לאחר החלטת הריבית: ירידות חדות באג"ח הממשלתיות; הדולר צלל

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות ממלאת מקום הנגיד, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, החליטה להעלות את הריבית ל-0.25%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בניין בנק ישראל בירושלים
בניין בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום

איגרות החוב הממשלתיות נסחרות בירידות חדות בעקבות החלטת בנק ישראל להעלות את הריבית במשק לרמה של 0.25%. האג"ח השקליות (שחרים) והאג"ח הצמודות למדד (גלילים) נסחרות בירידות של עד 1% - תנודה חדה לשוק איגרות החוב, שהתמתנה בסגירה.

אג"ח שקלית של ממשלת ישראל לעשר שנים יורדת ב-0.47%, והתשואה עליה טיפסה ל-2.32%. אג"ח צמודה למדד לפדיון מלא בשנת 2045 צנחה 0.8%, והתשואה עליה זינקה ל-1.82%. במקביל, הבנקים זינקו בבורסה ב-3%, וחברות הביטוח עלו כ-3.4%.

עם פרסום הריבית, צלל הדולר מ-3.73 שקלים ל-3.71 שקלים. המטבע האמריקאי מאבד כעת 0.5% לעומת שערו היציג, ונסחר לפי 3.71 שקלים. בשעה 15:30 נקבע השער היציג על 3.729 שקלים - ירידה יומית של 0.2%. במקביל, היורו נחלש ב-0.6%, ונסחר לפי 4.21 שקלים. קודם לכן נקבע שערו היציג של המטבע האירופי על 4.23 שקלים - ירידה יומית של 0.3%.

"העלאת ריבית נוספת ברבעון השני של 2019"

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, בראשות ממלאת מקום הנגיד, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, החליטה להעלות את הריבית ל-0.25%, לאחר יותר משלוש שנים וחצי שבהן נותרה ברמתה הנמוכה מעולם, 0.1%. זוהי העלאת הריבית הראשונה מזה שבע וחצי שנים. העלאת הריבית תיכנס לתוקף בפועל ביום חמישי הקרוב.

יונתן כץ, כלכלן בכיר בלידר שוקי הון, אמר: "כפי שחזינו, בנק ישראל העלה את הריבית היום ל- 0.25%, כאשר ההודעה הדגישה שהאינפלציה התייצבה מעט מעל הגבול התחתון, וקיימת ציפייה שעליית השכר ומדיניות פיסקאלית מרחיבה יתמכו בהתבססות האינפלציה ביעד. הצמיחה במשק מתכנסת לקצב הצמיחה הפוטנציאלי והמשק נמצא בתעסוקה מלאה.

"השקל פוחת ב-3.6% מאז ההחלטה הקודמת ושוק הדיור התייצב. משפט חשוב בהודעה: 'תוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר'. לפי הערכתנו, צפויה העלאת ריבית ברבעון השני של 2019, ואחר כך הריבית לא תשתנה עד סוף השנה. עליית תשואות חדה בשוק האג"ח לאחר ההודעה מעלה את האטרקטיביות של האפיקים ארוכים", הדגיש כץ.

בבנק דיסקונט העריכו קודם לכן כי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תעלה את הריבית במשק. "להערכתנו, בשלו התנאים להעלאת ריבית, ולפיכך אנו צופים שבנק ישראל יודיע על העלאה ל-0.25%", ציינה נירה שמיר, הכלכלנית הראשית של דיסקונט. 

בבנק דיסקונט מנו כמה גורמים התומכים בהעלאת ריבית: "ראשית, סביבת האינפלציה מעוגנת זה כמה חודשים מעל הגבול התחתון של היעד, השקל נחלש מול ה דולר ב-8% מראשית השנה וגם מול סל המטבעות נחלש השקל. בנוסף, המשק צומח בהתאם לפוטנציאל הצמיחה, שוק העבודה בתעסוקה מלאה,  השכר הריאלי במגזר העסקי עולה בקצב שנתי של כ-4% והמדיניות הפיסקאלית  מרחיבה. לא פחות חשוב מכך, חלון ההזדמנויות של בנק ישראל צר ביותר".

עוד הזכירו בדיסקונט כי "בפרוטוקול ההחלטה הקודמת נרשם: 'הוועדה מעריכה שבכל אחת מהחלטות הריבית הבאות ניתן יהיה להעלות את הריבית בהתאם לנתונים ולאופן שבו חברי הוועדה ינתחו אותם'. כזכור, בהחלטת הריבית הקודמת שני חברי וועדה תמכו בהעלאה, ואנו מעריכים שהם יתמכו בכך גם הפעם. לדעתנו, העובדה שהנגיד הנבחר עדיין לא ייקח חלק בוועדה הנוכחית, לא אמורה למנוע מיתר החברים להחליט על העלאה".

"ההחלטה נראית תמוהה"

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, ציין כי "באופן מפתיע הטיעונים ששימשו בעבר לאי עליית הריבית במיוחד נושא התייצבות האינפלציה באזור הגבול התחתון של היעד, הציפיות לאינפלציה קדימה שנעות סביב 1%. למרות ההפתעה, אני לא סבור שיש פה שינוי מגמה.

"להערכתי, בנק ישראל לא ימהר לעלות את הריבית בהחלטות הבאות על רקע ההאטה בצמיחה בשני הרבעונים האחרונים, הורדת הציפיות לצמיחה בעולם, הירידה במחירי הנפט ואיתה הירידה בציפיות לאינפלציה והזעזועים שאנחנו רואים בחודשיים האחרונים בשוק ההון ובמיוחד במגזר הטכנולוגיה בעולם. אנו עדיין סבורים שנראה עליית ריבית אחת או שתיים לכל היותר במהלך שנת 2019 כולה", הדגיש קליין.

ליאור יוחפז, סמנכ"ל השקעות, בית ההשקעות הלמן-אלדובי, התייחס להעלאת הריבית ואמר כי השוק גילם העלאה ראשונה רק בתחילת 2019. "ההעלאה הזו מפתיעה על רקע זה שהנגיד החדש עדיין לא נכנס לתפקידו וההחלטה התקבלה בלעדיו, וזאת כשאין סיבה דחופה לדחייה של ההחלטה לחודש הבא.

"ההחלטה נראית תמוהה גם על רקע זה שהחוזים על האינפלציה ל- 12 חודשים קדימה נסחרו הבוקר מתחת ל- 1%, כלומר מתחת ליעד של בנק ישראל, וגם תחזיות הכלכלנים בשוק לא מדברות על אינפלציה מעל לאמצע היעד של בנק ישראל.

"הועדה המוניטארית מונה היום 5 חברים, כבר ראינו בהחלטות הקודמות 2 חברים שהצביעו בעד העלאת הריבית. ההערכה שלנו הייתה שלא ימצא עוד קול בעד העלאת הריבית ערב כניסתו של נגיד חדש וסיום תפקידה של הנגידה הזמנית. לקראת סיום תפקידה של הנגידה פלוג היו חששות בשוק שהיא תרצה לקחת קרדיט על העלאת ריבית ראשונה ולהביא אותה מוקדם מהנדרש", אמר יוחפז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker