בן משה: "לא מחקתי את ההשקעה בבריטניה"; בעלי האג"ח לא רגועים

בשוק ההון חוששים שבן משה יתקשה להשלים את ההשתלטות על אפריקה, שכן הוא יצטרך לגייס מאות מיליוני שקלים נוספים ■ מחזיק מוסדי: "בן משה צריך להיות מודאג. אם הוא לא יקנה, אנחנו בטוחים שנתי סיידוף ישמח לרכוש"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"בעזרת השם נסגור את עסקת אפריקה בקרוב, ואין למחזיקי האג"ח לדאוג. אין לאירוע הזה כל קשר להסדר", כך הגיב אתמול מוטי בן משה, לאחר שנודע על התמוטטותה של חברת האנרגיה הבריטית שבבעלותו המלאה, אקסטרה אנרג'י.

בסוף השבוע שעבר הודיעה אקסטרה אנרג'י באופן פתאומי ללקוחותיה בבריטניה כי היא מפסיקה לתת שירות. הרגולטור הבריטי מינה את חברת סקוטיש פאוור כאחראית ללקוחות פרטיים ועסקיים שאקסטרה אנרג'י חדלה לתת שירות — כך שלא תהיה כל הפרעה באספקת האנרגיה.

מההודעה ששלח בן משה לעיתונות ניתן להבין כי אקסטרה אנרג'י רשמה ב–2017 הפסד של 17 מיליון ליש"ט. כפי שנחשף ב–TheMarker, פעילותה של אקסטרה אנרג'י היתה גירעונית, כאשר ב–2016 היא רשמה גירעון של 40 מיליון ליש"ט. כדי להמשיך להתקיים היא נתמכה בהלוואות שקיבלה מהחברה האחות אקסטרה אנרג'י גרמניה. חוב זה הסתכם בסוף פברואר 2018 ב–105 מיליון יורו. מבחינתו של בן משה, בניגוד למחיקה העצומה של יותר מחצי מיליארד שקל שרשם בגין ההשקעה הכושלת באי.די.בי אחזקות — בבריטניה הוא לא צפוי למחוק את כל ההשקעה. "יש לנו נכסים באנגליה בהיקף של כ–100 מיליון יורו, שאותם אנחנו זכאים לקבל".

אילו נכסים?

בן משה: "אשראי בהיקף של 100 מיליון יורו שניתן ללקוחות — לקוחות עסקיים שמשלמים בשוטף פלוס 90 ולקוחות פרטיים שמשלמים שוטף פלוס 30. מכיוון שאין לנו כל חוב לבנקים או גופים חיצוניים, אלו שזכאיות לקבל את הנכסים הן חברות הבנות מקבוצת אקסטרה, שתמכו בפעילות בבריטניה. אני מאמין שהכספים האלו עוד יחזרו".

מבחינתו של בן משה, אין כאן כל קריסה של פעילות, וסגירתה של אקסטרה אנרג'י בבריטניה היא החלטה עסקית קרה הקשורה להחלטות הרגולטור המקומי: "הודענו לרגולטור הבריטי, כי לנוכח השינויים המהותיים בכללי הרגולציה האנגלית בתחום אספקת החשמל והגז מסוף אוקטובר, ובפרט יישומה של רגולציה חדשה של מחיר המקסימום (Price Cap), וכן כללים חדשים לתחרות — החליטה הקבוצה, הפועלת בעיקר בשוק האנרגיה הגרמני, על הפסקת הפעילות הנוכחית בשוק הבריטי. לאחר שחמש חברות אנרגיה קרסו בשבועות האחרונים, ולנוכח הצעדים הלא כלכליים שכופה הרגולטור, החלטתי לזנוח את הרעיון ולסגור את כל הפעילות. כולם ניסו להסביר לרגולטור כי הצעד שלו אינו הגיוני, אבל זה לא עזר".

בנוגע לעסקת אפריקה אמר בן משה: "כל הכסף שאמור להיות מוזרם על ידי במסגרת ההסדר כבר בארץ. את האישור של רשות ההגבלים העסקיים בישראל כבר קיבלנו, והתקבל אישור בחלק ניכר מהמדינות באירופה. במדינות שטרם התקבל האישור, הוא אמור להתקבל בשבועות הקרובים. אני מקווה שנעמוד בתאריכים שנקבעו בהסדר עד 13 בדצמבר".

איך אתה עומד לממן את המהלך?

"גייסנו כבר 300 מיליון שקל. לגבי ה–700 מיליון שקל הנוספים, אנחנו נמצאים בתהליכים עם גופים נוספים לצורך הגיוס".

אילו גופים? האם אלה בנקים?

"איני יכול להיכנס לפרטים. מדובר בבנקים בחו"ל וגוף מוסדי ישראלי. ברגע המתאים ושיהיה לי מה להודיע — אודיע".

אתה טוען שהכספים בישראל, בכמה כסף מדובר?

90 מיליון שקל נמצאים בפיקדונות אצל נאמני האג"ח. היתר נמצא בתיקי ניירות ערך נזילים בישראל. אני אמור להכניס 135 מיליון שקל לאפריקה השקעות ו–150 מיליון שקל לרבוע כחול. זאת לצד נכסים בסך 200–300 מיליון שקל, שחלקם הוזרמו כבר לחברה, לדוגמה תחנת הכוח IPM, וכן נכס נוסף שנמצא בתהליכים".

לא בטוח שצפירת ההרגעה עושה רושם

לא בטוח שצפירת ההרגעה שמשדר בן משהו עושה רושם על בעלי האג"ח. מחזיק גדול באג"ח של החברה ציין כי "ברור שמודאגים, אך מחכים לראות שהוא מגייס את הכסף, ואיך הוא עושה זאת. ההחלטה שלו לזנוח את הפעילות בבריטניה עשויה להיות טובה לפעילות של בן משה בישראל, כי הוא לא יידרש לעכל גם את ההפסדים של בריטניה, ויוכל להתרכז בביזנס בישראל".

מחזיק מוסדי אחר טען כי "בן משה צריך להיות מודאג. כיום אפריקה נכסים נסחרת ב–15% יותר מהמחיר שבו מכרנו אותה לבן משה. אם הוא לא יקנה, אנחנו בטוחים שנתי סיידוף ישמח לרכוש. הוא ממשיך לחפש מציאות בישראל".

מוסדי נוסף ציין: "בן משה הוא איש עסקים נבון ועירני, והוא לא נותן לדברים לחלוף זמן רב. זה לא מדאיג אותי. העובדה שהוא הפסיד שם היא שגרה של אנשי עסקים".

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, ב–13 בדצמבר אמורה אלון רבוע כחול שבבעלות בן משה לרכוש במזומן את השליטה (56%) בחברת אפריקה נכסים תמורת 1.3 מיליארד שקל ועוד 130 מיליון שקל שישולמו בעתיד.

בצד עסקה זו, אמורה להיסגר אחת נוספת, שבה חברה פרטית ישראלית אחרת של בן משה תרכוש ב–340 מיליון שקל את יתרת נכסי אפריקה ישראל, שהיתה בשליטתו של לב לבייב. מדובר בחברות דניה סיבוס, אפריקה מגורים ואחזקות אפריקה בכביש 6.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker