ההפסד הלא ממומש של כור בקרדיט סוויס: 1.8 מיליארד שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

>> מניית הבנק השווייצי קרדיט סוויס ירדה ב-4% בשלושת ימי המסחר האחרונים על רקע החששות להתפשטות המשבר הפיננסי למדינות אירופיות נוספות, וכן על רקע הסדרי חוב באיגרות חוב של ממשלות במרחב היורו באופן שיוביל להפרשות גדולות לירידות ערך בחשבונות ההשקעה העצמיים של בנקים אירופיים. הירידות במניית קרדיט סוויס היו ברקע הירידה של 2% במניותיה של כור מקבוצת אי.די.בי אחזקות.

כור החזיקה נכון לסוף הרבעון הראשון של 2011 ב-38.6 מיליון מניות קרדיט סוויס, 3.21% ממניות הבנק, בסכום השקעה מצטבר של 6.97 מיליארד שקל. השווי של מניות אלו אתמול הסתכם ב-5.2 מיליארד שקל, כלומר ב-25.2% פחות מעלות ההשקעה - כך שכור רושמת הפסד לא ממומש של 1.8 מיליארד שקל. זאת לאחר שהחברה מימשה רווח של 3.4 מיליארד שקל ב-2009.

כור ציינה בדו"חותיה לרבעון הראשון כי לנוכח התנאים השוררים בסביבה העסקית שבה פועלת קרדיט סוויס, תיחשב ירידת ערך כמשמעותית אם הירידה בשווי ההוגן של המניה בתאריך המאזן, כלומר בסוף יוני 2011, ביחס לדו"חות הכספיים של הרבעון השני היא של 30% מהעלות המקודית, או שהיא יותר מ-25% מהעלות המקורית במשך שלושה חודשים רצופים שיסתיימו ב-30 ביוני.

ירידת הערך תיחשב כמתמשכת אם הירידה בשווי ההוגן ב-30 ביוני ביחס לעלות המקורית היא על פני 12 חודשים ברציפות. הפער השלילי בין עלות ההשקעה לשווי השוק של מניות קרדיט סוויס התקיים מ-6 באוגוסט 2010, כך ששני התנאים המחייבים בחינה של הצורך בהפרשה לירידת ערך ההשקעה לא התקיימו נכון לסוף הרבעון השני של 2011.

יתרה מזו, כור הבהירה בביאורים לדו"חות הרבעון הראשון שהיא שוקלת את האימוץ המוקדם של תקן החשבונאות הבינלאומי 9 IFRS. תקן זה עשוי להבטיח שכור לא תידרש לעולם להכיר בירידת ערך בדו"ח רווח והפסד, גם אם תמכור את המניות בהפסד וגם אילו נדרשה לכך לפי המדיניות שגיבשה ביחס לצורך בהפרשה לירידת ערך לפי פרמטרים של עומק הירידה בשווי השוק של מניות קרדיט סוויס, בהשוואה לעלות ההשקעה ברכישתן וביחס להתמשכות הירידה בשווי ההשקעה

לאחר מועד פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2011, ציינה כור כי היא קיבלה מבנק הפועלים ומבנק נוסף (שאת שמו לא ציינה) הלוואות לזמן קצר (מסוג Call-On) בהיקף של 300 מיליון שקל. הלוואות אלה שימשו את כור להגדלת הפיקדונות המשועבדים לטובת הבנקים מורגן סטנלי וסיטי, שמהם קיבלה אשראי של כ-3.8 מיליארד שקל לרכישת מניות קרדיט סוויס. הפיקדונות האלה הביאו לשיפור יחס החוב לבטוחה בהלוואות שהועמדו לה כנגד שעבוד מניות קרדיט סוויס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker