והתשלומים עבור השכרת בתי המלון. בינואר-ספטמבר 2018 נרשמו הוצאות פחת ותשלום שכר דירה של כ-37.2 מיליון שקל. התשלומים העבירו את החברה להפסד של 4.6 מיליון שקל מפעולות רגילות, ביחס להפסד של 3.2 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2017.

גורם בענף המלונות, ציין שהמיזוג עם מלונות דן צפוי לסייע לרימונים להקטין הוצאות, ואולי כך בעתיד תצליח לעבור לרווח. "חברות ניהול מלונאות צריכה נפח פעילות מסוים כדי שהוצאות ההנהלה והכלליות והוצאות הפחת לא יעיבו על התוצאות. כדי לעבור לרווח, הרשת צריכה או לגדול בצורה משמעותית בכמות החדרים המנוהלים או להקטין משמעותית את ההוצאות. לכן, המיזוג עם רשת מלונאית גדולות כמו דן הוא הגיוני; הסינרגיה בהוצאות המטה והשיווק תסייע".

ההפסד בינואר-ספטמבר 2018 נרשם אף ששיעור תפוסת החדרים של רימונים עלה ל-67%, לעומת שיעור תפוסה של 65% בתקופה המקבילה ב-2017. שיעור התפוסה ברבעון השלישי הסתכם בכ-66% לעומת 65% ברבעון המקביל ב-2017.

גירעון בהון החוזר

הדו"חות הכספיים מלמדים כי מצבה התזרימי של רשת רימונים רעוע. בתשעה החודשים הראשונים של 2018, פעילותה השוטפת הניבה גירעון של כ-3.8 מיליון שקל, בהשוואה לגירעון של 5.2 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. במקביל, החברה רשמה גירעון בהון החוזר - כלומר, לחברה יש עודף התחייבויות שוטפות על פני מקורות. עם זאת, החברה ציינה כי היא סבורה שביכולתה להאריך מסגרות אשראי קיימות או לקבל מימון חדש כנגד שעבוד נכסים בבעלותה.

מלונות דן מפעילה בישראל 13 בתי מלון עם 4,000 חדרים. בנוסף, החברה פועלת בתחום מתן שירותי הסעדה באמצעות קבוצת עידית לוגיסטיקת מזון. מאז דצמבר 2017 מפעילה החברה מלון בהודו. בנוסף, החברה שותפה (50%) עם אורט ישראל במרכז הקולינרי אורט דן גורמה; וכן מפעילה חמישה טרקליני אח"מ בנתב"ג. בעל השליטה בחברה הוא מיקי פדרמן, ששולט גם ביצרנית מערכות הלחימה אלביט מערכות.

מניות הכשרה, דן וישרוטל

מניית מלונות דן עלתה ב-12 החודשים האחרונים ב-25%, ושווי החברה טיפס ל-2.8 מיליארד שקל. היום עולה המניה בכ-4% לאחר הדיווח על המו"מ. בשונה מרימונים, מלונות דן חווה גאות בעסקיה - בעיקר בשל הגידול בתנועת התיירים לישראל, שמקוזז באופן חלקי בהתחזקות הדולר.

הכנסותיה של מלונות דן הסתכמו בינואר-ספטמבר 2018 ב-940 מיליון שקל, בהשוואה ל-885 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. הכנסות הפעילות המלונאית, שהיא הפעילות העיקרית, זינקו בינואר-ספטמבר ב-7% ביחס לתקופה המקבילה ב-2017, והסתכמו ב-795 מיליון שקל. לפי הערכות, הגידול בהכנסות נבע בעיקר מעלייה בשיעור התפוסה.

התוצאות בפעילות המלונאית של מלונות דן נפגעו כתוצאה מעלייה חדה בהוצאות המימון בשל התחזקות הדולר, שהסתכמו בינואר-ספטמבר בכ-35.6 מיליון שקל, בהשוואה להכנסות מימון של 6.5 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הפעילות המלונאית הניבה רווח של 52 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 86.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017. הפעילות הניבה תזרים חזק של 55 מיליון שקל, בהשוואה ל-86 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

ביוני השנה זומנו בכירים בחברה בתחום הכספים לחקירה במשרדי מע"מ תל אביב מרכז (מחלקת ביקורות חשבונות). חוקרי המע"מ פשטו על משרדי החברה ותפסו מחשבים וחומרי חקירה נוספים. לפי הערכות, בבסיס החקירה עומד החשד כי הפטור הניתן לתיירים ממע"מ בעת החיוב בבתי המלון ("מע"מ אפס"), הורחב לכאורה גם לאזרחים ישראלים, המחויבים בתשלום מלא של המס. כלומר, החשד הוא כי היה ניצול לרעה של הפטור (העלמת מע"מ).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker