הדו"ח שלא פורסם בישראל: HOT איבדה עוד אלפי מנויים למרות מאמצי שיווק אגרסיביים

בניגוד למגמה הרווחת אצל רוב החברות הישראליות, מציגה אלטיס כנות מפתיעה ביחס לביצועי הטליוויזיה של HOT ■ במחצית הראשונה היא איבדה 12 אלף מנויי טלוויזיה, ונראה כי המגמה השלילית נמשכת ■ גם בסלולר איבדה החברה כ-10,000 מנויים ברבעון במהלך הרבעון השלישי של 2018

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל גרנות גולדשטיין
טל גרנות גולדשטייןצילום: רמי זרנגר

פרסום תוצאותיה של חברת התקשורת HOT בתור חטיבה עסקית בתאגיד אלטיס, חושף כנות עסקית מפתיעה בדבר תוצאותיה לרבעון השלישי של השנה, ביחס לדיווחי החברות הישראליות, ובהן HOT עצמה.

בדו"חותיה שפורסמו אמש (ד') ציינה אלטיס של פטריק דרהי כי HOT איבדה 9,000 מנויים בפעילותה בגזרת הטלפון, אינטרנט וטלוויזיה יחדיו. זאת, "על אף הצעות שיווק אגרסיביות". בכך, ממשיכה זרוע זו מציגה חולשה - וייתכן כי היא ממשיכה לאבד מנויי טלוויזיה, לאחר שאיבדה כ-12 אלף מנויים בשני הרבעונים הראשונים של השנה.

הירידה בגזרה זו מושפעת גם מחולשה מובנית בשוק הטלפון הקווי. מנגד, יש לזכור כי רבים מלקוחותיה הטלפוניים של החברה התחברו לרשת כחלק מחבילות טריפל - והצטרפות או עזיבה את הרשת על ידי הלקוחות נרשמת בכמה מוצרים במקביל, ולא רק גזרת הטלפון הקווי.

HOT כבר אינה מפרסמת את דו"חותיה הכספיים בישראל בשל פקיעת אגרות החוב שלה שנסחרו בבורסה - והיא אינה נחשבת עוד לחברה ציבורית. עקב כך, המידע המפורסם לגביה דל וחסר, וממנו ניתן לגזור תמונה חלקית בלבד של מצב החברה בישראל. HOT - כמו מרבית חברות התקשרות, סובלת מהתחרות העזה בישראל, ובמהלך הרבעון שחלף גם סבלה משפעות הרפומה בשוק הסיטוני. הרפורמה מאפשרת ללקוחות להשתמש בתשתיות בזק והוט בשילוב של  ספק מחברה אחרת - תוך תשלום (לרוב זול יותר) לאחת מחברות הסלולר.

פרט לאובדן המנויים בטלווייזיה, אלטיס הצרפתית ציינה כי ההכנסות הממוצעות מלקוח HOT בטלוויזיה ירדו ב-9.9% מתחילת השנה - בהשפעת התחרות האגרסיבית בישראל. סך הכנסותיה מגזרה זו ירד ב-8.5% לכ-974.4 מיליון שקל. נדגיש כי הנתון אינו מדויק בשל השינויים בשער היורו - והשפעת מעבר הדיווח סשקלים לדיווח ביורו, גם כן. ברבעון שעבר, הכניסה HOT יותר ממיליארד שקל.

מבחינת ביצועי רשת הסלולר שלה, HOT איבדה כ-10,000 מנויים במהלך הרבעון השלישי של השנה, לאחר שציינה כי מספר המנויים שלה דווקא עלה ברבעון הקודם. ההכנסה הממוצעת מלקוח ירדה אף היא ב-4.4%, "למרות מאמצי HOT להתמקד בלקוחות בעלי ערך גבוה". סך הכנסות החטיבה הסלולרית נחלשו ב-4.5%. 

כך, בשורה התחתונה סך תרומת ה-EBITDA של HOT כולה לרשת אלטיס, הנסחרת לפי שווי של כ-3.5 מיליארד יורו, נפל ב-13.8% במהלך הרבעון השלישי של השנה - ל-100 מיליון יורו.

בתחילת ספטמבר ביצעה HOT מיתוג מחדש בישראל, תוך שהיא בוחרת לשמור על שמה בישראל, ולא להצטרף למהלך שינוי שמן של יתר החברות הבנות של אלטיס. מניית אלטיס, הנסחרת בבורסה של אמסטרדם, צונחת היום בכ-7.5% בתגובה לדו"חות הקבוצה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker