המלכודת של קרנות הפנסיה: כך מפילים אתכם בפח

קרנות הפנסיה מתייחסות לפנסיונרים כקהל שבוי וגובות מ-99% מהם דמי ניהול מקסימליים ■ הצעת חוק חדשה אמורה למנוע זאת ■ ח"כ מיכל בירן: "על המחוקק למנוע מהקרנות לנצל את כוחן לרעה"

אסא ששון
אישה בגמלאות
אישה בגמלאותצילום: Bloomberg
אסא ששון

"לקרנות הפנסיה יש תחביב: לקחת דמי ניהול גבוהים ממי שהם יכולים לדפוק - גמלאים ששבויים אצלם בלי יכולת לעבור לקרן אחרת. ברגע שהם פורשים לגמלאות, קרנות הפנסיה מעדכנות אותם באופן חד צדדי כי הם עברו למסלול של תשלום דמי ניהול מקסימליים, בלי יכולת לעשות שום דבר בנידון" - כך אמרה הבוקר (א') ל-TheMarker ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני).

בימים אלה אמורה לעלות הצעת חוק של בירן ושל ח"כ עמר בר-לב, הדורשת לחתוך ב-50% את דמי הניהול בחיסכון פנסיה למי שכבר יצא לגמלאות. לפי נתונים שהציגו השניים, 99% מהפנסיונרים בקרנות הפנסיה החדשות משלמים את דמי הניהול המקסימליים - 0.5% מהצבירה. תשלום של 6% מההפקדות אינו רלוונטי למי שכבר יוצא לגמלאות. דמי ניהול מהצבירה גבוהים בהרבה מהממוצע בשוק או מהקיים בקרנות ברירת המחדל.

כאשר חוסכים מגיעים לגיל פרישה הם חדלים להפריש סכומים נוספים לקרן הפנסיה שברשותם, והקרן הופכת לקרן פסיבית, כלומר קרן המנפקת קצבה חודשית בלבד. ואולם, חוסכים אלה נדרשים לשלם דמי ניהול גבוהים ביותר על כלל נכסיהם הצבורים בקופה, ובדרך כלל, ברמה המרבית המותרת בחוק. זאת, אף על פי שהחיסכון הפנסיוני נזקק בשלב זה להוצאות תפעול מינימליות מצד החברות המנהלות.

חברי הכנסית מיכל בירן ועמר בר-לב, יוזמי החוק
חברי הכנסת מיכל בירן ועמר בר-לב, יוזמי החוקצילום: אמיל סלמן

"מצב דברים זה נוצר עקב כשל שוק, שלפיו מי שהחל לקבל את קצבת הפנסיה החודשית אינו יכול לנייד את כספי החיסכון הפנסיוני שלו לאפיק אחר, לפי תקנה 4 לתקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים. על כן הם 'לקוחות שבויים', שאינם יכולים לבצע צעד אקטיבי בתגובה לתנודות השוק וגובה דמי הניהול", כתבו השניים בהצעת החוק.

"למעשה, ללא שיעור דמי ניהול מרביים הקבועים בחוק ובתקנות, היו יכולות החברות לחייב לקוחות אלה בסכומים גבוהים בהרבה. הצעת חוק זו מבקשת להגביל את דמי הניהול המרביים לציבור זה לשיעור של 0.2% מסך כל הנכסים שבחשבונו של העמית בקופת הגמל משלמת לקצבה, וכך ליצור התאמה ריאלית בין הוצאות הניהול של החברות לבין הסכום הנגבה בפועל", סיכמו השניים.

נקודת הזמן הטובה ביותר שבה יכול הפנסיונר להתמקח על גובה דמי הניהול שלו היא רגע לפני יציאתו לפנסיה. אז הסכומים שחסך במשך כל השנים מהווים נדוניה שכל קרן פנסיה תישמח לקבל, ואז גם נתון בידיו הכוח להפחית את דמי הניהול. ואולם בפועל, מהלך כזה לא קורה והפנסיונר לא נוטש את קרן הפנסיה שבה חסך כל השנים. הקרן מצדה מוודאת כי הוא ישלם את דמי הניהול המקסימליים, בלי יכולת לעבור לקרן אחרת לאחר שהחל לקבל את הגמלה החודשית.

"קרנות הפנסיה עושות מה שהן יכולות כדי להרוויח, אבל התפקיד שלנו כמחוקקים הוא למנוע מהן לנצל את כוחן לרעה", ציינה בירן.

ח״כ עמר בר-לב: ״קרנות הפנסיה, בעזרתה האדיבה של הממשלה, עושקת את אוכלוסיית הפנסיונרים. חוסר הצדק הזה פוגע קשות בפנסיונרים שחסכו כל חייהם בקרנות הפנסיה ליום פרישה, ובהגיע היום עושקות אותם קרנות הפנסיה וגובות דמי ניהול מקסימליים. על הממשלה לשים את הציבור העובד במרכז ולעצור את הגזל והניצול של אותה אוכלוסייה. מטרת החוק שלנו באה לתקן עיוות זה, אבל שוב הממשלה נכשלת ומפילה הצעה צודקת״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ