שתי חברות הפעילות בתחום הקנאביס בדרך לבורסה; המניות מזנקות

חטיבת הקנאביס של פנאקסיה תתמזג לשלד של הרודיום, שרק בשבוע שעבר רצתה למזג את פעילות מלונות בראון ■ ביצועיה הכספיים טרם פורסמו אך החברה מייצרת כיום שמונה מתוך עשרת מותגי הקנאביס הרפואי בישראל ■ במקביל, חברת בטר המספקת קנאביס רפואי תירכש על ידי השלד הבורסאי וויטסמוק

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חווה לגידול קנאביס רפואי בישראל
חווה לגידול קנאביס רפואי בישראלצילום: אי־אף־פי

שתי חברות נוספות הפועלת בשוק הקנאביס בדרך להיסחר בבורסה בתל אביב - והמניות כבר מזנקות בשיעורים חדים. חטיבת הקנאביס בקבוצת הפארמה פנאקסיה של משפחת סגל חתמה על מזכר הבנות למיזוג פעילותה בישראל לתוך החברה הציבורית הרודיום השקעות . במקביל, השלד הבורסאי וויטסמוק הודיע על רכישת חברת בטר, שכבר מספקת קנאביס רפואי לחולים בישראל.

הרודיום, במקרה זה, היא השלד הבורסאי שאליו תיכנס פעילות הקנאביס - והמניה מזנקת בעד 180% בתנודתיות גבוהה, ובמחזור מסחר גבוה יחסית של 2 מיליון שקל. כרגע שיעור הזינוק הוא 75%, והוא משקף לשלד שווי שוק של 28 מיליון שקל - כך שחלק מהמשקיעים כבר רושמים הפסד יומי ניכר.

בניגוד למרבית חברות הקנאביס הנסחרות בבורסה, פעילותה של פנאקסיה אינה עוסקת בגידול קנאביס - ואינה מתיימרת לגדל אותו בעתיד. פעילותה היא ייצור ושיווק תפרחות ושמנים מבוססי קנאביס בישראל, תוך שהיא רוכשת את חומר הגלם (קנאביס) מחברות אחרות. כך, במידה מסוימת, ניתן להצביע על התפתחות תעשיית הקנאביס הציבורית - כשהמשקיעים יכולים כעת להיחשף לשוק שלא דרך השקעה בגידול הצמח, אלא בפעילויות המשלימות - אריזה, וייצור שמנים.

החברה, שהיתה הראשונה בישראל בעלת אישור GMP למפעל שלה, מייצרת לשישה מתוך שמונה המגדלים בישראל, ומייצרת כיום שמונה מתוך עשרת מותגי הקנאביס הרפואי בישראל, לרבות מותג הפרימיום אקסיבן, בשיתוף עם חברת התרופות רפא

טרם פורסמו נתונים בדבר תוצאות הפעילות שלה ושיעורי הרווחיות - אך אלה יפורסמו בעתיד כחלק מהתשקיף לציבור. ככל הידוע, לחברה ניסיון של כתשע שנים בשוק הקנאביס הישראלי, והיא צפויה להיכנס לשלד הבורסאי עם כ-16.5 מיליון שקל בקופה.

שווי החברה הממוזגת יוכפל פי ארבעה

לפי מזכר העקרונות, יקבלו בעלי מניות פנאקסיה ישראל בשלב ראשון 75% ממניות החברה הציבורית הרודיום השקעות, ובתמורה תמוזג לתוכה פעילות המפעל של פנאקסיה בלוד, שבו מייצרת החברה מוצרים מבוססי קנאביס רפואי. כך, השווי האפקטיבי של החברה הממוזגת יוכפל בפועל פי ארבעה משווי השוק הנוכחי (בשל סיבות טכניות של הכפלת מספר המניות פי ארבעה), כך ששווי של 28 מיליון שקל מייצג לפעילות שווי של 112 מיליון שקל.

במידה שיצוא הקנאביס מישראל יאושר (דבר העומד בסימן שאלה משמעותי - בפרט בשל האפשרות לבחירות מוקדמות) ההקצאה לחברה תגיע לשיעור של 85%. עד השבוע שעבר ביקשה הרודיום להתמזג עם רשת מלונות בראון - אך המיזוג בוטל בשל היעדר אישור של חברת הכשרה ביטוח, שהעמידה לרשת המלונות הלוואה המירה למניות.

מנכ"ל פנאקסיה, ד"ר דדי סגל
מנכ"ל פנאקסיה, ד"ר דדי סגל

לדברי ד"ר דדי סגל, מנכ"ל ומייסד פנאקסיה, "הפיכת הפעילות שלנו בישראל לציבורית תאפשר לשכפל את הדומיננטיות שלנו בשוק הישראלי לשוק האירופאי והגלובלי ותאפשר לפנאקסיה להיות ערוכה רגולטורית, קלינית ותפעולית לייצא, מיד עם קבלת היתר הייצוא. כחברת תרופות ותיקה אנו מחויבים לסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולם הפארמה שמאפשרים להביא לקהל המטופלים בארץ ובעולם מוצרי קנאביס תרופתי, ככל תרופה אחרת, בעלי גיבוי קליני, מינונים מדויקים והדירים וייצור בתנאים העומדים בתקני הייצור המחמירים ביותר".

פנאקסיה ישראל היא חלק מקבוצת הפארמה של משפחת סגל, הפועלת יותר מארבעה עשורים, מייצרת יותר מ-600 מוצרים פרמצבטיים שונים, ומשווקת אותם ביותר מ-30 מדינות. פנאקסיה הוקמה על ידי סגל, ד"ר ערן גולדברג ועו״ד אסי רוטברט, ומהווה את חטיבת הקנאביס של הקבוצה.

בנוסף, מייצרת החטיבה האחות בצפון אמריקה (אשר לא תהווה חלק מהפעילות המונפקת) יותר מ-60 מוצרים תרופתיים מבוססי קנאביס רפואי, ובהן טבליות תת-לשוניות, לכסניות, שמנים ומשאפים. בפנאקסיה מועסקים כ-90 עובדים וכל הניסויים הקליניים מנוהלים על ידי החברה.

רואי תמרי, מנכ"ל הרודיום השקעות: "לאחר שדיווחנו על ביטול עסקת בראון קיבלנו פנייה מפאנקסיה שחיפשה פלטפורמה ציבורית בעלת מזומן שתסייע במימוש תוכניות הצמיחה שלה. יש כאן חיבור נכון ומאוד טבעי בעבור הרודיום ובעבור פאנקסיה. פגשנו קבוצה מרשימה עם נסיון אדיר בתחומי הקנאביס והפארמה שאין שני לו בישראל, ואני בטוח שהצדדים יצאו נשכרים ויהפכו את החברה המשותפת לחברה שתוביל את תחום הקנאביס הרפואי בישראל בשנים הקרובות."

שלד בורסאי נוסף נכנס לתחום הקנאביס

מנכ"ל וויטסמוק, איתי מרוז

במקביל, שלד בורסאי נוסף הודיע על כניסה לתחום הקנאביס דרך חברה הפעילה בתחום. חברת בטר (better) תירכש על ידי השלד הבורסאי וויטסמוק בתמורה להקצאת 80% מהמניות. וויטסמוק, המנוהלת על ידי איתי מרוז פעלה בתחום הפרסום באינטרנט - וכשלה בו במבחן התוצאה. מניית החברה איבדה בשלוש השנים האחרונות כ-85%, וכעת היא מזנקת בכ-37%.

חברת בטר עוסקת מאז 2008 בגידול קנאביס רפואי ברישיון ממשלתי ולשימושים רפואיים - והיא אחת משמונה השחקניות הפעילות בשוק, ולה מאגר של 5,000 מטופלים. לפי אתר האינטרנט שלה, היא מספקת את הקנאביס הרפואי בבית החולים אברבנאל, ומתחילת 2018 החלה להשתמש בחברת משלוחים.

לחברה חוות גידול בישראל המשתרעת על שטח של כ-10,000 מ"ר עם פוטנציאל גידול מסחרי של כ-4 טונות בשנה. החברה ציינה כי עד סוף 2018 צפויה החווה לגדל סך של כ-3 טונות תוצר.

לפי הדיווח לבורסה, עם השלמת העסקה יהיו בקופת החברה הממוזגת לפחות 12 מיליון דולר, לאחר קיזוז חובותיה של וויטסמוק בסך 200 אלף דולר. וויטסמוק תעמיד לבטר הלוואה של 1 מיליון דולר, וכן הלוואות נוספות של עד 1.5 מיליון דולר.  מעבר לזאת חברה בשם אינווסט פרו שוקי הון התחייבה להשקיע בחברה עד 2.5 מיליון דולר בתמורה לעד 31% מהמניות (כלומר, לפי שווי של 8 מיליון דולר, שהם כ-30 מיליון שקל). 

מעבר לפעילות בארץ, החברה דיווחה כי יש לה פעילויות בגרמניה, צ'כיה ואוסטרליה - אך שם היא נטולת הכנסות - ואופיין מזכיר את הדיווחים של החברות החדשות בבורסה שמתיימתרות לפעול בתחום. בגרמניה היא התקשרה בהסכם אופציה לשכירות שטח מתאים בעיר ברלין, לצורך הקמת מתקן גידול וייצור; בצ'כיה היא מחזיקה במיזם שעיקר מטרתו הוא ניהול פעילות ייצור ושיווק בתחום הקוסמטיקה ותוספי מזון מבוססים CBD (אשר מופק מצמח הקנאביס). שיווק המוצרים נמצא בשלבים הראשונים; ובאוסטרליה היא מחזיקה בחברת בת (56%) ללא פעילות ממשית, אשר הגישה בקשות לעיבוד והפקה של קנאביס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker