יו"ר ההסתדרות מאיים על מנכ"ל הבורסה: התעלמות מנציגות העובדים תוביל לשביתה

המנכ"ל טוען כי על ההסתדרות לסגת מתמיכתה בוועד העובדים, לאחר שנחתם עמו הסכם קיבוצי וכי "ההסתדרות נותנת יד למהלכים המוציאים שם רע לעבודה המאורגנת" ■ יו"ר ההסתדרות טוען: "אין לך כמנכ"ל פריבילגיה לסרב להידבר עם נציגות העובדים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

אבי ניסנקורן מאיים על מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב, ובמכתב ששלח לו הבהיר כי אם לא יישב למו"מ עם ועד עובדי הבורסה, תכריז ההסתדרות על שביתה. "ככל שהתנהלות האחראית של ההסתדרות תמשיך ותענה בהתנהלות חד צדדית והתעלמות מנציגות העובדים, לא תיוותר הברירה אלא להוציא לפועל את סכסוך העבודה עד כדי שביתה", לדברי ניסנקורן.  

דבריו הקשים נכתבו לבן זאב לאחר מכתב בוטה מצדו, שבו טען כי "ההסתדרות נותנת יד למהלכים המוציאים שם רע לעבודה המאורגנת". עד כה סירב בן זאב בתוקף לשבת עם ועד עובדי הבורסה למשא ומתן.

בן זאב זועם על ועד עובדי הבורסה, שהכריז על סכסוך עבודה תקופה קצרה בלבד לאחר חתימת ההסכם הקיבוצי במאי 2017. בהסכם זה הוקצו לעובדים 6% מהון המניות והוענקה להם רשת ביטחון מפיטורים קולקטיביים, רק כיוון שהוועד הסכים לתת להנהלה שקט תעשייתי לתקופה של חמש שנים.

אם לא יזנחו את רעיון המרד לאחר החתימה על ההסכם הקיבוצי, המקום היחידי שבו מוכן בן זאב לדון עם עובדי הבורסה הוא בית המשפט לענייני עבודה בתל אביב. הדיון אמור להיערך ב-3 בדצמבר.

בן זאב הביע זעם נוכח תמיכתה של ההסתדרות בצעדי הוועד, למרות הדרישות הבלתי סבירות מבחינתו. זאת במיוחד נוכח העובדה כי הבורסה הציגה בתשעת החודשים הראשונים של 2018 רווח של 105.8 מיליון שקל, שכ-85 מיליון מהם נובעים מרווחי שיערוך בניין הבורסה. דרישות הוועד הגיעו בשעה שבן זאב נדרש להתמודד עם השחיקה התפעולית של הבורסה, ועם העובדה שהכנסותיה עומדות במקום: כ-58.8 מיליון שקל ברבעון השלישי. ואולם ההוצאות בגין העסקת עובדים רק עולות: 13% ברבעון השלישי של 2018, שהם כ-31.1 מיליון שקל.  

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסהצילום: עופר וקנין

בן זאב פנה בעבר לניסנקורן במכתב ובו דרש שיסיר את תמיכתו בסכסוך. מבחינתו, ההסתדרות שהיתה מעורבת בחתימה על ההסכם הקיבוצי, לא יכולה לתמוך בדרישות החדשות של הוועד - לקבל רשת ביטחון לעשר שנים ומענק בשיעור של חמש משכורות לעובד - בעלות של כרבע מיליון שקל, ובעלות כוללת משוערת בסך של כ-50 מיליון שקל. סכום זה לא כולל את המענק שחולק לעובדים במניות במסגרת החתימה על ההסכם הקיבוצי. ערכו במועד החתימה עמד על כ-24 מיליון שקל וכיום מוערך בכ-36 מיליון שקל.

הוא כתב לניסנקורן: "לא יעלה על הדעת שלא תכבד הסכמים שאתה חתום עליהם, אני מצפה ממך לבטל את הסכסוך. אם אתה בדעה אחרת, אני מזמין אותך לדיון בבית הדין ולהביע את עמדתך". הוא כיתב את משה כחלון, שר האוצר, משה גפני יו"ר ועדת הכספים ושי באב"ד, מנכ"ל האוצר.

הדרישות החדשות של עובדי הבורסה
הדרישות החדשות של עובדי הבורסה

"אני לא מוכן להשלים עם משוואה שלפיה הסכמים קיבוציים מחייבים רק את צד המעסיק, ואילו חובתה היחידה של נציגות העובדים - שמירה על שקט תעשייתי, מופרת ברגל גסה ובאופן חד צדדי", כתב בן זאב.

העובדים: ההנהלה מוציאה פעילות ליבה לגורמי חוץ

בתגובה כתב לו ניסקורן: "נמנעתי עד כה מלהשיב למכתבך המשתלח מתוך שהאמנתי כי עמדתך, השוללת כל דיון ענייני בנוכחות נציגות העובדים, תשתנה. אינני יודע על מה מתבססת הנחתך כי ניתן לדלג על נציגות העובדים ולקיים מולי דיון סגור בלעדיהם, אינני נוהג כך ואינני מסתיר את פגישותיי מנציגות העובדים.

"משחלף הזמן ואתה ממשיך להחזיק בעמדתך לקיים מו"מ מולי באופן אישי בלבד, לא נותרה לי הברירה אלא להשיב". הוא טען כי בן זאב סירב לתאם ישיבה בהשתתפות נציגות העובדים ונציגי ההנהלה. "החרמה זו אינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים ולא אסכים להחרים ועד עובדים", אמר. 

ניסנקורן טען כי לנציגות העובדים מגיע מידע על מגעים שמנהלת הנהלת הבורסה עם בורסת סינגפור, על קליטתה של עובדת מסינגפור העתידה להיות מוחלפת תוך שבועות אחדים, על שיתוף פעולה עם הבורסה בפולין בנושא מערכות מסחר ומעבר לכך גם על הוצאת פעילות ליבה לגורמי חוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker